Osman Gazi Köprüsü açılıyor: Geçiş ücreti ne kadar?

Dünyanın en büyük dördüncü asma köprüsü unvanına sahip olan Osman Gazi Köprüsü bugün açılıyor. Deprem ve sarsıntı öçler ile donatılan 3 kilometre uzunluğunda altı şeritli köprü, seyahat süresini yarı yarıya azaltacak. Peki geçiş ücreti ne kadar olacak?

Osman Gazi Köprüsü açılıyor: Geçiş ücreti ne kadar? osmangazi

Osman Gazi Köprüsü’nün otomobiller için öngörülen 121 TL’lik geçiş ücreti 90 TL’ye indirilecek.

İstanbul ile İzmir arası ulaşım süresini 5.5 saat kısaltarak 9 saatten 3.5 saate indirecek Gebze Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en önemli bölümünü oluşturan Osman Gazi Köprüsü’nün, 35 dolar + KDV (121 TL) olan geçiş ücretinin düşürülmesi için yapılan hesaplamalar büyük ölçüde tamamlandı. Köprü geçiş ücreti, yüzde 25 oranında düşürülecek. Bu ayarlama sonrasında geçiş ücreti, 90-91 TL’ye kadar gerileyecek.

Dünyanın geçiş ücreti en pahalı köprüsü

Osman Gazi Köprüsü (İzmit Körfez Köprüsü ya da Körfez Geçiş Köprüsü), Gebze – İzmir Otoyolu Projesi dahilinde İzmit Körfezi’nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova’nın Hersek Burnu’nu bağlayan noktada Marmara Denizi’nin doğusunda yer alıyor. Orta açıklığı 1.550 metre ve toplam uzunluğu ise 2682 metre ile dünyanın dördüncü en uzun açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip. Projenin Türkiye ekonomisine 27 milyar liralık etkide bulunacağı beliriliyor. Kilometre başına 16,75 TL ile dünyada geçiş ücreti en yüksek köprü.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan yıldırım tarafından açılacak

İnşaatı 42 ay süren Türkiye’nin yeni köprüsü Osman Gazi Köprüsü bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla törenle açılacak.

Her gün 40.000 aracı taşıyabilecek kapasiteye sahip. Japon inşaat firması IHI adına köprünün elektromekanik müteahhitliğini üstlenen Siemens, tüm köprü yapısının, trafik kontrol bileşenleri ve sistemlerinin geliştirilmesi, montajı ve devreye alınmasından sorumlu. Ayrı bakım hatlarına sahip altı şeritli köprü, İstanbul ve İzmir’i birbirine bağlayacak otoyol projesinin bir parçası.


izmit körfez osman gazi köprüsü osmangazi

Osman Gazi Köprüsü depremi, yük ve hareket kaynaklı sarstıntıyı ölçüyor

Tamamen çelikten inşa edilen ve ana açıklığı 1550 metre olan köprü, İstanbul’un güneyinde, yani deprem olasılığı olan bir bölgede, Marmara Denizi üzerinde 64 metre yükseklikte asılı duruyor. Bu nedenle sarsıntıyı, hareketi ve yükü sürekli ölçerek normalin dışındaki tüm olayları köprü operatörüne bildiren özel bir teknolojiyle donatılmış yapıya sahip.

Siemens köprüyü, durumu sürekli izleyen ve aşırı sarsıntıda alarm veren 390’a yakın sensörle donattı. Sensörler ana açıklığa giden yol kesitlerindeki stres yükünü ve dikey ve yanal gerilimi devamlı olarak ölçüyor. Köprüde bulunan özel GPS sensörleri, köprü kazıklarındaki tüm salınımı milimetrik olarak kaydediyor, bunun yanında rüzgar ve sıcaklık ölçümü birimleri de sunuluyor.

Potansiyel hasarlar sensörler tarafından tespit ediliyor

Köprüdeki değişimler ve potansiyel hasarlar da anında sensörler tarafından tespit ediliyor, örneğin çelik yapıdaki korozyon sürekli kontrol ediliyor. Köprünün iç odalarında, kulelerinde, tabliyelerinde ayrıca kılıflı askı kablolarında bulunan özel bir sistem, çeliği paslanmaktan korumak için havadaki nemi kontrol ediyor ve %40’ın altında kalmasını sağlayacak şekilde düzenliyor.

Türkiye’nin en büyük çevre yolu


Köprü ile İstanbul ve İzmir arasındaki 409 kilometre uzunluğundaki otoyol inşaatı Türkiye’nin şimdiye kadarki en büyük çevreyolu projesinin bir parçası konumunda bulunuyor. Gebze ve İzmir arasındaki yeni otoyol, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından görevlendirilen Otoyol YATIRIM ve İŞLETME A.Ş (Nurol-Özaltin-Maykol-Astaldi-Yüksel-Göcay), tarafından 22 yıllık bir süre için Yap-İşlet-Devret sözleşmesi şartlarına uygun olarak yönetilecek. Yeni altı şeritli köprü bağlantısı iki şehir arasındaki yolculuk süresini sekiz saatten üç saate düşürecek.

İstanbul trafiğinde sürücüleri çileden çıkaran noktalar