Veysel Eroğlu: İstanbul’da bol su var, kullansınlar

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’un 2070 yılına kadar su sıkıntısı yaşamayacağını belirterek, İstanbul’da oturan vatandaşlara “Barajlarımız yüzde 85 dolu. Hiç merak etmesinler. Bol bol su var, kullansınlar” dedi.

Veysel Eroğlu: İstanbul'da bol bol su var, kullansınlar

“Barajların seviyesi yüzde 60 ila 69 seviyesinde”

Barajların doluluk oranlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Veysel Eroğlu, doluluk oranlarının yeterli seviyede olduğunu vurguladı. Doluluk oranındaki açığın mayıs ayında yağacak yağmurlarla kapanmasının beklendiğini vurgulayan Bakan Veysel Eroğlu, “Şu an barajlarımız yüzde 60- 69 arasında dolu. Hiçbir problem yok. Kaldı ki yağışlar da mayıs ayındaki açığı kapatacak. Örneğin bugün Afyonkarahisar ve bazı bölgelerde yağış var. Önümüzdeki salı (10 Mayıs) günü tekrar yağış gelecek. Muhtemelen cumartesiden (14 Mayıs) itibaren gelecek haftaya sarkan yağışlar gelebilir. Dolayısıyla herhangi bir sıkıntı yok. Vatandaşlarımız hiç merak etmesin. Her zaman A- B planlarımız var biliyorsunuz. Onu devreye sokarız. Suyu en iyi şekilde yönetiyoruz” diye konuştu.

Bakan Veysel Eroğlu’dan İstanbullulara: “Bol bol suvar, kullansınlar”

Bir gazetecinin İstanbul’da geçen yıl yaşanan su sıkıntısının bu yıl da yaşanıp, yaşanmayacağı sorusunu gülerek dinleyen Veysel Eroğlu, su yetersizliği olursa bıyıklarını keseceği ile ilgili iddiasını hatırlatarak, esprili bir cevap verdi. “Bıyıklarım yerinde görmüyor musunuz Allah aşkına?” diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’a su sağlayan barajlardaki su oranının yüzde 85 olduğunu açıkladı. İstanbul’un 2070 yılına kadar susuzluk yaşamayacağını kaydeden Bakan Veysel Eroğlu, “Barajlarımız yüzde 85 dolu. Hiç merak etmesinler. Bol bol su var, kullansınlar” dedi. (DHA)


NASA: Doğu Akdeniz’de son 900 yılın en kötü kuraklığı

En son NASA’nın yaptığı çarpıcı kuraklık açıklaması dikkat çekmişti. NASA yayınladığı araştırmada; Türkiye, İsrail, Ürdün, Lübnan, Filistin, Kıbrıs ve Suriye’yi kapsayan Doğu Akdeniz bölgesinde son 900 yılın en kötü kuraklık döneminin yaşandığını bildirmişti.


Yapılan araştırmada kuraklıkların ne şiddette gerçekleştiğini anlamak için ağaç-halka tekniğinin yanında Eski Dünya Kuraklık Atlası kullanıldı. Bu teknikle beraber 1100 2012 yılları arasındaki kuraklık dönemleri tespit edildi.

İncelemeye göre 1998’den günümüze kadar görülen kuraklık seviyesi, son 500 yılın en kuru döneminden yüzde 50 daha şiddetli. Akdeniz Bölgesi’ndeki su kaynakları ise günden güne azalmaya devam ediyor. Halihazırda bu da Akdeniz’i küresel ısınma sürecine sokmakta. Kuşkusuz bu araştırma, insan kaynaklı iklim değişikliğinin boyutlarının dünya üzerinde ne kadar tehlikeli olabileceğini gözler önüne seriyor.


Araştırma sonuçları, Amerikan Jeofizik Birliği’nin ‘Geophysical Research-Atmospheres’ dergisi tarafından yayınlandı.