ABD’de çocuk tacizcileri: Evli, eğitimli, iş sahibi, dindar

ABD’de yapılan çarpıcı araştırmanın sonuçlarına göre çocuk tacizcileri; evli, eğitimli, iş sahibi ve dindar insanlardan oluşuyor…

ABD'de çocuk tacizcileri: Evli, eğitimli, iş sahibi, dindar

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre çocuk tacizcilerinin yüzde 77’si evli ya da daha önceden evlenmiş. Yüzde 46’sından fazlası bir süre üniversite eğitimi almış, yüzde 30’u ise lise mezunu. Yüzde 69’unun bir işi var ve çalışıyor. Yüzde 93’ü dindar veya dindar olduğunu söylüyor.

Kliseye özgü pedofili skandalları ve katı klise kurallarına dayalı koşullarda ortaya çıkan taciz oranlarının bu araştırmadaki “dindar” oranının yüksek çıkmasına önemli bir etkisi olabilir… Önceden yapılan birçok bilimsel araştırmada da, taciz kurbanı çocuklar ile gelir ve eğitim seviyesi düşük aileler arasında bir ilişki kurulmaya çalışıldı ama bu araştırmaların hepsi başarısızlıkla sonuçlandı. Çünkü taciz kurbanı çocuklar ve çocuk tacizcileriyle her gelir grubu ve sosyal statüde karşılaşmak mümkün.

Psikolog Mehmet Başkak, tacizcinin kim olabileceğini, onu nerde bulabileceğimizi, hangi çocukların en çok risk altında olduğunu ve onları nasıl koruyacağımızı bilirsek; çocuklarımıza karşı işlenen tacizcileri durdurmak için gerekli olan güce sahip olacağımızı söylüyor.


Araştırmaya katılan çocuk tacizcileri
Evli ya da daha önceden evlenmiş 77%
Bir süre üniversite eğitimi almış 46%
Lise mezunu 30%
Çalışıyor 69%
Dindar olduğunu söyleyen 93%

4 bin çocuk tacizcisinin anlattıklarını analiz eden araştırmacılar şu sonuca vardılar:

Dıştan görünen özellikleri itibariyle, çocuk tacizcileriyle, tüm Amerikan erkeklerinin özellikleri örtüşüyor. Bir çocuk tacizcisinin ortalama özellikleriyle, ortalama bir Amerikan erkeğinin özellikleri birbirlerine çok benziyor.

Evli, eğitimli, iş sahibi ve dindar olmak gibi özellikler birinin çocuk tacizcisi olmasına sebep olamaz elbette, fakat bunlar, bu araştırmaya katılan Amerikalı suçluların genel özellikleri ve son zamanlarda ülkemizde artan çocuk tacizi vakalarının analizi için yol gösterici nitelikte… Çocukları, çocuk tacizcilerinden korumak isteyen yetişkinlerin, ebeveyn ya da çocuğun bakımıyla kim ilgileniyorsa, bilmesi gereken bir çocuk tacizcisinin hangi özelliklere sahip olduğudur.


Kariyer ve din maske olarak kullanılıyor!

Çocukları kurban olarak seçen suçlular, iyi eğitimli olabilir, sosyo-ekonomik profili iyi düzeyde olabilir, aşırı ahlakçı ya da dindar görünümünde olabilir. Elbette ki sapkın davranışın, tacizin bu özelliklerle doğrudan ilgisi olamaz. Eğitim, dini inanç dışında temel insani özelliklerin yoksunluğu ile ortaya çıkan sapkın davranışlardır bunlar. Fakat suçlular, eğitimlerini, sosyal konumlarını ve dini bir kamuflaj aracı olarak kullanabilir.

Tacizci, taciz ettiği çocuğu çok iyi tanıyor!

  • Çocuk tacizcilerine toplumun her kesiminde rastlamak mümkün.
  • Çocuk tacizcileri, ya ailelerinde ya da sosyal çevreleri içinde yer alan kendilerine yakın çocukları taciz ediyorlar.
  • Çocuk tacizcilerinin çoğu, yüzde 90 civarında, taciz ettikleri çocuğu çok iyi tanıdıklarını söylüyorlar.

Bu listedeki son maddeye dikkatli şekilde bakmanızı istiyoruz. Çocuk Tacizini Önleme Planı’nız çerçevesinde işinize yarayacak birkaç bulgu olsa da, bu maddede zikredilen en önemlisi.

Tehlikeyi yüzde 90 yabancıdan bekliyoruz ama…

Mümkün olan en kısa sürede, daha fazla çocuğu tacizden korumamız için dikkatimizi biraz tam tersi yöne kaydırmamız gerekiyor. Şu anda çocuklarımızı tacizden korumak için gösterdiğimiz çabanın yüzde 90’ını onlara yabancılardan gelebilecek taciz riskine karşı harcıyoruz.


Halbuki yapmamız gereken bu yüzde 90’lık çabayı, çocuklarımızı yabancı olmayan kişilerin tacizinden korumak için harcamak ve aile içinden ya da ailenin arkadaş çevresinden gelecek tacizcilere karşı dikkatli olmak. Tacizciler, mahalle, site, okul, yurt gibi çocuğun sürekli yaşama alanında kendilerine kurban seçiyorlar.

Karaman Ensar Vakfı çocuk istismarı davası sonuçlandı