Yeni Başbakan Binali Yıldırım

Binali Yıldırım, Ak Parti’de Genel Başkan adayı olarak belirlendi. Tek aday olacağı için Binali Yıldırım, hükümeti kurmakla görevlendirilecek ve Türkiye’nin yeni Başbakanı olacak.

Binali Yıldırım Türkiye'nin yeni başbakanı

Ak Parti’nin Genel Başkan adayı Binali Yıldırım

Binali Yıldırım’ın adı Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik tarafından resmen açıklandı. Ömer Çelik’ten sonra kürsüye çıkan Binali Yıldırım, konuşmasına fıkrayla başladı.

Binali Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:

 

“Kurucularından biri olmaktan her zaman büyük bir onur duyduğum Ak Parti’nin Genel Başkan adayı olarak layık görülmek için benim için çok büyük bir sorumluluktur.


Kongrede görevi devredecek olan Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu’na, bugüne kadar verdiği hizmetlerden dolayı partimiz ve milletimiz adına teşekkür ediyorum. Partimizin kurucusu ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan devraldığı bayrağı bugüne kadar başarılı bir şekilde taşımıştır.

Ak Parti kongrelerini diğer partilerden ayıran bir özellik vardır. O da ayrışmanın değil, birlik ve kardeşliğin yeridir. Bu kongremizde birbirimize daha fazla kenetlenerek kutlu yürüyüşe daha fazla kararlılık ortaya konacağına inanıyorum.

Partimizin ana kademelerinde 800’e yakın parti mensubumuz arasında istişareler başarıyla tamamlanmış ve neticede bu toplantılarda genel başkan adayının kim olacağına karar verilmiştir. Yapılacak kongrede genel başkan adayı olarak şahsımın gösterilmiş olmasından dolayı tüm partiye şükranlarımı sunuyorum.

Terör belasını Türkiye’nin gündeminden çıkaracağız.”

Binali Yıldırım’ın adı AK Parti temayül yoklamalarında da öne çıkmıştı.

AK Parti’de kongre öncesi temayül yoklaması önceki gün milletvekilleri, Genel Merkez Kurucular Kurulu, Merkez Karar Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu, Merkez Demokrasi Hakem Kurulu ve Siyasi Etik Erdem Kurulu üyeleriyle yapılan yoklama ile tamamlanmıştı.

Yaklaşık 460 kişiye ‘Genel Başkan kim olsun?’ sorusu yöneltilirken, hem bakanlar hem parti yöneticilerinden “birlik ve kararlılık” mesajları geldi. Temayül yoklamasından çıkan sonuç, “yeni Başbakan Binali Yıldırım olsun” dedi. Binali Yıldırım’ı Bekir Bozdağ ve Numan Kurtulmuş izlemişti.

AK Parti Kongresi ne zaman?

Ak Parti 22 Mayıs pazar günü yapılacak olan 2. Olağanüstü Kongre’ye tek adayla girecek. AK Parti Kongresi’nin tamamlanması sonrası yeni Genel Başkan, Başbakanlık için hükümeti kuracak. Hükümetin bir hafta içinde güvenoyu alarak göreve başlaması bekleniyor.

Binali Yıldırım kimdir?

Ak Parti’de flaş kongre kararı çıkmasının ardından gözler en güçlü Başbakan adaylarına çevrilmişti. Başkentin siyasi kulislerinde öne çıkan en güçlü isimlerden biri de Binali Yıldırım’dı.


Binali Yıldırım, 1955 yılında Erzincan’ın Refahiye ilçesinde doğdu. Evli ve 3 çocuk babası olan Yıldırım, İngilizce ve Fransızca biliyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. 1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesinde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.

1990-1991 yılları arasında İsveç’te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa’da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu.

1994-2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) da Genel Müdürlük görevinde bulundu. Bu görevi sırasında İstanbul’da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı.

Başta İstanbul-Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul’a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO, dünyanın en büyük deniz taşımacılığı firması oldu.

1999 yılında deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası “Skal Kulübü” tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en yakın isimlerden biri

Binali Yıldırım, 58, 59 ve 60. Hükümetlerde Ulaştırma Bakanlığı ve TBMM’de 22. dönem AK Parti İstanbul, 23. dönem AK Parti Erzincan, 24. ve 26. dönem AK Parti İzmir milletvekilliği yaptı.

2014 Türkiye yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için yarıştı. Oyların %36’sını alarak seçimi ikinci sırada tamamladı.

5 Haziran 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a danışmanlık görevine getirildi.


24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet’e Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak atandı.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.