50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgileri internette!

İddiaydı gerçek oldu. Yaklaşık 50 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının tüm kimlik bilgileri sızdırılarak internette yayınlandı.

50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin çalındığı doğrulandı

Bilgisayar korsanları 49 milyon 611 bin 709 Türk vatandaşının TC kimlik numarası, ad soyad, anne baba adı, cinsiyet, doğum tarihi, doğum yeri ve açık adres gibi en hassas bilgileri internet ortamında herkese açık şekilde paylaştı. İnternete yüklenen 6.6 GB’lık dev kimlik verisini ele geçiren bilgisayar korsanlarının kullandığı bilgisayarların sunucularının Romanya’da olduğu belirtildi. Verilerin yüklendiği internet sitesinin web alanının ise İzlanda’dan alındığı belirlendi.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın adresleri bile var!

Kimlik bilgilerinin çalındığı iddiaları ilk kez 20 Şubat 2016’da ortaya atılmış ancak ne devlet mercileri ne de ana akım medya tarafından yeterince ciddiye alınmamıştı. Çok hassas bilgileri içeren veri tabanında 2011 seçimi öncesinde seçmen sıfatı kazanmış 46 milyon 611 bin 709 vatandaşın TC kimlik numaraları, anne ve baba isimleri, nüfusa kayıtlı oldukları yer, doğum tarihleri ve bugünkü MERNİS’e kayıtlı açık adresleri var.


O dönemde Başbakan olan bugünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara Subayevleri’nde kayıtlıymış, bugünkü Başbakan Ahmet Davutoğlu ise İstanbul Bahçelievler’de oturuyormuş.

Kimlik bilgileri Yüksek Seçim Kurulu – YSK’dan mı çalındı?

Hürriyet gazetesinden İsmet Berkan’ın yazısına göre; bu bilgilerin ne zaman ve nereden çalındığına dair iki teori var: Birincisi ve daha gerçekçi olanı, 2010 yılında bu verilerin Yüksek Seçim Kurulu’ndan çalındığı. İkinci teori ise merkezi MERNİS sistemine girildiğine ve bilgilerin oradan alındığına dair. Bu mesele özenle soruşturulmadığı ve eğer kurumların içinde bir iç soruşturma yapılmışsa bile sonuçları kamuoyundan gizlendiği için çeşitli spekülasyonlar var.


MERNİS nedir?

MERNİS yani Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yönetiliyor. MERNİS, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin kişisel verilerinin bulunduğu sistemin kalbi. Gelirler Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, mahkemeler, Sağlık Bakanlığı ve daha birçok devlet kurumu bir şahıs hakkında işlem yapacağı zaman MERNİS’teki veriyi baz alıyor.

Soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait kimlik bilgilerinin internette yayınlanmasına ilişkin haberler üzerine soruşturma başlatıldı. Görevlendirilen cumhuriyet savcısının, ilk aşamada yayınlanan  bilgilere sahip İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün  yanı sıra siyasi partilerin seçimler öncesinde il seçim kurullarından seçmenlere  ait bilgileri alabilmeleri nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu ile temas kuracağı  öğrenildi.

Bakan Bozdağ’dan ‘sızıntı’ açıklaması

49 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin internete sızdırıldığı iddiaları Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından doğrulandı. Bakan Bozdağ, “Nereden, nasıl sızdı bilmiyorum ama rakamlara baktığınız zaman 50 milyon civarında” dedi. Bozdağ, Türk vatandaşlarının kimlik bilgilerinin internete sızdırıldığı iddiası üzerine şunları söyledi:


“Nereden, nasıl sızdı bilmiyorum ama rakamlara baktığınız zaman 50 milyon civarında. Bu, Türkiye’deki seçmen sayısına yakın. Bildiğiniz gibi YSK, seçmenlere ilişkin bilgileri siyasi partilerle de paylaşıyor. O nereden sızdı, nasıl sızdı bunun araştırılması, tahkik edilmesi, üzerinde durulması lazım. Öyle zannediyorum ki dün bu haberlerin çıkmasından sonra gerekli tahkikat hem adli boyutuyla hem idari boyutuyla başlatılmıştır.”

Kimlik bilgilerine internet ortamında bir web sitesi üstünden halen erişilebiliyor! Gizlilik nedeniyle hangi site olduğunu burada paylaşmıyoruz.

Yeni kimlik almak için hangi belgeler gerekli?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.