Obama’dan Donald Trump’ın Müslümanlarla ilgili sözlerine yanıt

ABD Başkanı Barack Obama, Kasım ayında yapılacak  başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti’nin aday adayı Donald Trump’ın  Müslümanlarla ilgili ayrımcı sözlerine yanıt verdi.

Obama'dan Donald Trump'ın Müslümanlarla ilgili sözlerine yanıt

Baracak Obama; “Müslümanları aşağılamak veya izole etmek ve ülkeye girişlerinde onlara farklı muamele edilmesi önerisini getirmek, yalnızca değerlerimize, kim olduğumuza ihanet değildir, bu aynı zamanda ülkemizdeki ve yurt dışındaki, aşırılıkla mücadeledeki en önemli ortaklarımız olan önemli toplumları yabancılaştırır.” açıklamasında bulundu.

Obama, New Jersey eyaletindeki Rutgers Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, ABD’nin dış politikası ve uluslararası ilişkilerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ülkelerin artık birbirlerine fazlasıyla bağımlı hale geldiğini vurguladığı konuşmasında isim vermeden Donald Trump’ı eleştiren Obama, “Bir duvar örmek bunu değiştirmeyecek. Bu ekonomimizi canlandırmayacak ve güvenliğimizi de artırmayacak.” diye konuştu.


Obama: Cehalet bir erdem değildir

Obama, bu denli karşılıklı bağımlılığın olduğu bir dünyada izolasyon fikrinin pek geçerli olmayacağını belirterek, “İster politikada ister gerçek hayatta olsun, cehalet bir erdem değildir. Kendimize yardım etmek için başkalarına da yardım etmeliyiz, köprüleri atarak ve dünyayı dışarıda bırakmaya çalışarak değil.” ifadesini kullandı.

Donald Trump ne demişti?

ABD’de Cumhuriyetçilerin başkan aday adaylarından Donald Trump, Kaliforniya eyaletinde 2015 Aralık ayında yaşanan saldırının ardından, ülkeye göçmen ya da turist olarak girmek isteyen Müslümanların geçici olarak engellenmesini istemişti.

Kamuoyu yoklamalarının Müslümanların Amerikalılara yönelik nefret beslediğini gösterdiğini iddia eden Donald Trump, bu durumun Amerikan halkını risk altına soktuğunu söylemişt.


Donald Trump, Güvenlik Politikaları Merkezi (Center for Security Policy) gibi düşünce kuruluşlarının kamuoyu yoklamalarına atıfta bulunarak “Bu nefret nereden geliyor ve nelerden kaynaklanıyor, bunu bulmak zorundayız” açıklamasında bulunmuş, tehdidin ne kadar ciddi olduğu anlaşılana kadar ABD sınırlarının kapalı kalmasını istemişti.

Hemen arkasından Beyaz Saray yazılı bir açıklama yaparak Donald Trump’ın bu sözlerini eleştirmişti. Beyaz Saray’ın açıklamasında “Bu Amerikan değerlerine ve ulusal güvenlik çıkarlarına aykırıdır” denilmişti.

3 Aralık günü silahlı bir çift, Kaliforniya’nın San Bernardino kasabasında engellilerin hizmet aldığı bir sosyal hizmetler kurumuna saldırı düzenlemiş, 14 kişiyi öldürmüştü. Soruşturmayı yürüten FBI’ın Los Angeles ofisinin yardımcı direktörü David Bowdich, çiftin bir süredir radikalleşmiş olduğunu söylemişti.


Donald Trump, başkan seçilmesi halinde ABD – Meksika sınırına duvar ördüreceğini ve ülkedeki tüm Suriyeli göçmenleri ülkelerine geri göndereceğini de açıklamıştı.