Diyet ve sporla verdiğiniz 10 kilo, dizinizi 70 kilo hafifletir

Diyet yaparak vücudunuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarınız için kilonuzu mutlaka kontrol altına almalısınız. Çünkü fazla olan her bir kilonuz eklemlere 4 kat fazla yük demektir.

Diyet ve sporla verdiğiniz 10 kilo, dizinizi 70 kilo hafifletir

Diyet ile verdiğiniz 10 kilo, dizinizi 70 kilo hafifletir

Medicana International İstanbul Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Mehmet Mahmut Ünal bilgilendirdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre Obezite: BKİ ≥ 30 kg / m2 olarak kabul edilmektedir.


Obezite, kişilerin hayatını tehdit etmekte ve ölümle sonuçlanan sorunlar doğurmaktadır. Kolesterol yükselmesi, damar tıkanıklığı ve tansiyon yükselmesi gibi olumsuz etkenlere neden olan bu hastalık kişilerin yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Vücutta depolanan fazla yağ, iskelet sistemini de olumsuz yönde etkilemektedir. Vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulabilmeniz için sağlıklı beslenmeniz kaçınılmazdır. Bacaklarda oluşan baskı nedeni ile toplardamarlarda kan birikmesi meydana gelebilir, ödem sık sık oluşabilir.

Fazla kilolu kişilerde yağlar nedeniyle daha çok selülit oluşur. Ayrıca, vücut ağırlığının artması bacakların yükünü artırır ve kanın kalbe doğru hareketini yavaşlatır. Dolaşım aksayınca, toplardamarlarda genişleme başlar. Bu da varis oluşumunun en önemli nedenlerinden birini oluşturur. Aşırı kilolu kişilerde varis tedavisi daha zor olabilir.

Tüm bu olumsuzluklarla karşılaşmamak ve vücutta depolanan fazla yağlardan kurtulmak için gün içerisinde 3 ana, 3 ara öğün ile sağlıklı beslenerek diyet yapılmalıdır. Diyet kişiye özeldir.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin 3 temel prensibi mevcuttur. Uyku düzeni, diyet ve spor.

1) Uyku düzensizliği kişinin gün içerisinde kendisini yorgun hissetmesine neden olur ve bu yorgunlukla beraber vücutta ödem oluşmasını sağlar.


2) Diyet kişiye özeldir. Gün içerisinde 3 ana, 3 ara öğünün kişinin gündelik yaşantısına uygun bir şekilde planlanması gerekir. Uzmanına danışmadan kendi kendinize uygulamış olduğunuz programlarla başarıya ulaşmanız güç durumdadır. Gün içerisinde ekmek yemeden uygulanan diyet programları vücudunuzda yağlanmanın oluşmasına sebeptir.

3) Spor, diyetle beraber uygulandığında başarıyı 2 kat daha arttırmaktadır. Bu konuda uzmanların bilgisine danışarak planlı ve programlı bir şekilde spor yapmalısınız.

Sağlıklı beslenerek vermiş olduğunuz kilolar dizlerinizin taşıdığı yükü hafifletir ve hareketliliğinizi arttırmada sizleri daha rahat kılar. Hareketsizlik ve aşırı kafein tüketimi ödem ve dizlerde selülit oluşmasında etkendir. Günde en az 2,5 – 3 lt. su içerek ve gün içersinde kahve (kafein) tüketimini kontrol altına alarak önleyebileceğiniz bir durumdur. Spor yaparken yapacağınız spora uygun kıyafet ve ayakkabı seçimi sakatlanmaların önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Diz ve kalça kireçlenmesi ile kemik erimesi

Obezite, kişinin vücuduna eklediği fazla yük dolayısıyla diz ve kalça kireçlenmesi sorunlarını da oluşturmaktadır. Kemik erimesinin önüne geçebilmek için gün içerisinde gereken kalsiyum mutlaka alınmalıdır. Kalsiyum gereksinmesi yetişkinler için 1000 mg/gün, yaşlılar için 1200 mg/gün ve gebeler için 1300 mg/gün’ dür.


Unutmayalım ki vücudunuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarınızın doğru adım atabilmesi için doğru beslenmelisiniz.