Google Facebook ve Twitter güvenli internet için el ele

Facebook, Google ve Twitter el ele verdi; Güvenli İnternet Günü kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) desteğiyle düzenlenen “Daha İyi Bir İnternet İçin El Ele” etkinliğinde, bilinçli internet kullanıcılarının yetişmesinin önemine dikkat çekildi.

güvenli internet günü facebook google twitter binali yıldırım google hangout

Google, Facebook ve Twitter; anne babaların, çocuklar ve gençlerin internetin sunduğu olanaklardan daha etkin faydalanabilmelerinin büyük ölçüde özel sektör, devlet ve sivil toplum kuruluşlarının ortaya koyacağı bilinçlendirme çalışmalarıyla sağlanabileceği inancıyla harekete geçti. BTK’nın düzenlediği etkinlikte uzmanlar güvenli internet, ve siber tuzaklar gibi önemli konuları ve bilinçlendirme için atılacak adımları masaya yatırdı.

Açılış konuşmalarını BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız‘ın gerçekleştirdiği etkinlikte düzenlenen panellerde “Dijital Yurttaşlık Kuralları” ile “Siber Tuzaklar” dahil güvenli internet için önem taşıyan konular uzmanları tarafından masaya yatırıldı. Ankara’da bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da İstanbul’da düzenlenen etkinliğe Google Hangout bağlantısıyla katıldı.


Her yaşta bilinçlendirme

Çocuklar ve gençlerin yanı sıra ailelerin ‘Güvenli İnternet’ konusunda bilinçlendirmesine yönelik çalışmalar, gençlerin içine doğarak bir anlamda yerlisi, büyüklerin ise sonradan göçmen olarak dahil oldukları dijital dünyada büyük önem taşıyor. Toplumun tüm kesimlerinin internette alacakları aksiyonlar konusunda doğru ve bilinçli kararlar vermeleri, dijital okuryazarlık gizlilik ve güvenlik konusunda bilinçlenmek bugün büyük önem taşıyor.

güvenli internet günü facebook google twitter (1)

“Güvenli internet deneyimi ön planda”

Güvenli bir Facebook deneyiminin şirketin birincil önceliği olduğunun altını çizen Facebook Türkiye Kamu Politikaları Sorumlusu Nilay Erdem, “Güvenli İnternet Günü” etkinliğine ilişkin görüşlerini ve Facebook’un bakış açısını şu sözlerle dile getirdi:

“İnsanların Facebook’u kullanırken kendilerini güvende hissetmesini istiyoruz. İnsanların güvende kalmasını sağlamaya yardımcı olmak ve onları bu konuda desteklemek için pek çok ürün, politika ve eğitici programlar geliştiriyor ve topluluğumuzla paylaşıyoruz. Ayrıca ekiplerimiz ve akıllı güvenlik sistemlerimiz de kişilerin hesaplarını güvende tutmaya yardımcı olmak için hiç durmadan çalışıyor. Topluluğumuzun platformumuz üzerinde her gün daha da iyi ve güvenli bir deneyim yaşamalarını sağlamak için gerekli önlemleri almaya devam edeceğiz.”

“Bilgi ve kontrol kullanıcıda”

Google Türkiye Kamu İlişkileri Müdürü Pelin Kuzey, tüm kullanıcılarının bilgilerinin güvenliği ve emniyeti için en üst düzeyde koruma önlemleri aldıklarının altını çizdi. Kuzey, Google’ın konuya yaklaşımını aşağıdaki sözlerle özetledi:

“Google olarak kullanıcılarının güvenliği ürünlerimizin geliştirilme safhasından itibaren en önem verdiğimiz konulardan biri. Önem verdiğimiz bir diğer nokta ise kullanıcı kontrolleri. Bu çerçevede kullanıcılarımıza kullanımı kolay ve etkin araçlar sunarak güvenli ve emniyetli bir çevrimiçi deneyim yaşamalarını sağlamak ve böylece kontrolü onlara vermek için çalışıyoruz. Bu çabalarımızı, sivil toplum kuruluşları ve devlet kurumları ile kurduğumuz ortaklıklar aracılığı ile düzenlediğimiz eğitim programları ile geniş kitlelere ulaştırmaya çalışıyoruz.”

güvenli internet günü facebook google twitter (2)

“Her aşamada güvenlik”

Güvenliğin Twitter’ın gelişiminin her aşamasında en öncelikli konulardan biri olduğunu vurgulayan Twitter Kamu İlişkileri Müdürü Emine Etili konuyla ilgili olarak şunları söyledi:


“Herhangi bir ürün güncellemesi söz konusu olduğunda, kullanıcılarımıza en güvenli ortamda en iyi deneyimi sunmak için çalışıyoruz. Bunu gerçeğe dönüştürmek için de gerek topluluğu koruyabilmek için politikalarımızı düzenlemek olsun, gerekse ihlal bildirme mekanizmalarını geliştirmek olsun şirketin her birimi bu konuyu büyük bir ciddiyetle ele almaktadır. Sessize alma, engelleme, ürün-içi bildirme seçeneklerini sunarak ve sivil toplumla işbirliklerini güçlendirerek; Twitter küresel ölçekte dünyanın en güvenli gerçek-zamanlı iletişim platformunu oluşturmaya gayret etmektedir. Her yeni güne başladığımızda bir takım olarak en önemli hedefimiz budur.”

güvenli internet günü facebook google twitter

Güvenli İnternet Günü

Türkiye’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun da üyesi olduğu INSAFE/INHOPE networkünün aktif rol aldığı ve Avrupa Komisyonu desteği ile Avrupa ülkelerindeki Ulusal Güvenli İnternet Merkezleri tarafından da her yıl Şubat ayının ikinci haftası Salı günü kutlanan Güvenli İnternet Günü’nün bu yılki teması “Daha İyi bir Internet İçin El Ele”.

Güvenli Internet Günü bir yandan teknolojinin pozitif kullanımına dikkat çekerken diğer yandan gençleri, ebeveynleri, öğretmenleri, şirketleri, politikacıları, bürokrasiyi ve kolluk kuvvetlerini – kısacası bu alanda rolü olan herkesi– bir arada çalışmak için teşvik ederek daha iyi ve güvenli bir online dünya yaratmayı amaçlıyor.

İlgili yazılar

İstanbul’a internette milli alan adı geliyor!

Türksat 4B uydusu interneti ucuzlatacak

Havadan İnternet Servisi


Yönlendirici İnternet Etkileri

Dünden Bugüne İnternet


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.