Diyet ve sporla verdiğiniz 10 kilo, dizinizi 70 kilo hafifletir

Diyet yaparak vücudunuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarınız için kilonuzu mutlaka kontrol altına almalısınız. Çünkü fazla olan her bir kilonuz eklemlere 4 kat fazla yük demektir.

Diyet ve sporla verdiğiniz 10 kilo, dizinizi 70 kilo hafifletir

Diyet ile verdiğiniz 10 kilo, dizinizi 70 kilo hafifletir

Medicana International İstanbul Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Mehmet Mahmut Ünal bilgilendirdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre Obezite: BKİ ≥ 30 kg / m2 olarak kabul edilmektedir.


Obezite, kişilerin hayatını tehdit etmekte ve ölümle sonuçlanan sorunlar doğurmaktadır. Kolesterol yükselmesi, damar tıkanıklığı ve tansiyon yükselmesi gibi olumsuz etkenlere neden olan bu hastalık kişilerin yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Vücutta depolanan fazla yağ, iskelet sistemini de olumsuz yönde etkilemektedir. Vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulabilmeniz için sağlıklı beslenmeniz kaçınılmazdır. Bacaklarda oluşan baskı nedeni ile toplardamarlarda kan birikmesi meydana gelebilir, ödem sık sık oluşabilir.

Fazla kilolu kişilerde yağlar nedeniyle daha çok selülit oluşur. Ayrıca, vücut ağırlığının artması bacakların yükünü artırır ve kanın kalbe doğru hareketini yavaşlatır. Dolaşım aksayınca, toplardamarlarda genişleme başlar. Bu da varis oluşumunun en önemli nedenlerinden birini oluşturur. Aşırı kilolu kişilerde varis tedavisi daha zor olabilir.

Tüm bu olumsuzluklarla karşılaşmamak ve vücutta depolanan fazla yağlardan kurtulmak için gün içerisinde 3 ana, 3 ara öğün ile sağlıklı beslenerek diyet yapılmalıdır. Diyet kişiye özeldir.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin 3 temel prensibi mevcuttur. Uyku düzeni, diyet ve spor.

1) Uyku düzensizliği kişinin gün içerisinde kendisini yorgun hissetmesine neden olur ve bu yorgunlukla beraber vücutta ödem oluşmasını sağlar.


2) Diyet kişiye özeldir. Gün içerisinde 3 ana, 3 ara öğünün kişinin gündelik yaşantısına uygun bir şekilde planlanması gerekir. Uzmanına danışmadan kendi kendinize uygulamış olduğunuz programlarla başarıya ulaşmanız güç durumdadır. Gün içerisinde ekmek yemeden uygulanan diyet programları vücudunuzda yağlanmanın oluşmasına sebeptir.

3) Spor, diyetle beraber uygulandığında başarıyı 2 kat daha arttırmaktadır. Bu konuda uzmanların bilgisine danışarak planlı ve programlı bir şekilde spor yapmalısınız.

Sağlıklı beslenerek vermiş olduğunuz kilolar dizlerinizin taşıdığı yükü hafifletir ve hareketliliğinizi arttırmada sizleri daha rahat kılar. Hareketsizlik ve aşırı kafein tüketimi ödem ve dizlerde selülit oluşmasında etkendir. Günde en az 2,5 – 3 lt. su içerek ve gün içersinde kahve (kafein) tüketimini kontrol altına alarak önleyebileceğiniz bir durumdur. Spor yaparken yapacağınız spora uygun kıyafet ve ayakkabı seçimi sakatlanmaların önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Diz ve kalça kireçlenmesi ile kemik erimesi

Obezite, kişinin vücuduna eklediği fazla yük dolayısıyla diz ve kalça kireçlenmesi sorunlarını da oluşturmaktadır. Kemik erimesinin önüne geçebilmek için gün içerisinde gereken kalsiyum mutlaka alınmalıdır. Kalsiyum gereksinmesi yetişkinler için 1000 mg/gün, yaşlılar için 1200 mg/gün ve gebeler için 1300 mg/gün’ dür.


Unutmayalım ki vücudunuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarınızın doğru adım atabilmesi için doğru beslenmelisiniz.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.