Tuğrul Türkeş ve Ahmet Davutoğlu sürprizi

Meclis Genel Kurulu’nda dokunulmazlık görüşmelerine iki beklenmedik olay damga vurdu. İlki Tuğrul Türkeş’in Devlet Bahçeli ile görüşmesi. İkincisi Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Meclis’te hükümetin bulunduğu tarafta başbakan koltuğuna oturmaması oldu.

Tuğrul Türkeş ve Ahmet Davutoğlu sürprizi

Tuğrul Türkeş’in Devlet Bahçeli ile görüşmesi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 7 Haziran sonrasında kurulan seçim hükümetinde yer almasıyla hedef tahtasına oturttuğu Tuğrul Türkeş ile milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin oylandığı Meclis Genel Kurulu’nda adeta samimi poz verdi.

tuğrul türkeş ile devlet bahçeli dokunulmazlık görüşmeleri sırasında samimi poz verdi

Tuğrul Türkeş, MHP genel başkan yardımcısıyken, eylül ayında kurulan seçim hükümetinde görev almayı kabul etmiş, bunun üzerine partiden ihraç edilmişti. Ardından AKP saflarına geçen Türkeş, 1 Kasım seçimlerinde Meclis’e AKP’den milletvekili olarak girmişti. Türkeş, daha sonra kurulan kabinede başbakan yardımcılığı görevine getirilmişti. Meclis’te çekilen fotoğrafta Bahçeli ile Başbakan Yardımcısı Türkeş’in bir süre sohbet ettiği, sohbet esnasında ikilinin epey neşeli olduğu objektiflere yansıdı.


Ahmet Davutoğlu, Başbakan koltuğuna oturmadı

Pelikan Bildirisi ile kamoyuna Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu arasındaki gerilim olarak yansıyan, ardından Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık ve Ak Parti Genel Başkanlığı’ndan zorunlu çekilmesiyle sonuçlanan bir süreç yaşanmıştı.

Dün gece dokunulmazlık görüşmelerinin yapıldığı Meclis Genel Kurulu’na gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükütin bulunduğu bakanların arasındaki başbakan koltuğu yerine bir anda AKP sıralarına yöneldi ve AKP’li vekillerin arasına oturmayı tercih etti.

Ahmet Davutoğlu, Başbakan koltuğuna oturmadı

Davutoğlu’nun vekillerin yanına oturduğunu, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın kişisel Twitter hesabından fotoğrafla paylaştı. Ardından Numan Kurtulmuş’un da aralarında bulunduğu diğer kabine üyeleri yerlerinden kalkarak hükümet sıralarına oturmadı.


Dokunulmazlık oylamasında AKP’de hayal kırıklığı

Meclis Genel Kurulunda dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişiklik teklifinin 1. maddesinin oylaması tamamlandı. Yapılan oylamada 531 oy kullandı. 350 evet, 148 hayır, 27 boş ve 5 çekimser, 1 oy da geçersiz çıktı.

Maddelere geçilmesinin 348 oyla kabul edilmesinin ardından teklifin 1’nci maddesinin görüşülüp oylanmasına geçilmişti. 350 ‘Evet’ oyu çıkması, dokunulmazlıkların kaldırılmasının referanduma götürülme ihtimalini güçlendirdi.

Oylama sonucunda ilk anda hayal kırıklığı yaşayan AKP yöneticileri, kısa bir toplantı yaparak durum değerlendirmesi yaptı. Toplantıda, hangi partiden ne kadar kabul ve ret oyu kullanmış olabileceği üzerine tahminler yürütülürken, AKP’den de ne kadar fire olabileceği hesabı yapıldı. Oy sayımı sırasında kutularda 3 beyaz pul (kabul oyu) bulunduğunu belirten parti yöneticileri, “Bu oylar büyük bir ihtimalle bizim milletvekillerimizin, zarfların ağzını kapatmadıkları için pullar düşmüş olabilir. 8 çekimser oyun 3’ü partili milletvekillerimiz tarafından kullanılmış olabilir” görüşünü dile getirdi. AKP yönetimi, oylamadan sonra milletvekillerine diğer oylamalar için ‘zarfları kapatarak kutuya atın” uyarısında bulundu.

Ak Parti vekillerinin gizli oylamada kabinlere girmemesi dikkat çekti


Anayasa değişikliği için gizli oylama yapılması bir Anayasa hükmü. AKP milletvekillerinin gizli oylama yapılırken kabinlere girmediğini CHP Milletvekili Mahmut Tanal, periscope yayını ile paylaştı:


Meclis’teki partilerin sandalye sayısı: 1. tur oylama sonucu
AK Parti 317 Kabul 348
CHP 133 Ret 155
HDP 59 Çekimser 8
MHP 40 Boş oy 25
Bağımsız 1
Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.