ABD şokta: Donald Trump, Hillary Clinton’ı geçti!

ABD’de devam eden başkanlık yarışında Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın ilk kez Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’un önüne geçtiği belirtildi.

Amerika şokta: Donald Trump ilk kez Hillary Clinton'ın önünde!

Donald Trump 0.2 puan önde!

RealClearPolitics (RCP) adlı kuruluşun, ülke çapında yapılan kamuoyu yoklamalarının ortalamasını alarak ulaştığı sonuç Trump’ı yüzde 0,2 önde gösteriyor. Buna göre Trump’ı destekleyenlerin oranı yüzde 43,4, Clinton’unki ise yüzde 43,2 görünüyor.

ABD’de silah lobisi tarafından açık şekilde desteklenen ve “Müslümanların ABD’ye girişine izin vermeyelim” çıkışıyla tepki toplayan Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı emlak milyarderi Donald Trump, kasım ayındaki başkanlık yarışında iddialı bir rakip konumuna yükseliyor.


Daha önceki kamuoyu yoklamalarında Demokrat Parti’nin olası adayı Hillary Clinton karşısında fazla şans tanınmayan Trump atağa geçti.  Amerikan televizyonu ABD News ile Washington Post gazetesinin ortaklaşa düzenlediği ankete göre, silah lobisi tarafından desteklenen Donald Trump, finans çevreleri tarafından desteklenen Hillary Clinton’ın 0,2 puan önüne geçti.

Yeni yayınlanan kamuoyu yoklamasına göre, seçimde Trump oyların yüzde 46’sını, Hillary Clinton ise yüzde 44’ünü alıyor. Oysaki ABC News ve Washington Post’un Mart ayındaki anketinde Clinton, Trump’ın 9 puan önünde görünüyordu.

Paniklemenin zamanı gelmedi mi?

İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesi haberi okurlarına “Paniklemenin zamanı geldi mi?” başlıklı bir makaleyle duyurdu. Makalede Trump’ın daha önce öne geçmemiş olsa da Eylül ve Aralık aylarında Clinton’a çok yaklaştığı, dolayısıyla da çoktan paniklenmiş olması gerektiği ifade ediliyor.

Clinton ile Trump arasındaki makas Eylül’den bu yana yüzde 11’den yüzde 0,6’ya kadar daralan büyük dalgalanmalar gösterdi.

Huffington Post sitesi ise 2008’de Obama ile McCain arasındaki başkanlık yarışında da benzer bir durumun ortaya çıktığını, ancak geçici olduğunu hatırlattı. HuffPost’un kendi anketler ortalaması Clinton’un yüzde 43,6, Trump’ın ise yüzde 42 desteğe sahip olduğunu gösteriyor.

ABD’de başkanlık seçimleri 8 Kasım’da yapılacak.


Obama’dan Trump’ın Müslümanlarla ilgili sözlerine yanıt