Obama’dan Donald Trump’ın Müslümanlarla ilgili sözlerine yanıt

ABD Başkanı Barack Obama, Kasım ayında yapılacak  başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti’nin aday adayı Donald Trump’ın  Müslümanlarla ilgili ayrımcı sözlerine yanıt verdi.

Obama'dan Donald Trump'ın Müslümanlarla ilgili sözlerine yanıt

Baracak Obama; “Müslümanları aşağılamak veya izole etmek ve ülkeye girişlerinde onlara farklı muamele edilmesi önerisini getirmek, yalnızca değerlerimize, kim olduğumuza ihanet değildir, bu aynı zamanda ülkemizdeki ve yurt dışındaki, aşırılıkla mücadeledeki en önemli ortaklarımız olan önemli toplumları yabancılaştırır.” açıklamasında bulundu.

Obama, New Jersey eyaletindeki Rutgers Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, ABD’nin dış politikası ve uluslararası ilişkilerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ülkelerin artık birbirlerine fazlasıyla bağımlı hale geldiğini vurguladığı konuşmasında isim vermeden Donald Trump’ı eleştiren Obama, “Bir duvar örmek bunu değiştirmeyecek. Bu ekonomimizi canlandırmayacak ve güvenliğimizi de artırmayacak.” diye konuştu.


Obama: Cehalet bir erdem değildir

Obama, bu denli karşılıklı bağımlılığın olduğu bir dünyada izolasyon fikrinin pek geçerli olmayacağını belirterek, “İster politikada ister gerçek hayatta olsun, cehalet bir erdem değildir. Kendimize yardım etmek için başkalarına da yardım etmeliyiz, köprüleri atarak ve dünyayı dışarıda bırakmaya çalışarak değil.” ifadesini kullandı.

Donald Trump ne demişti?

ABD’de Cumhuriyetçilerin başkan aday adaylarından Donald Trump, Kaliforniya eyaletinde 2015 Aralık ayında yaşanan saldırının ardından, ülkeye göçmen ya da turist olarak girmek isteyen Müslümanların geçici olarak engellenmesini istemişti.

Kamuoyu yoklamalarının Müslümanların Amerikalılara yönelik nefret beslediğini gösterdiğini iddia eden Donald Trump, bu durumun Amerikan halkını risk altına soktuğunu söylemişt.


Donald Trump, Güvenlik Politikaları Merkezi (Center for Security Policy) gibi düşünce kuruluşlarının kamuoyu yoklamalarına atıfta bulunarak “Bu nefret nereden geliyor ve nelerden kaynaklanıyor, bunu bulmak zorundayız” açıklamasında bulunmuş, tehdidin ne kadar ciddi olduğu anlaşılana kadar ABD sınırlarının kapalı kalmasını istemişti.

Hemen arkasından Beyaz Saray yazılı bir açıklama yaparak Donald Trump’ın bu sözlerini eleştirmişti. Beyaz Saray’ın açıklamasında “Bu Amerikan değerlerine ve ulusal güvenlik çıkarlarına aykırıdır” denilmişti.

3 Aralık günü silahlı bir çift, Kaliforniya’nın San Bernardino kasabasında engellilerin hizmet aldığı bir sosyal hizmetler kurumuna saldırı düzenlemiş, 14 kişiyi öldürmüştü. Soruşturmayı yürüten FBI’ın Los Angeles ofisinin yardımcı direktörü David Bowdich, çiftin bir süredir radikalleşmiş olduğunu söylemişti.


Donald Trump, başkan seçilmesi halinde ABD – Meksika sınırına duvar ördüreceğini ve ülkedeki tüm Suriyeli göçmenleri ülkelerine geri göndereceğini de açıklamıştı.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.