Düşler Akademisi ile geleceğin sosyal sorumlu liderleri

Vodafone, üniversiteli gençlere sosyal sorumluluk bilinci aşılamak için harekete geçti. Bu kapsamda oluşturduğu programla gençleri Türkiye Vodafone Vakfı’nın sosyal sorumluluk projeleriyle tanıştırmayı hedefleyen Vodafone, ilk etapta, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) gençleri, engelli bireyleri topluma kazandırma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Düşler Akademisi’nin İstanbul Ataşehir’deki merkezinde konuk etti.

vodafone düşler akademisi geleceğin liderleri gençler

Düşler Akademisi, geleceğin sosyal sorumluluk liderlerini yetiştirecek

Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında toplumsal değişim ve dönüşümün öncüsü olma hedefiyle sosyal sorumluluk projelerine imza atan Vodafone, üniversiteli gençlere sosyal sorumluluk bilinci aşılamak için harekete geçti. Bu kapsamda başlattığı programla gençleri Türkiye Vodafone Vakfı’nın sosyal sorumluluk projeleriyle tanıştırmayı hedefleyen Vodafone, ilk etapta, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) öğrencileri, engelli bireyleri topluma kazandırma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Düşler Akademisi’nin İstanbul Ataşehir’deki merkezinde ağırladı. Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyarette, üniversiteli gençler Düşler Akademisi’nde yapılan faaliyetleri yerinde gözlemleme imkânı bulurken, engelli gençlerle birlikte çeşitli atölyelere de katıldı. Vodafone Türkiye’nin üniversitelere yönelik programı yıl boyunca devam edecek. 

Hasan Süel: Genç sosyal sorumluluk liderlerine ihtiyaç var

“Özel sektör kuruluşları olarak yasalarda yazmayan sorumluluklarımızdan biri de ülkemizin sosyal ihtiyaçlarına cevap vermek” diyen Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi:


“Vodafone Türkiye olarak sosyal sorumluluk projelerimizi güçlü proje ortakları ile Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında hayata geçiyoruz. Bununla birlikte gençlerin gerek dinamizimi gerekse yenilikçi bakış açılarıyla sosyal sorumluluk projelerine ve sivil toplum kuruluşlarına önemli katkılar sağlayacağınıa inanıyoruz. Bu nedenle geleceğin sosyal sorumluluk liderlerinin yetiştirilmesine öncülük etmek istiyoruz. Bu kapsamda yeni bir program hayata geçirdik ve sosyal sorumluluk projelerimizin kapısını üniversite öğrencilerine açtık. Bu sayede gençlerimizi sosyal sorumluluk projelerimiz ile buluşturarak onlara sosyal sorumluluk bilinci aşılamayı amaçlıyoruz. Dünyaya örnek olmuş Düşler Akademisi gibi sosyal sorumluluk projelerimizle gençlere dokunmayı istiyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının bu alanda uzmanlaşmış, fikir ve aksiyon liderliği yapacak daha fazla profesyonellere ihtiyacı var. Dolayısıyla, sosyal sorumluluk konusu, gençler için bir kariyer alternatifi de olabilir. Gerçekleştirdikleri bu ziyaretler ile yaşayacakları deneyimin üniversite öğrencilerinin geleceğe yönelik kararlarında etkili olacağını düşünüyoruz. Dünyaya örnek olmuş Düşler Akademisi gibi sosyal sorumluluk projelerimizi tanıdıklarında, merkezlerini gezdiklerinde, sosyal dezavantajlı ya da engelli dostlarımızın hayatlarında olumlu yönde nasıl bir değişim yarattığımıza şahitlik ettiklerinde gençlerimiz sosyal sorumluluk konusunda daha farklı, daha uzun vadeli düşüneceklerine inanıyoruz.”

“Çalışanlarımız arasında gönüllülüğü teşvik ediyoruz”

Sosyal sorumluluk projelerinde gönüllülüğün de esas olduğunu vurgulayan Hasan Süel, “Vodafone Türkiye olarak, çalışanlarımız arasında gönüllülüğü teşvik ediyoruz. Çalışanlarımızın sosyal sorumluluk projelerimize katılımını destekliyor, katkılarını çok değerli buluyoruz. Bu inançla oluşturduğumuz ‘Vodafone Gönüllüleri’ çatısı altında bir araya gelen yaklaşık 400 gönüllümüzün katılımıyla, Düşler Akademisi’nde eğitim gören gençlerle atölye çalışmaları, bağış kampanyaları gibi çeşitli faaliyetler düzenliyoruz” dedi. Süel, ODTÜ ve İTÜ’lü gençleri de gönüllü olarak sosyal sorumluluk projelerinde aktif rol almaya davet etti. 


Düşler Akademisi binlerce gence ulaştı

Düşler Akademisi projesi, engelli bireyleri topluma kazandırma hedefiyle Türkiye Vodafone Vakfı, Alternatif Yaşam Derneği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ortaklığında Kasım 2008’de hayata geçirildi. Fiziksel ve psikolojik çeşitli engelleri bulunan ya da maddi yetersizliklerinden dolayı “toplumsal dışlanmışlık” yaşayan dezavantajlı gençlere, sanat yoluyla kendilerini ifade etmeleri, yeni fikirler üretmeleri, aktif ve üretken bireyler olarak toplumda yer almaları için önemli fırsatlar sunan projede bugüne kadar 3 bin 500 gence ulaşıldı. Diğer yandan, Haziran 2014’te Türkiye’nin engellilere yönelik en geniş kapsamlı yaşam alanı ve Avrupa’nın en büyük outdoor engelli kampı olarak hizmete açılan Düşler Akademisi Kaş’ta ise 700’den fazla engelli, 410 gönüllü ve eğitmen ile 6 binden fazla ziyaretçi ağırlandı.

İlgili yazılar

Derviş Baba Ali Denizci’nin “Görüyorum duyuyorum sorumluyum” projesi

Çocuk Ailesinin Değil Toplumun Sorumluluğudur


Cem Seymen ve Toprak Devrimi

Cem Seymen ve toprak devrimi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.