Contemporary İstanbul 10 Yaşında

Çağdaş sanatın en iyi örneklerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary İstanbul, bu sene de Akbank’ın katkılarıyla 12-15 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında sanatseverlerle buluşacak. 10’uncu yılını kutlayan Contemporary İstanbul’a bu yıl, 24 ülkeden 102 galeri ve 700’den fazla sanatçı katılacak.

Contemporary İstanbul 2015 10. yıl

Dünyadan ve Türkiye’den en iyi çağdaş sanat eserlerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary İstanbul, 10. yılında da Akbank Sanat ana sponsorluğunda kapılarını açmaya hazırlanıyor. Ferko bu yıl “ortak sponsor” olarak fuarda yerini alıyor. Farklı bakış açısıyla, çarpıcı, yenilikçi ve öncü projelerini seçkin zevklere sunan Ferko, 4 yıl boyunca Türkiye’nin en büyük sanat etkinliklerinden Contemporary Istanbul’un ortak sponsorluğunu sürdürecek.

İlk senesi 2006’da, 40 ulusal ve 9 uluslararası olmak üzere 49 galeri ile yola çıkan Contemporary Istanbul, 10. yılını kutlarken 24 ülkeden 102 galeriye ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın sayılı çağdaş sanat etkinliklerinden biri olan Contemporary Istanbul’un bu yılki en dikkat çeken bölümleri; yeni medya sanatının nabzının tutulacağı Plugin, çağdaş İran sanatı örneklerinin sergileneceği Contemporary Tehran ile Uzakdoğu’nun özgün ve çağdaş sanat eserlerinin yer alacağı Australia China Art Foundation olacak.


Tahran’ın sanatı İstanbul ile buluşuyor

Contemporary Tehran’ın katılımcılarından, 1950- 1960 yılları arasında başlayıp günümüze kadar uzanan İran modern sanatını işleyen ve toplamda 600 eserin bulunduğu özel koleksiyon ‘The Mobarqa Collection’ın öne çıkan bazı eserleri de bu bağlamda sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

iran tahran istanbul assar contemporary istanbul ci 2015

Contemporary İstanbul’un 10. yılında ‘Contemporary Tehran’ adı altında gerçekleştirilen ‘Focus’ bölümü fuarın öne çıkan kısımlarından biri. Bu bölümde İran sanatını temsil eden önemli sanatçılar arasında: Nasser Bakhshi (Aaran Art Gallery), Babak Roshaninejad (Assar Art Gallery), Ali Akbar Sadeghi (Shirin Gallery), Moreshin Allahyari (Lajevardi Foundation) ve Houman Mortazavi (Dastan’s Basement) yer alıyor. Alanında en başarılı sanatçılara ait eserleri görmenin mümkün olacağı Contemporary Tahran’ın katılımcı galerileri; Assar Art Gallery, Aaran Art Gallery, Dastan’s Basement, Lajevardi Foundation ve Shirin Gallery olacak.


Yeni medya çalışmalarına büyük ilgi

Bilim, sanat teknoloji kesitindeki güncel ve inovatif çalışmalara yer veren Plugin Yeni Medya Bölümü, 12-15 Kasım 2015 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 3. yılını gerçekleştiriyor.

Plugin 2015’in temel yapısı ve içeriği, plugin tanımından yola çıkarak geliştirilmiş. Plugin teknik olarak, bilgisayar ya da telefon gibi bir donanımın ya da dosya formatının mevcut koşullara göre yaşamını sürdürebilmesi için onu güncelleyen ve ona başka bir işlev kazandıran bir “ek” program modülü olarak tanımlanıyor.

plugin 2015 contemporary istanbul


Plugin 2015 programının tümü, çağdaş sanatın güncel haline yaratıcı yollarla müdahale eden ve onu dijital kültür perspektifiyle mutasyona uğratan bir ek olarak tasarlanmış durumda. Çağdaş sanat severler, koleksiyonerler, izleyiciler ve bu alandaki farlı aktörler arasındaki etkileşim ilişkilerini çeşitlendirmeye ve çoğaltmaya odaklanan Plugin bu yıl, galeriler ve bağımsız sanatçıların yanı sıra mimarlık & tasarım stüdyoları, araştırma üniversiteleri, maker space atölyeleri, oyun laboratuvarları, dijital sanat kolektifleri ve proje mekânları gibi inisiyatiflere yer veriyor.

Foto Galeri


 

 

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.