Anonymous Türkiye’nin sağlık ve hastane kayıtlarını sızdırdı

Anonymous hacker grubu, Türkiye’de sağlık kayıtlarını hedef aldı. Binlerce hasta iletişim bilgisi internette yayınlandı. 33 devlet hastanesinin bilgileri silindi.

Anonymous Türkiye’nin sağlık kurumları veritabanlarını hackledi

Uluslararası hacker grubu Anonymous, Türkiye’deki sağlık kurumlarının veritabanlarını ‘hack’lediğini duyurdu.

Anonymous, Youtube üzerinden yayınladığı bir videoyla, Hollywood’daki Presbyterian Sağlık Merkezi ve Methodist Hastanesi’nin veritabanına siber saldırı nedeniyle Türkiye’den intikam almayı amaçladığını açıkladı.


Geçen şubat ayında iki hastanenin veritabanına sızılmasını bazı Türkiyeli hacker grupları üstlenmiş, bu eylemi Barack Obama yönetiminin Kürtlere verdiği destek yüzünden yaptıklarını savunmuşlardı.

Anonymous, saldırının kabul edilemez olduğunu savunup Türkiye’den intikam almak amacıyla hastane kayıtlarını yayınladıklarını duyurdu. Sızdırılan dosyanın sıkıştırılmış boyutu 1.9 GB’ı buluyor.

Verilerin nereden sızdırıldığı ya da ne kadar kişinin bilgilerini içerdiği şimdilik tam olarak bilinmiyor. Ancak dosyaların içinde birçok ildeki hastanelere dair hasta isim ve kayıtları, sağlık testleri, hastane çizelgeleri gibi birçok bilgi verilerin içinde bulunuyor.

Öte yandan Türkiye’de Anonymous’a üye olduğu iddia edilen 15 kişinin yargılanması dün başlamıştı. İddianamede, 15 sanığın ‘bilişim sisteminin işleyişini engelleme veya bozma’ suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.


İddiaya göre internete sızdırılan bilgiler arasında Türkiye’deki hastaların HIV test sonuçlarından, kürtaj yapılan hastalara kadar gizli kalması gereken hassas bilgiler de var.

33 devlet hastanesinin bilgileri silindi!

Sağlık Bakanlığı’na bağlı 33 devlet hastanesine sabah saatlerinde internet korsanları tarafından siber saldırı düzenlendi. Anonymous hacker grubunun üstlendiği siber saldırılarda hastanelerin veri tabanında yer alan bilgiler, kopyalandıktan sonra silindi.

33 devlet hastanesinin bilgileri silindi! anonymous

Bu sabah saat 09.30 sıralarında başlayan siber saldırılarda Sağlık Bakanlığı’na bağlı Devlet Hastaneleri’nin sistemlerine giren Anonymous hacker grubu, bilgisayarların veri tabanında bulunan bilgileri kopyaladıktan sonra sistemden sildi. Edirne Sultan 1’nci Murat Devlet Hastanesi’nin de aralarında bulunduğu 33 hastanenin siber saldırılardan etkilendiği belirtildi. Hastanelerde bu sistem üzerinden yapılan işlemler tamamen durdu. Siber saldırının fark edilmesi üzerine sisteme daha önce yedeklenen veriler yüklenmeye çalışıldı, ancak hacker grubunun eski verileri geri yüklemeyi de engellediği bildirildi.

Devlet Hastanelerinin siber saldırılar karşısında hastaları mağdur etmemek için elle kayıt aldıkları belirtildi.

Daha önce de kimlik bilgileri sızdırılmıştı

Bilgisayar korsanları tarafından 50 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kimlik bilgileri internette açık bir şekilde paylaşılmıştı. TC Kimlik numarası, anne ve baba adı, doğum tarihi gibi hassas bilgiler internet sitelerinde yer almıştı.


Bilgisayar korsanları 49 milyon 611 bin 709 Türk vatandaşının TC kimlik numarası, ad soyad, anne baba adı, cinsiyet, doğum tarihi, doğum yeri ve açık adres gibi en hassas bilgileri internet ortamında herkese açık şekilde paylaşmıştı. İnternete yüklenen 6.6 GB’lık dev kimlik verisini ele geçiren bilgisayar korsanlarının kullandığı bilgisayarların sunucularının Romanya’da olduğu belirtilmişti. Verilerin yüklendiği internet sitesinin web alanının ise İzlanda’dan alındığı belirlenmişti.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.