Rıza Sarraf tutuklanmadan önce mal varlığını satışa çıkardı

17 Aralık yolsuzluk operasyonlarının kilit ismi İran asıllı iş adamı Rıza Sarraf’ın ABD’de tutuklanmadan önce tüm mal varlığını satışa çıkardığı iddia edildi.

Rıza Zarrab tutuklanmadan önce mal varlığını satışa çıkardı

Türkiye’de 17 Aralık rüşvet operasyonunda yakalanıp 70 gün hapis yattıktan sonra serbest kalan iş adamı Rıza Sarraf, İran’a yönelik yaptırımları ihlal ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekarlığı ve karapara aklama suçlamalarından Miami’de tutuklandı. Savcılık Zarraf için 75 yıl hapis istedi.

Zarraf’ın Türkiye’deki şirketleri de Royal Holding A.Ş., Durak Döviz Exchange, Al Nafees Exchange, Royal Emerald Investments; Asi Kıymetli Madenler Turizm, ECB Kuyumculuk, Güneş General Trading LLC olarak iddianamede sıralandı.


İran’da, Rıza Sarraf’ın ortağı olarak bilinen Babek Zencani‘ye idam cezası verilmesinin ardından, muhalefet, dava dosyasının getirilip Türkiye’deki bağlantıların da ortaya çıkarılmasını istemişti. Açık hesap üzerinden yürütülen işlemlerin Babek bağlantısı üzerinde duruluyor. İran’ın da paranın izini süreceğine yönelik haberler üzerine harekete geçen Rıza Sarraf’ın önemli bir kısmı gayrimenkul olan varlıklarının tamamını satışa çıkardığı ileri sürüldü.

Öncelikle parası olan kişilerle bire bir temasa geçilerek bu gayrimenkullerin sessiz sedasız satışı işlemine başlanmış. Rıza Sarraf’ın bu yüzden tüm aileyi Kemer Country’de satın aldığı 10 milyon liralık korunaklı villaya topladığı dile getiriliyor. Kulislerde el konulma riskine karşılık Zarraf’ın tüm gayrimenkullerini satmak istediği iddiası konuşuluyor. Zarraf’ın oldukça fazla gayrimenkulü bulunuyor.

rıza zarraf Ebru Gündeş'e 12 milyon dolarlık jet almıştı

Ebru Gündeş’e 12 milyon dolarlık jet almıştı

Rıza Sarraf, kuyumculuk ve petrol ticaretiyle uğraşırken bir anda hatırı sayılır servete sahip olan isimlerden biri. İçinde 6 farklı şirket barındıran Royal Denizcilik de Zarraf’ın şirketi. Çatı şirket Royal Holding. Bu şirketin içerisinde Are Havacılık isimli şirket de bulunuyor. Zarraf şirket bünyesinde eşi Ebru Gündeş’e 12 milyon dolar değerinde Challenger 300 tipi özel jet almıştı.


Rıza Zarraf’ın mal varlığı ne?

Fındıklı’daki Aksigorta binasını 72 milyon dolara satın alan Zarraf’ın, İstanbul’da 62 dairesi, Boğaz’da yalısı, Boğaz manzaralı köşkü, oteli, fabrikası ve çok sayıda ofis katı olduğu biliniyor. Yaklaşık 300 milyonluk gayrimenkule sahip olan Zarraf’ın 500 milyon liranın üzerinde bir servete sahip olduğu söyleniyor. Zarraf’ın en dikkat çeken gayrimenkullerinden 47’si Büyükçekmece’de yer alıyor. Tapuda, Gürpınar Mahallesi 959 ada 9 parsel üzerinde 2 bin 184 metrekarelik alanda kurulan Bella Park Sitesi’nde 47 adet daire (birkaç tanesi dükkan) Zarraf’ın üzerine tapulu. Toplam 62 adet dairenin yer aldığı sitede tam 47 gayrimenkulü bulunan Zarraf, bu daireleri 22 Kasım 2011 tarihinde üzerine tescil ettirdi. Turgut Özal Caddesi ile Göztepe Caddesi’nin kesiştiği noktada yer alan sitenin ismi, Zarraf’ın eski şirketlerinden Bella’nın isminden esinlenmiş. Zarraf’ın gözaltına alındıktan sonra dairelerin önemli bir kısmını elde çıkarmış olabileceği belirtiliyor.

Tuzla’da fabrika

Tuzla Aydınlı Mahallesi’nde, sanayi bölgesinde fabrika. Aydınlı KOSB’de yer alan fabrika, 2 bin 700 metrekarelik alanda kurulmuş. 7231 ada 15 parsel üzerinde bulunan fabrika, 2. Sanayi Caddesi üzerinde yer alıyor. 2013 yılında Rıza Sarraf’ın üzerine geçmiş. Bakırköy Kartaltepe Mahallesi’nde 257 ada 38 parsel üzerinde yer alan Novus Residence’ta 3 süper lüks daire bulunuyor. İstanbul’un Esenyurt ilçesi Ekşinoz köyünde 1240 ada 26 parsel üzerindeki 2 bloklu binada tam 12 adet daire. 12 Haziran 2013 tarihinde tapusu Zarraf’ın üzerine geçirilen dairelerden 3 tanesi çatı katı. Zarraf’ın Fatih Çarşı’daki 30 metrekarelik dükkanı, tapuda 7 pafta, 2772 ada 48 parsel üzerinde yer alıyor.

rıza sarraf istanbul boğaz yalısı

İstanbul Boğazı’nda tarihi yalı

Zarraf’ın yalısı Beykoz Kanlıca’da 116 ada 4 parsel üzerinde yer alıyor. 350 metrekarelik yalı aynı zamanda hemen bitişikteki eşi Ebru Gündeş’e ait yalıyla komşu. İkiz yalının değerinin 30 milyon liraya yakın olduğu belirtiliyor. Zarraf’a ait ofis katları Bahçelievler’deki Metroport Busidence Plaza’da yer alıyor. Tapuda Bakırköy Kartaltepe Mahallesi 251 ada 27 parsel üzerinde yer alan plazadaki 2 ofis katı, Zarraf’ın üzerine 25 Temmuz 2009 tarihinde kaydedilmiş. Zarraf’ın şirketi Royal Holding’in merkez adresi de burası. Gökdelen Sapphire’de yaklaşık 4 milyon liralık daire ve 1 milyon 850 bin liralık bir yazlığı bulunuyor.

Reza Zarrab'ın ortağı olan Babek Zencani İran'da yargılanmış ve idam cezası verilmişti

Reza Zarrab’ın ortağı olan Babek Zencani İran’da yargılanmış ve idam cezası verilmişti


Rıza Zarraf’ın ortağı Babek Zencani 2013 yılında şirketleri üzerinden satılan petrol gelirini İran Merkez Bankası’na eksik yatırmakla suçlanıyordu. Zencani’nin bu yolla zimmetine 2.8 milyar dolar geçirdiği öne sürülüyordu. Babek Zencani “dolandırıcılık ve ekonomik suçlar” nedeniyle 6 Mart 2016 tarihinde idam cezasına çarptırıldı. İran’da 70’e yakın şirkette hisssesi olan ve 13.5 milyar dolarlık serveti bulunduğu belirtilen Zencani İran’ın petrol satışıyla ilgili yaptırımları delmesine yardım ettiği suçlamasıyla ABD ve Avrupa Birliği tarafından kara listeye alınmıştı. Zencani, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Malezya’daki şirketleri aracılığıyla İran devleti adına milyonlarca varil petrol sattığını kabul etmişti.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.