Mimar Sinan’ın çıraklık eseri Şehzade Camii hasar gördü

Vezneciler’deki patlamada Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan 470 yıllık Şehzade Camii de hasar gördü.

Vezneciler'deki patlamada Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan 470 yıllık Şehzade Camii de hasar gördü.

İstanbul’un Fatih ilçesinde Beyazıt Polis Karakolu ile Vezneciler otobüs durağı arasında çevik kuvvet otobüsü geçişi ve çevik kuvvet ekiplerinin görev değişimi sırasında bombalı araçla saldırı düzenlendi. 7’si polis olmak üzere 11 kişi hayatını kaybetti, 3’ü ağır 36 kişi yaralandı.

Patlamaya çok yakın yerde bulunan Mimar Sinan’ın ‘çıraklık eserim’ dediği Şehzade Camii’nin cam vitrayları kırıldı, bazı kısımlarda alçı ve taşlar döküldü.


şehzade camii hasar gördü vezneciler patlama terör saldırısı

Şehzade Camii

Şehzade Camii, 1543 yılında Kanuni Sultan Süleyman ve Haseki Hürrem Sultan’ın oğlu Şehzade Mehmed’in 22 yaşında ölmesi üzerine Mimar Sinan’a yaptırıldı. Caminin yapımı 1543 yılında başladı ve 1548 yılında tamamlanarak ibadete açıldı.

Caminin 18 metrelik kubbesi 4 büyük yarım kubbeye yaslanır. Şadırvan avlusu 12 sütunda 16 kubbelidir. İkişer şerefeli çift minaresi bulunuyor. İmaret ve medrese, tabhane, türbeler cami bahçesinde ve arka sokakta yer alıyor.

şehzadebaşı şehzade mehmed camii

Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mehmed, Saruhan Sancakbeyi iken 22 yaşında öldükten sonra cenazesi cami içinde bulunan türbeye defnedildi. Şehzade Mehmed’in türbesinin içi rengarenk çinilerle doludur. Türbedeki sandukalarda ortada Şehzade Mehmed, sağında Şehzade Cihangir, solunda ise Hümaşah Sultan gömülüdür. Şehzade türbesinin sol tarafında Veziriazam Damat Rüstem Paşa’nın türbesi de bulunur.

Vezneciler’deki şiddetli patlamada çevrede ciddi hasar var


Şiddetli patlama metro durağı ve çevresindeki çok sayıda araçta ve iş yerinde hasar oluşmasına yol açtı. Bir süredir mühürlendiği bilinen Celal Ağa Oteli kapalı olduğundan müşterileri kabul edemiyordu. Otelin açık olması durumunda can kaybı ve yaralıların artabileceği otelin ön cephesindeki hasardan tahmin edilebilir bir durum. Patlama noktasına bakan ön cephesinde büyük hasarın meydana geldiği otelin arka cephesindeki camların bile kırıldığı bilgiler arasında. Edinilen bilgiye göre, olay yerinin yakınında bulunan kız öğrenci yurdu da patlamadan etkilendi. Patlama nedeniyle savrulan parçalar yurdun camlarını kırıp odalara girdi, öğrenciler büyük tehlike atlattı.

İstanbul Vezneciler’deki patlamada son durum


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.