Bursa’daki patlamada son durum

Bu defa bir patlama da Bursa’da saat 17.25 sıralarında şehir merkezinde duyuldu. Patlamanın sesi çevrede bulunanlarda büyük panik yaşattı. ilk belirlemelere göre 7 kişinin yaralandığı patlamada son durum yaralıların 13 kişi olduğu yönünde.

Patlama sonrası valilikten yapılan açıklama

Bursa Valiliği’nden yapılan açıklamada, saat 17.26’da merkez Osmangazi ilçesi Ulu Cami batı kapısı yakınında bir patlama meydana geldiği belirtilerek, “İntihar bombacısı olduğu düşünülen bir kadın şahıs, üzerindeki düzenekle kendisini patlatmıştır.” ifadesine yer verildi. Patlamanın sebebinin canlı bomba olduğu açıklanırken canlı bombanın öldüğü bildirildi.

Başbakan Davutoğlu yurtdışına gitmeden konuştu

Başbakan Davutoğlu Katar’a gitmeden önce yaptığı konuşmada olayın en kısa zamanda çözüleceğini olayın takibinde olduklarını açıkladı. Daha sonra Katar programı ile ilgili açıklamalarına devam etti.


Ulucami’nin batı kapısının önünde meydana gelen patlamayla ilgili olarak ilk dakikalarda doğalgaz ya da trafo patlaması şüphesi vardı. Ancak dakikalar ilerledikçe patlamanın nedeni kesinleşti. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, 25 yaşlarındaki bir kadın olduğu öğrenilen canlı bomba, Ulucami’nin batı kapısında kendini patlattı. Ulucami’nin batı duvarında canlı bomba parçalanırken, patlama sırasında yaralananlar arasında büyük panik korku ve panik yaşandı.

Bursa'daki patlamada son durum
Bursa’da patlama sonrası yaralılar hastaneye sevk edilirken

Bursa’daki patlama sonrası yaşananlar

Hastaneye başvuran vatandaşların sayısı ise 20’ye ulaştığı patlama sonrası, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, yaralılardan durumu ciddi olan kimsenin bulunmadığını belirtti, “13 hastamız hastanelere taşındı. 13 yaralı içinde durumu ağır olan vatandaşımız yok. Hastanelere müracaat sayısı 20’ye ulaştı. Hayati risk taşıyan bir vaka yok” diye konuştu.

Bursa’nın merkezi günün her saati kalabalık. Patlamanın yeri ve zamanı dikkat çekici, çünkü olay cenaze namazı sırasında yaşandı. Patlama sonrasında cami karşısındaki dükkanların büyük zarar gördüğü tespit edildi. Şiddetli patlamanın etkisi ve sesinden korkan vatandaşlar etrafa kaçışmaya başladı. Camideki vatandaşlar da korkuyla Ulucami’yi terketti. Trafik kilitlendiği için polis ve 112 ekipleri bölgeye ulaşmakta zorlandı.


Yaralılara ilk müdahale vatandaşlar tarafından yapıldı. Kollarından ve bacaklarından yaralanan vatandaşlara tahtadan ateller yapılarak ilk yardım yapıldı. Olay yerine çok sayıda polis, ambulans ve itfaiye sevk edildi.

Patlamada yaralananların isimleri belli oldu

Son duruma göre Bursa’da meydana gelen patlamada yaralananların isimleri açıklanırken 13 kişinin yaralandığı, Muradiye ve Çekirge Devlet Hastanelerine kaldırılan yaralılardan 8 kişi yatırılırken, diğer vatandaşların ise ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildiği bildirildi.

Yaralıların isimlerinin Mehmet Ateşer, Mehmet Kul, Emre Çalışkan, Canberk Filiz, İsmail Hakkı Şentürk, Adem Güzel, Bayram Ayhan, Ayşen Öztürk, Fatma Çimen Biçer, Adnan Açık, Özlem Aksızlar, Havva Demirdaş, Fatma Demirdaş, İrem Yıldız, Kader Ölçen ve Tuğba Işık olduğu açıklandı.

Ulu Cami’nin batı kapısı yakınında meydana gelen terör saldırısıyla ilgili güvenlik güçlerinin olay yerindeki incelemeleri sürüyor.


Patlamanın ardından Tarihi Bursa Kapalı Çarşı dahil, olayın meydana geldiği bölgenin yakınındaki tüm cadde ve sokaklarda güvenlik önlemleri artırılırken, çarşı esnafı dükkanlarını kapattı.