Afrika’da su kuyunuz olsun ister misiniz?

Dünyanın dört bir yanında çalışmalarını sürdüren Yeryüzü Doktorları, “Bizim için su, Afrika için hayat” projesiyle, binlerce kişiyi su kuyusu açarak temiz suyla buluşturuyor. Çad’da bin 60 kişilik nüfusa hizmet verecek 4 su kuyusu daha açan Yeryüzü Doktorları’nın Su Kuyusu Projesi’ne katılmak için sadece 5 liranızı ayırabilirsiniz.

Afrika'da su kuyunuz olsun ister misiniz?

Hayatın kaynağı suya yeryüzünde bütün canlılar muhtaç. Bir insanın günde ortalama tükettiği su miktarı uluslararası standartlara göre 5 metreküp olarak hesaplanıyor. Dünyanın pek çok coğrafyası için bu durum geçerliyken ne yazık ki Afrikalılar bu için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Afrika’da yaşayan insanlar su kaynağı bulunmasına rağmen imkansızlıklar nedeniyle temiz suya ulaşamıyor. Her yıl binlerce yetişkin ve çocuk bu sebeple hastalanarak hayatını kaybediyor.

Günümüze kadar yaşanan nüfus artışı, tüketim ve iklim değişikliklerine rağmen dünyada hala yeterli miktarda su olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu rağmen 2030 yılında dünya nüfusunun yarısına yakınının su sıkıntısının yaşandığı bölgelerde yaşayacağını tahmin ediyor. Bu karamsar tabloyu yok etmek için çalışmalar yapan Yeryüzü Doktorları, 2013 yılından beri Afrika’nın birçok ülkesinde su kuyusu açarak yardım elini uzatıyor. Bizim için su Afrika için Hayat adıyla su kuyusu açma kampanyası yürüten Yeryüzü Doktorları, Çad’da 4 yeni su kuyusunu daha Afrikalarının ihtiyacına sundu.


Yeryüzü Doktorlar Çad’da Ali Namık Erciyeş, Su Kuyusu’nu Dagana bölgesinde, Choiri al aoudja köyünde, 200 kişilik bir nüfusa hizmet vermek adına, 11 Ocak’ta,Kazım Çırak- Seriman Çırak Kuyusu Tourba bölgesinin Sihebaya köyünde, 240 kişilik bir nüfus için 12 Ocak’ta, Nur Su Kuyusunu Koulodia bölgesinde, Kourti köyünde, 320 kişilik bir nüfusun hizmetine sunmak üzere 14 Ocak’ta, son olarak Aydın Talay Su Kuyusu ise Kloudia bölgesinde, Wadara köyünde, 300 kişilik bir nüfusa hizmet vermek adına 16 Ocak’ta açtı. Açılan su kuyusunun rezervine ve kuyuya bağlanacak olan pompanın gücüne bağlı olarak kuyulardan bini aşkın Afrikalı faydalanacak.

Afrika’da su kuyusu açtırma çalışmalarının 2013 yılında başladığını kaydeden Yeryüzü Doktorları Başkanı Dr. Yahyahan Güney, kampanyaya katılan kişilerin bağışlarıyla açılan kuyulardan binlerce kişinin yararlandığını belirtti. Bir ya da daha fazla bağışçının kampanyaya katılabileceğini de belirten Güney, isteyen kişilerin adlarının açılan kuyuya verilebildiğini de söyledi. Bir kuyunun maliyetinin ortalama 2 bin 500 dolar civarında olduğunu belirten Güney, kuyunun maliyetinin suyun bulunacağı derinliğe göre değişkenlik gösterebildiğini de vurgulayarak şöyle dedi:


“Bizim kolayca ulaşabildiğimiz hayat kaynağı suya, Afrika da yaşayan binlerce kişi ne yazık ki ulaşamıyor. Açılan su kuyuları maalesef ihtiyacı karşılamıyor. Yüzlerce daha su kuyusu açmamız gerekiyor. Bunun içinde kampanyamız devam ediyor. Siz de bir kuyu açabilir, en yakın su kaynağına ulaşmak için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalan insanlara yardım edebilirsiniz. Yeryüzü Doktorları’nın ‘Bizim için su Afrika için hayat’ kampanyasına katkıda bulunmak için 6612’ye SMS atabilirsiniz. Her SMS kampanyaya 5 liralık bağış sağlıyor.”

İlgili yazılar

Düşler Akademisi ile geleceğin sosyal sorumlu liderleri


Gurur Duyulacak Sosyal Sorumlular