Türkiye Liseliler Birliği: Şuranızı Tanımıyoruz!

Türkiye Liseliler Birliği, Milli Eğitim Şurası’na alternatif bir kurultay düzenledi. Kararların yasalaşması halinde gençler buna uymayacaklarını açıkladı.

tlb2

Türkiye Liseliler Birliği (TLB) 13 Aralık Cumartesi günü Ankara, Belediye-İş Konferans Salonu’nda “Laik, Bilimsel ve Milli Eğitim için Gençlik Kurultayı” düzenliyor. Sabah 09.00’da başlayıp bütün gün sürecek olan kurultaya konuşmacı olarak birçok önemli isim katılacak.

Eğitim sistemiyle ilgili Milli Eğitim Şurası kararlarını tanımayacaklarını ifade ederek Milli Eğitim Bakanlığına seslenen Liseliler, “Şuranızı tanımıyoruz” mesajı verdi.


Açıklama, Türkiye Liseliler Birliği’nden geldi. Liseliler Başkent Ankara’da alınan kararlara karşın, eylem yasağına rağmen öğrenciler sloganlarla Sakarya Caddesi’ne yürüdü.

Okuma fişleriyle yürüyüşe katılan Liseliler,  hükümetin eğitim politikalarını yansıtan fişlerini yırtarak eylem yaptı.
TLB Ankara İl Başkanı Tolga Dişçi; “gerici kararları öğrencilere uygulatamayacaklarını belirterek Atatürk ile hesaplaşmaya kalkanların karşılarında Türk gençliğini bulacağını” söyledi.

Türkiye Liseliler Birliği “Laik, Bilimsel ve Milli Eğitim için Gençlik Kurultayı” düzenliyor!

TLB_egitim_politikalarini_protesto_icin_yurudu28

19. Eğitim Şûrası’nda alınan kararları protesto eden bir grup liseli öğrenci, Cağaloğlu’nda bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklamasında;
“Eğitim Şûrası’nda 1, 2, ve 3. sınıf öğrencilerine zorunlu din dersi önerisi yapıldı.

Liselerde kızlı-erkekli eğitimden rahatsız olan hükümet, Eğitim Şûrası’nda anaokullarında dahi karma eğitimin kaldırılmasını talep etti.

[quote]“Riskli öğrenci tanımı geliyor”[/quote]

Okullarda laik ve bilimsel bir eğitim hedef alınması gerekirken, “Eğitim Şûrası’nda 1, 2, ve 3. sınıf öğrencilerine zorunlu din dersi önerisi yapıldı. Akıllara şu soru geliyor; Hükümet, her okulda her yaştan insanı muhafazakârlaştırmaya mı çalışıyor?


Liselerde kızlı-erkekli eğitimden, Eğitim Şûrası’nda alınan kararlarla anaokullarında dahi karma eğitimin kaldırılmasını talep ediyor… Bununla birlikte, liseliler de hedef tahtası durumunda. Yeni önerilen maddelerin birinde ‘riskli öğrenci’ tanımı geçiyor. Bir bakıma makul şüpheli kavramının liselerdeki yansıması olan riskli öğrencilerin Emniyet’ten bilgileri alınabilecek. Okuldan atılma ve uzaklaştırma cezaları tekrar getirilecek. Okullara dedektör, turnike konulacak ve üst aramaları yapılacak.

Liselerde yapılabilecek bu türden bir uygulama, öğrenciyi suçlu psikolojisine iterek, öğrencinin psikolojisini bozmaz mı? Eğitim Şurası bunu nasıl gözardı edebiliyor?

Türkiye Liseliler Birliği’nin açıklaması:

Milas-LiselilerGericiliğin ve karanlığın iktidarının şurasına, TaLeBe’ler olarak “Laik, Bilimsel ve Milli Eğitim için Gençlik Kurultayı” ile cevap veriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “Milletimizin bugünkü haliyle, toplumsal, hayati ihtiyaçlarıyla, çevrenin şartlarıyla ve asrın gerekleriyle tamamen uyumlu ve orantılı bir program üreteceğiz.” Milli Eğitimin, Cumhuriyetimizin ve mücadelemizin ışığını, yeniden memleketimizin en derin köşelerine kadar ulaştıracağız. Kurultayımız Türkiye’nin dört bir yanından gelen lise temsilcileri, öğrenci velileri ve eğitim alanında uzman birçok isimin katılımıyla gerçekleşecek.

Kurultayımızın konuşmacılarından bazıları;
Tülin Oygür (İşçi Partisi Gn. Bşk. Yrd.)
Nur Serter (CHP İstanbul M.vekili)
Nazım Mutlu (Ulusal Eğitim Derneği Genel Bşk.)
Emrah Maraşo (Bilim ve Ütopya)
Prof. Dr. Dilek Gözütok (CKD Yöneticisi ve Eğitim Bilimci)
Sayın Sumru (ÇYDD Eğiyim Birimi Bşk.)
Nihat Yurdakul (Belediye-İş Genel Bşk.)
Yavuz Alagon (Aydınlık Gazetesi Yazarı)


Dileriz ülkemizdeki eğitim laik, gerçek aydınlık taşıyan bilinçler yaratsın, ülkemizin kurucusu önderimizin izinden gidebilen bu ulusun evlatları, aydınlık yarınların temellerini atsınlar…


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.