Ankara terör saldırısında son durum: 37 ölü

Ankara terör saldırısında son durumu Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıkladı. Saldırıda 37 kişi hayatını kaybetti, 15’i ağır 71 yaralı tedavi altında.

Ankara patlamasında son durum: 37 ölü, 15'i ağır 71 yaralı.

“37 kişiden 2’si terörist olabilir”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Ankara’da dün yaşanan terör saldırısı ile ilgili açıklama yaptı:

“Bugün tıp bayramı. Milli ruhun 97. dönemindeyiz. Türk hekimlerinde o günkü ruh neyse bugün de aynı ruhu taşıyoruz. Bugün de milletimiz o günün emperyalist ruhlarına karşı nasıl mücadele ettiyse bugün de aynı milli ruhla aynı metanetle aynı birlik ve beraberlik içinde mücadele verecektir. Teröristleri bu ülkeden yok etmek güçlü bir şekilde başarılacaktır. Ankara’da terör eylemi ile karşı karşıya kaldık. Terör zihniyetini kınıyorum. Kaybettiğimiz olay yerinde 30 kaybımız var. Ama bu 30 kayıptan 1’i kesin 2’si şüpheli terörist olması söz konusu. Hastanede 3 vatandaşımızı daha kaybettik. Hastanede kaybettiğimiz vatandaşımızın sayısı 7 oldu. 71 yaralımız var. 15’i yoğun bakımda ve durumları ciddiyetini koruyor.”


Ankara terör saldırısında son durumu Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıkladı. 37 kişi hayatını kaybetti, 71 yaralı tedavi altında.

12 savcı görevlendirildi

Dün Başkent’in kalbi Kızılay’da siviller terör saldırısının hedefi oldu. Bombalı terör saldırısının, 1’i kadın, 2 terörist tarafından gerçekleştirildiği belirlendi. Patlamanın ardından 12 savcı görevlendirildi. Savcıların 4’ü Adli Tıp’ta, 4’ü çeşitli hastanelerde otopsi işlemlerine katılırken, 4’ü de olay yerinde inceleme yaptı. Saldırganların 2’sinin de olay yerinde öldüğü tespit edildi. Canlı bomba olduğu değerlendirilen kadın saldırganın kimliği, gece saatlerinde belirlendi.

2 haftadır aranıyordu

Ankara’da durakta bekleyen vatandaşları hedef alan terör saldırısında kullanılan aracın 10 Ocak’ta Şanlıurfa’dan çalındığı iddia edildi. Emniyet birimlerinin, yaşlı bir kadına ait olan İstanbul plakalı 95 model BMW otomobilin, çalındığı gün Diyarbakır’a götürüldüğünü tespit ettiği ileri sürüldü. Ankara polisi, bundan 2 hafta önce, 27 Şubat Pazar günü alarma geçmiş ve Kızılay bölgesinde bombalı araç aramıştı.


doğu ve güneydoğu illerinde 6 araç aranıyor

Doğu ve Güneydoğu’da 6 araç aranıyordu

Son haftalarda PKK’nın bomba yüklü 6 araç ile saldırı hazırlığında olduğu istihbaratı ilgili birimlere gönderilmiş ve özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu kentlerinde bu araçlar aranmaya başlanmıştı. PKK’nın bomba yüklü araçların ön hazırlıklarını Irak ve Suriye’de yaptığı, ardından Türkiye’ye gönderdiği belirtiliyor. Araçların içerisinde oluşturulan ceplere tesir gücü yüksek C-4 tipi plastik patlayıcılar yerleştirildiğinde, bunun sınırlardaki x-ray sistemlerinde fark edilmesinin mümkün olmadığı iddia edildi.

Yanan otobüsün hemen arkasındaki belediye otobüsünün şoförü Necati Yılmaz, başı kanlar içinde olay anını, “Patlama sağ tarafımızda oldu. Ben orta şeritteydim bir anda büyük bir patlama oldu. Otobüsü havaya kaldırdı, yolun sol tarafına attı. Havalandık ve yere düştük. Ben camdan dışarı fırladım” cümleleriyle anlattı.


Yanan otobüsün arkasındaki otobüste bulunan Doğan Aşık da bir aracın gelerek önlerindeki otobüse yanaştığını, o sırada büyük bir alev topu şeklinde patlama gördüğünü, 2 kez patlama olduğunu, kendisini otobüsten dışarı attığını söyledi.