Cihan Haber Ajansı ve Zaman gazetesi kapatılıyor

Kayyum atanan Feza Gazetecilik A.Ş.’ye ait aralarında Cihan Haber Ajansı ve Zaman gazetesinin de bulunduğu medya yayın organları kapatılacak.

Cihan Haber Ajansı ve Zaman gazetesi kapatılıyor

Kayyum heyeti, yönetimlerine el konulan Zaman gazetesi, Cihan Haber Ajansı, Cihan Medya Dağıtım, Feza Yayın Grubu’nun bütün medya şirketlerini 15 Mayıs’ta kapatma kararı aldı. Cihan Haber Ajansı ve Zaman Gazetesi’nin de bağlı bulunduğu Feza Gazetecilik A.Ş.’ye Sezai Şengönül, Avukat Tahsin Kaplan ve Avukat Metin İlhan, kayyum olarak atanmıştı.

İpek Medya Grubu da kapatılmıştı

Daha önce de aynı yöntemle el konularak kayyım atanan İpek Grubu’na ait bütün gazete ve televizyonların kapatılmasına karar verilmişti. Kanaltürk, Bugün TV, Bugün Gazetesi, Millet Gazetesi ve Kanaltürk Radyo’yu barındıran medya grubu mart ayı başında faaliyetlerine son vermişti.


Zaman Gazetesi ve Cihan Haber Ajansı’na neden kayyum atanmıştı?

5 Mart 2016’da İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, Zaman gazetesini de bünyesinde bulunduran Feza Gazetecilik şirketine kayyum atanması kararını, “Şirketin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) faaliyetleri kapsamında ve örgüt faaliyetlerine destek olacak şekilde kullanıldığı yönünde kuvvetli deliller bulunması” gerekçesiyle almıştı.


Mahkemenin kararında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kayyum atanması talebine yer verilmişti. Talepte, Zaman gazetesinin asıl yöneticisinin FETÖ’nün kurucu ve yöneticisi Fetullah Gülen olduğu, gazetenin yayın ilkelerini örgüt lideri Gülen’in belirlediği, örgüt üyelerinin gazeteye yardım amacıyla para topladıkları ve gazetenin satışının artırılması amacıyla zorla abone çalışması yaptıkları belirtildi. Ayrıca tahşiye ve şike soruşturmalarının başlamasına Zaman gazetesi binasında örgüt yöneticileri tarafından karar verilerek uygulamaya konulduğun, bunun örgüt ile Feza Gazetecilik AŞ’nin fikir ve eylem birliği içerisinde olduklarını gösterdiği belirtilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, talebinde FETÖ’nün, terör örgütü PKK ile iş birliği yaptığı, FETÖ üst düzey yöneticileri ile PKK yöneticilerinin yurt dışında görüşmeler yaptıkları, PKK’nın amacının Türkiye Cumhuriyeti topraklarını bölmek olduğu, FETÖ’nün de bu örgütle birlikte hareket ederek, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeyi planladığı, bu amaçla 17-25 Aralık, Selam Tevhid kumpaslarını gerçekleştirdiği belirtilmişti. Talepte, Feza Gazetecilik AŞ’nin de bu örgüte ait olduğu, Zaman gazetesinin de bu amaca hizmet eden yayınlar yapmaya devam ettiği belirtilmişti.

Cihan Haber Ajansı ve Zaman 15 Mayıs’ta kapatılacak


Kayyum heyeti, Zaman gazetesi, Zaman.com.tr, Cihan Haber Ajansı, Cihan Medya Dağıtım, Küre.tv’nin de aralarında bulunduğu Feza Yayın Grubu’nun bütün medya şirketlerini kapatma kararı aldı. Söz konusu mecraların 15 Mayıs itibarıyla yayın hayatlarına son verileceği açıklandı.