Hamilelikte kalsiyum alımı için öneriler

Hamilelikte günlük kalsiyum ihtiyacı nasıl giderilmeli? Kalsiyum bakımından en zengin yiyecekler hangileri? Eksikliğinde ne gibi zararları var?

Hamilelikte günlük kalsiyum ihtiyacı nasıl giderilmeli? Kalsiyum bakımından en zengin yiyecekler hangileri? Eksikliğinde ne gibi zararları var?

Gebelik dönemi kalsiyum ihtiyacına günde 3 kase yoğurt!

Hamilelik döneminde yeterli düzeyde kalsiyum almamak, anne adayını gelecekte kemik erimesi sorunuyla baş başa bırakırken, bebeğin kemik ve diş gelişimini negatif etkiliyor. Bu nedenle hamilelikte günde en az 1000 mg calcium alınması gerekiyor. Anne adaylarının calcium eksikliğini gidermek için tek şanslarının calcium ilacı olmadığına dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Erhan Karaalp, “Hamilelere günde 3 kase yoğurt tavsiye ediyorum. Çünkü yoğurt yiyerek calcium ihtiyaçlarının dörtte üçünü karşılayabilirler. Ayrıca yoğurt hem gebenin bağırsak faaliyetlerini düzenlemeye yardımcı olur hem de karın şişkinliğini engeller” diyor.

Kalsiyum alımı neden gerekli?

Her gün yeterli miktarda kalsiyum almak, yalnızca gebelik döneminde değil, hayatın her döneminde oldukça önemli. Vücuttaki en etkin minerallerden biri olan kalsiyumun; kemik ve kıkırdak gelişimi, sağlıklı diş oluşumu, kas-sinir sisteminin normal çalışması, kolesterol düzeyinin normal seviyede tutulması, kalp atışlarının normal ve ritminin düzenli olması, kan basıncının normal düzeyde seyretmesi, kanın pıhtılaşması, hücresel çalışmaların düzenli ve sürekli olması, sindirim ve metabolizmada görev alan enzimlerin etkin duruma geçebilmesi gibi sayısız önemli görevlerde bulunduğunu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Karaalp, hamilelikte calcium ihtiyacı konusunda önemli bilgiler verdi:


Dişler ve kemikler kırılabilir

Vücut ihtiyacı olan kalsiyumu besinler yoluyla alamadığı zaman kemikler, dişler ve yumuşak dokularda bulunan kalsiyumu kullanmaya başlar. Kalsiyumun eksikliği sonucu dişler ve kemikler kolayca kırılabilir ve diş etleri de hasar görebilir. Dilde, dudaklarda, parmaklarda duyu değişiklikleri, kaslarda kramp, çarpıntı, diş çürükleri ve diş eti sorunları, eklem ağrıları ve uyku bozuklukları şeklinde belirti verir. Kalp de bir kas olduğu için kalsiyum metabolizmasından çok etkilenir.

Bebek, annesinden son 3 ayda yüksek miktarda kalsiyum alır

Gebelik döneminde yeterli miktarda alınan kalsiyumun, annede kemik erimesinin engellemesi, diş çürükleri ve diş kaybı olmaması, bebeklerde de sağlıklı kemik ve kıkırdak oluşumu için son derece önemli olduğu belirtiliyor. Anne karnındaki bebek, büyümesinin hızlı döneme girdiği özellikle 28. haftadan sonra (gebeliğin son 3 ayında) anneden demir ve kalsiyumu yüksek oranda kullanır.

1 Avuç fındıkta 50 gr, beyaz peynirde 30 gr kalsiyum var

Hamile bir kadının günlük ihtiyacı olan 1000 mg kalsiyum, yeterli ve dengeli bir beslenmeyle tamamen doğal yollardan karşılanabilir. Sebze ve meyveler dışında; 1 su bardağı inek sütünde 250 mg, 1 su bardağı yoğurtta 250 mg, 1 dilim (30 gr) beyaz peynirde ortalama 100 mg, 1 avuç fındıkta veya bademde 50 mg, 1 avuç kuru üzümde ise 30 mg calcium bulunmaktadır.


350 gr kalsiyum, meyve ve sebzeden geliyor

Küçük bir hesapla günde 3 kase yoğurt yiyebilen ya da 3 bardak süt içebilen anne adayı 1000 mg’lık ihtiyacın 750-800 mg’ını rahatça karşılar. Geriye kalan 350 mg kalsiyumu da, gün içerisinde yemiş olduğu sebzelerden, meyvelerden ve diğer besinlerden alacağı için, ek olarak calcium ilaç takviyesi almasına gerek kalmaz.

gebelik süt ishal yapar mı hamilelik kalsiyum

Günde 1 bardaktan fazla süt içmek ishal yapabilir

Süt hazımsızlık, gaz ya da ishal yapabildiği için ben takipli gebelere günde 1 bardak sütten fazlasını önermiyorum. Fakat calcium ihtiyacını karşılamasının yanı sıra bağırsak faaliyetlerini düzenlediği, karın şişkinliğini engellediği ve kabızlığa da çok iyi geldiği için günde 3 kase yoğurt tüketmelerini şiddetle tavsiye ediyorum.

Kalsiyum ilacı kullanarak ek takviye almak gerekir mi?

1000 mg calcium ihtiyacını, yiyecek ve içecekler ile tamamlayabilen hamilelerin, ayrıca ilaç takviyesi kullanmalarına gerek yoktur. Hatta fazla miktar, böbrek taşı ve böğür (yan) ağrısı gibi istenmeyen yan etkiler de doğurabilir. Fakat her şeye rağmen, gıdalar ile yeterli kalsiyum alamayan hamile adaylarına, ek kalsiyum ilacı takviyesi gerekir. Hamilelik dönemi boyunca kullanılan multi-vitamin hapları 125 mg civarında (az seviyede) calcium içerdiklerinden bu ihtiyacı karşılamaya yetmez. Bu yüzden süt, yoğurt gibi kalsiyumdan zengin gıdalar alamayan anne adayları, multi-vitamin hapının yanı sıra calcium hapları ile de hekim takibinde desteklenmelidir.


Sponsorlu tanıtım


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.