Mehmet Turgul Anday’ın ARTAB resimleri Galeri Ark’ta

M. Turgul Anday’ın ARTAB resimlerinden oluşacak ilk kişisel sergisi, 13 Aralık’a kadar Galeri ARK’ta sanatseverlerle buluşuyor.

mehmet tugrul anday galeri ark caddebostan

M. Turgul Anday’ın ARTAB resimleri sergisinin açılışında sanat eleştirmeni ve felsefeci Özkan Eroğlu sergiyi yorumladı:

Anday’ın resimleri, dünyanın orta çağı yaşadığı bugünlerde bize bir ilaç etkisi yapacaktır. Çünkü dünya bugün çok hasta ve hastalığı giderek ilerlemekte. Bu hastalıktan kurtulmanın önemli yollarından biri, burada gördüğümüz gibi “kendi gerçek olan” sanat yapıtlarının insanlara ulaşmasıdır. Dünyanın bugün karanlık zamanları yaşamasında, sanat dünyasının hataları da oldu. Çünkü Anday gibi amacı yalnızca yaratmak olan samimi sanat algıları tüm dünya bağlamında unutuldu ve sadece kapitale endeksli bir sanat anlayışı kabul gördü. İnsanlığın bu kapitale olan düşkünlüğü ve onu Tanrı ile bir tutması, kaçınılmaz sıkıntıları da beraberinde getirdi, getirmeye devam ediyor. Bir düşünürün dediği gibi, “İnsanlık bunu hak etti ve hak ettiğini de bulacak” sözü artık günümüz için çok geçerli. Durumu tersine çevirebilmemiz yönünde Anday’ın resimleri gibi içten, samimi ve yaratıcı sanat yapıtlarına hepimizin ihtiyacı var.


galeri ark caddebostan bagdat caddesi sanat galerisi resim turgul anday

Sanat eleştirmeni Özkan Eroğlu yorumladı:

Mehmet Turgul Anday’ın resimleri neden önemli?

Özkan Eroğlu ozkan eroglu kimdir
Özkan Eroğlu

“İhtiyaç duyulan böyle bir sanata nasıl ulaşır insanlık?” sorusunu sorabiliriz kendimize. Bu bizim için aslında bir şans. Çok derinlik içeren resimler bunlar. Bir anda bu resimlerle yan yana gelip, bir buluşma noktası yapabilmemiz çok kolay görünmüyor. Biraz zaman alacak. Ama herkesin evinde duvarına astığı zaman mutlaka bir haz alacağı, bir estetik duyum tadacağı bir gerçek.


M. Turgul Anday’ın Artab’ları, Türkiye’deki resim sanatının modern çağdaş yapısını ilgilendiren ve ülkemizdeki modern çağdaş resim sanatı içinde bu denli yoğunlukta çeşitlemeci-varyasyon yanlısı başka bir sanatçının daha olup olmadığı konusu üzerinde de düşünmeye iter. Böyle bir durumda ülkemiz resmi içinde Nejad Melih Devrim’in sanat algısına yakın duran ve kimi zaman Anday’ın ondan daha etkili genleşmelerine tanık olduğumuzu da ifade etmemiz gerekir. Avni Lifij’in modern çağdaş resim sanatımıza kazandırdığı romantik boyut bağlamındaki halet-i ruhiye durumunun, hem de çoğul bir dil kazanarak hemen her Artab kompozisyonunda karşımıza çıktığını dile getirmek hiç de yanlış bir vurgulama olmaz. Buradan M. Turgul Anday’ın sanat algısının, bizi Wassily Kandinsky ve Rudolf Steiner’in tinsellikle ilgili tezlerine dek götürdüğünü bile rahatlıkla ifade edebiliriz.”


Galeri Ark
Cemil Topuzlu Caddesi Kaya Apt. No:49 Göztepe İstanbul
Telefon: +90216 369 4900 | Haritada gör

İlgili yazılar