MHP kurultayı 19 Haziran’da yapılacak

MHP kurultayı 19 Haziran’da yapılacak. Bahçeli kurultay için 10 Temmuz tarihini vermişti ancak Çağrı Heyeti’nden farklı bir tarih çıktı.

MHP kurultayı 19 Haziran'da yapılacak

Çağrı Heyeti, MHP Kurultayı’nın 19 Haziran 2016 Pazar günü saat 10:00’da, Ankara Büyük Anadolu Otel’de toplanacağını açıkladı.

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin seçimli olağanüstü kurultayının 10 Temmuz’da Ankara Arena Spor Salonu’nda yapılacağını açıklamıştı. Bahçeli aday olduğunu da ilk kez kendi ağzından duyurmuştu.


Yargıtay, mahkemenin aldığı MHP’nin tüzük kurultayına gitme kararını oy birliğiyle onamıştı. MHP yönetimi, bu kararın ardından tüzük kongresi değil, seçimli olağanüstü kongreye gitme kararı almıştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bu kongrede aday olacak.

MHP’nin tüzük kurultayına gitme kararını onayan Yargıtay’a gelen eleştirilere Başkan İsmail Rüştü Cirit yanıt vermiş, “Hukuki karmaşa yok. Vicdanlarına göre en doğru kararı vermişlerdir. Karar kesin” ifadelerini kullanmıştı.

MHP lideri Bahçeli de Yargıtay’ın kurultayla ilgili kesin kararına, “Yargıtay kim ya da kimlerin lehine çalıştığı belli olan ‘Yandaştay’ olma yolunda hızla ilerlemektedir. MHP içine sinmese de Yargıtay’ın mezkur kararına saygı duyacaktır” sözleriyle yanıt vermişti.

Yargıtay MHP’nin kurultay kararını onamıştı

MHP’de Genel Başkan’ın da değiştirebilmesinin yolunu da açacak olağanüstü kurultay kararı geçtiğimiz hafta Yargıtay tarafından onanmıştı. Yargıtay, olağanüstü tüzük kongresi yapılması için çağrı heyeti görevlendirilmesini hukuka uygun bulmuştu.

MHP yönetimi temyize gitmişti; kaybetti


Muhaliflerin davası üzerinde 8 Nisan’da, Ankara 12’nci Sulh Hukuk Mahkemesi, Milliyetçi Hareket Partisi Büyük Kurultayı’nın tüzük değişikliği gündemiyle Olağanüstü Toplantıya Çağrılması konusunda Üç Kişilik Kayyum Heyeti görevlendirilmişti. Bu karar Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi’nce Yargıtay 18’inci Hukuk Dairesi’nde temyiz edilmişti. Temyiz dilekçesinde mahkeme kararının bozulması talep edilmişti. Daire, Ankara siyasetinin kilitlendiği kritik kararını bugün verdi. Yargıtay’da kaybeden Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi oldu.

Meral Akşener MHP’de kurultaya giden süreci anlattı

Yargıtay Başkanı Cirit’ten ‘MHP açıklaması’