Felluce nerede? Irak ordusu IŞİD kontrolündeki kente girdi

Felluce, 2014 yılında IŞİD’in kontrolüne geçmişti. Irak ordusu IŞİD’in kalesi olarak bilinen kenti geri almak için bir haftadır savaşıyor. Kent, Irak’ta başkent Bağdat’a çok yakın bir noktada olduğu için kritik öneme sahip.

Irak ordusu 22 Mayıs’ta Felluce’yi geri almak için geniş çaplı operasyon başlatmış, ABD yönetimindeki koalisyon güçleri de hava operasyonu ile destek vermişti. Irak devlet televizyonunda Irak ordusu sözcüsü Yahya Resul, kente girildiğini duyurdu.

felluce ırak ordusu ışid siviller

Felluce nerede?

Felluce, Irak’ta El-Anbar iline bağlı bir kent. 300 bin üstünde nüfusu var. Başkent Bağdat’ın 70 km batısında Fırat Nehri kenarında yer alıyor. 2003 yılında ABD’nin Irak işgali sırasında Amerikan askerlerine karşı en sert direnişin olduğu bölge olarak biliniyor. 2014 yılında Irak ordusu Felluce’nin kontrolünü kaybetti, kent IŞİD’in kontrolüne geçti. Bağdat’a yakın olduğu için IŞİD milislerinin başkenti ele geçirme hedefinde kritik öneme sahip bir şehir.


felluce ırak ordusu ışid siviller

Irak ordusu 22 Mayıs 2016 tarihinde kenti geri almak için geniş çaplı operasyonlar başlattı. Irak ordusu, kenti geri almak ve IŞİD’ten kurtarmak için düzenlediği operasyonda topyekûn saldırıya hazırlanırken, BM’nin kentte yaşayan 50 bin sivilin “IŞİD tarafından canlı kalkan olarak kullanıldığını” belirtip yaşanan mağduriyete dikkat çekiyor. Kentteki 50 bin sivilin 1000 IŞİD militanı tarafından canlı kalkan olarak rehin tutulduğu belirtiliyor.

felluce ırak ordusu ışid siviller

Enbar Operasyonlar Komutanı Tümgeneral İsmail Mehlavi, Felluce’yi IŞİD’den kurtarma operasyonu kapsamında, ordu birliklerinin kentin güneyindeki Fırat Nehri’ne ulaştığını belirtmişti. Bugün yapılan açıklamada kente girildiği duyuruldu. Sivillerin akıbeti henüz belli değil.

felluce ırak ordusu ışid siviller

Felluce’ye ulaşmak için arada sadece Fırat Nehri’nin kaldığına işaret eden Mehlavi, “Ordu birlikleri, El-Amiriyye nahiyesi ile kenti birbirine bağlayan yolun denetimini sağladı. Operasyonda 11 IŞİD militanı öldürüldü, örgüte ait 4 araç kullanılamaz hale geldi” demişti.

felluce ırak ordusu ışid siviller

Kentte yaşayan 50 bin sivil bir yandan IŞİD’le, diğer yandan da açlık ve susuzlukla mücadele ediyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, IŞİD’in ‘canlı kalkan’ olarak kullandığı sivillerin kentten çıkışına izin vermediğini duyurdu.


felluce ırak ordusu ışid siviller

Sivillerin yaşadığı mağduriyete dikkat çeken Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Melissa Fleming, “IŞİD için savaşmayı reddeden erkek ve çocukların öldürüldüğüne dair duyumlarımız artıyor” dedi.

Felluce'de 50 bin sivil, bin IŞİD militanı tarafından rehin ve canlı kalkan olarak kullanılıyor.
Felluce’de 50 bin sivil, bin IŞİD militanı tarafından rehin ve canlı kalkan olarak kullanılıyor.

Ordu güçleri, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçleri 2014’ten bu yana IŞİD’in kontrolünde bulunan Felluce’yi geri almak amacıyla 23 Mayıs’ta ortak operasyon başlatmıştı.

felluce ırak ordusu ışid siviller

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da Iraklı güçlere hava desteği sağlıyor.

felluce ırak ordusu ışid siviller

felluce ırak ordusu ışid siviller    felluce ırak ordusu ışid siviller felluce ırak ordusu ışid siviller felluce ırak ordusu ışid siviller felluce ırak ordusu ışid siviller felluce ırak ordusu ışid siviller

IŞİD Kim Tarafından Neden Kuruldu?

IŞİD: Terörün Evrimi


Farklı Pencereden Şah Fırat Operasyonu


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.