Türkiye’nin İlk 3D Animasyon Filmi: UK-2911

UK-2911, daha önce Matrix, Spider Man, Titanic gibi filmlerin özel efektlerini hazırlayan bizim topraklarımızdan biri olan Şahin Michael Derun’un yönettiği Türkiye’nin ilk yerli yapım 3D animasyon filmi.

UK-2911 ilk olarak Türkiye’de daha sonra ise Amerika’da gösterime girecek. Animasyon filmlerin Oscar’ı sayılan Los Angeles’teki Siggraph’ta çok büyük övgüler aldı. Uzaydaki keşiflerinde tamamen gerçekçi ölçekler kullanılarak yeni nesile uzay ve bilimleri hakkında gerçekçi bilgi vermeyi hedefleyen bir çalışma. Şahin Michael Derun ülkemizde hayata geçirdiği bu proje ile Türkiye’de bir ilke imza atarak ilk 3D animasyon filmini ülkemize kazandırmış oldu.

uk 2911 uzay kuvvetleri

Şahin Michael Derun kimdir?

Matrix, Tomb Raider, The Demolition Man (Cezalandırıcı), Star Trek gibi projelerde görsel efekt sanatçısı olarak çalışan Şahin Michael Derun, Türkiye’nin ilk üç boyutlu animasyon filmi ‘Uzay Kuvvetleri 2911’i çekti. Film, görsel efekt dünyasının en önemli festivallerinden Siggraph’ta çok ses getirdi.


şahin michael derun

UK-2911’in konusu

“Uzay Kuvvetleri 2911” Türkiye’nin ilk 3D animasyon filmidir. 2911 yılında bir görev için yola çıkan “TCG Savarona” adlı Türk uzay gemisi ve mürettebatının yaşadığı büyük serüveni konu almıştır.

Uzayın dokuzuncu sektör adıyla bilinen tehlikeli ve henüz keşfedilmemiş kısmında bulunan bir nebulanın içinden gaz ve partikül örnekleri toplamak üzere Murat kaptan komutasındaki bilim adamlarından oluşan dört kişilik küçük bir mürettebat Albatros uzay istasyonundan Savarona uzay gemisiyle ayrılarak yola çıkarlar. Bu basit gibi görünen yolculukları onların yaşamla ölüm arasında kalacakları bir savaşın tam ortasına götürecektir. Bu savaşı kazanamazlarsa tüm güneş sistemi ve insan soyu da yok olacaktır. İşte bu savaşın kaderini Murat kaptan ve mürettebatının amansız mücadelesi belirleyecektir.


Web: http://uk2911.com