Sahte ilaç satışına ceza! Bonzai için de caydırıcı olacak

Üsküdar Üniversitesi öğretim üyesi ve Türk Eczacıları Birliği (TEB) Eczacılık Akademisi Başkanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay’a göre, internetten sahte ilaç satanlara yönelik uygulanacak hapis cezası, bonzai gibi bağımlılık yapan uyuşturucu maddeleri internetten satanlar için de caydırıcı olacak. Uzbay, “Bu tarz yasal düzenlemeler, madde bağımlılığıyla mücadele açısından da son derece önemlidir ancak sorunla başa çıkabilmek için ek düzenlemeler şart” dedi.

Sahte ilaç satışına ceza bonzai

Avrupa Komisyonu’nun Tıbbi Ürün Sahteciliği Sözleşmesi’nin Meclis Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilmesiyle internetten sahte ilaç satışında cezalar ağırlaşacak. Buna göre artık sahtecilere hapis cezası gelecek, mağdur için de tazminat hakkı doğacak.

Üsküdar Üniversitesi öğretim üyesi, Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Türk Eczacıları Birliği (TEB) Eczacılık Akademisi Başkanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:


“İnternet, çağın en büyük gelişmelerinden biridir. Buna kimse itiraz edemez. Hızlı bilgilenme ve hızlı bilgi paylaşımı konusunda önemli bir araçtır. Bununla beraber, internet sağlıklı bilginin yan ısıra hatalı veya kasıtlı olarak yayılan arızalı bilgi için de uygun bir ortam teşkil etmektedir. İnternetteki bilgi kirliliği insan refahını ve sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşmıştır. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı daha çok tercih eden toplumlarda internetin çok önemli negatif etkileri söz konusudur.

İnternetten satış büyük tehdit

Sahte ilaç konusunda tespit edilen her 10 ilaçtan 8’inin sahte olması bunun bir sonucudur ve bu çok vahim bir durumdur. İlaç hekim ve eczacı denetimi içinde çok dikkatli kullanılması gereken bir üründür. İnternetten ilaç pazarlanması bu iki önemli sağlık profesyonelini devre dışı bırakmakta ve doğrudan insan sağlığını hatta hayatını tehdit etmektedir.

İnternetten sadece sahte ilaç değil, bonzai dahil bağımlılık yapan birçok madde de denetim dışında sipariş verenlere kolayca ulaşmaktadır. İnternetten ilaç veya benzeri ürünlerin satışının engellenmesi madde bağımlılığı ile mücadele açısından da son derece önemlidir.


İlave yasal düzenlemeler yapılmalıdır

Türkiye’nin Avrupa Komisyonu’nun Tıbbi ürün Sahteciliği Sözleşmesi’ni imzalaması dahi bu sorunu engellemeye yetmeyebilir. İlave yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Gıda takviyesi kisvesi altında pazarlanan ürünlerin eczanelerde satışı şarttır.

Öte yandan, sahte ilacın kesin bir şekilde önüne geçilmek isteniyorsa ilaç veya ilaç benzeri bir ürün söz konusu olduğunda temin yerinin eczane olmasını sağlayacak düzenlemelerin yapılması halk sağlığını koruma yolunda önemli bir adım olacaktır.” dedi.

İlgili yazılar


Yeni nesil uyuşturucu: Bonzai


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.