Rıza Sarraf’ın ABD’de yargılanma takvimi belli oldu!

Rıza Sarraf’ın davası Türkiye’de büyük ilgi çekmeye devam ediyor. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi tabi ki Başsavcı Preet Bharara’nın yürüttüğü soruşturmanın Türkiye’de daha birçok ismi kapsadığının anlaşılması.

Rıza Sarraf

Rıza Sarraf’a ikinci randevu 2 Haziran’da

Rıza Sarraf’ın 27 Nisan tarihindeki ilk celsesi sonrasındaki ikinci randevu 2 Haziran günü yine New York’da yapılacak. Bu randevu, kefalet talebinin görüşüleceği bir ‘konferans görüşmesi’ olacak. Bu görüşmede, daha önce söylediğimiz gibi, Bharara‘nın ofisi Hakim Berman’ın da kendilerinin görüşüne katılarak, Sarraf’a kefalet karşılığı da olsa şu an bulunduğu federal hapishanesinden serbest bırakılmamasına karar vereceğine inanıyorlar.

Bunun nedeni, öncelikle Rıza Sarraf’ın içinde olduğu davanın büyüklüğü. Başsavcılık Sarraf’ın güvende olmasından emin olmak istiyor. Zaten işte tam da ondan dolayı Sarraf’ın avukatı Brafman’ın kefalet dilekçesinde ‘Sarraf’ın kapısında 24 saat silahlı güvenlik güçleri olacak’ garantisi verildiği görülmüştü. Bu güvencenin de Bharara’ya yetmediği, Bharara’nın bu talebi reddettiği biliniyor. Bharara’nın uzun yıllardan beri sürdürdüğü soruşturmanın içeriğini düşünerek, Rıza Sarraf’ın serbest bırakılmasına karşı olduğunu söyleyebiliriz.


Burada detaya girmek istemediğim Bharara’nın ofisinin düşündüğü, belki de bazılarını 2 Haziran görüşmesinde duyabileceğimiz bazı somut diğer argümanlar da var. Bu somut nedenleri değinmeden söylenebilir ki Rıza Sarraf’ın şu an bulunduğu federal hapiste daha güvende olacağı ve olması gerektiğini Hakimin de anlayacağını düşünüyor Başsavcı Bharara.

Bu kefalet ‘konferans’ görüşmesi basına açık olacak.

16 Haziran Celsesi

16 Haziran tarihinde ise başsavcılık ve Rıza Sarraf’ın savunma ekibi görüşerek, başlayacak duruşma serisi için tarihler belirlenecek. New York yargı sistemini bilen New York’lu bir hukuk adamının ifadesine göre Bharara’nın o zamana kadar asıl iddianameyi sunması mümkün. Bununla birlikte bu tarihte iddianamenin sunulacağına dair bir kesinlik yok. Başsavcılığa yakın bazı kaynakların belirttiğine göre ise Başsavcılık programına göre Sarraf duruşmaları Eylül ayında başlayacak şekilde plan ve programlar yapılıyor.


Soruşturma devam ediyor

Başssavcılık, ayrıca daha toplanacak deliller olduğunu biliyor. Ondan dolayı soruşturmada geçen hafta itibariyle 91 kişinin olduğunu ama bu sayının artabileceğini hatırlatmıştım. Örneğin daha geçen hafta Sarraf, Türkiye’deki ”bağış” listesini Başsavcılığa vererek, harikulade bir pas verdi Başsavcılığa.

Rıza Sarraf, ‘hayırsever’ kimliğini ispat etmek üzere yayınladığı bu bağış listesinde hatırlanacağı üzere ‘First Lady’ Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu Tomgeder de ağırlıklı bir şekilde yer almıştı. Sarraf, kendi isminin ‘bağışçı’ veya ‘destekçi’ olarak Tomgeder’in websayfasında olmadığını pekala biliyordu. Buna rağmen Erdoğan’ın bu ‘hayır’ kurumuna 17 Aralık öncesi ve sonrası yaptığı ‘bağışları’ Bharara’ya verdi. Daha ilk adımdan elindeki kozları açmaya hazır olduğunu gösterdi.

Peki Bharara’nın ofisi Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu, yengesinin başkan olduğu, Egemen Bağış’ın eşinin ‘asil üye’ olduğu bu kurumda Bharara’nın isminin kayıtlarında gözükmediğini geçen hafta öğrenmiş midir? İşte örnek vermeye çalıştığım konu bu. Her geçen gün yeni deliller dosyaya giriyor, yeni bilgiler Bharara’nın ofisine akıyor. Bundan dolayı Bharara’nın asıl iddianamesi ne zaman hazır olur kesin olarak bilinemiyor.


KAYNAK: HABERDAR / İLHAN TANIR