Ramazan davulcusu sahurda tüfekle vuruldu

Türkiye’de yaşanan akıl olmaz olaylara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Denizli’de ramazan davulcusu Ali Ü., sahur görevinin bitmesinin ardından evine dönerken, bir kişi tarafından tüfekle vuruldu.

Ramazan davulcusu sahurda tüfekle vuruldu

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde bir Ramazan davulcusu, sahur vaktinde evine dönerken av tüfeğiyle vuruldu. Edinilen bilgiye göre, Acıpayam’a bağlı Yazır Mahallesinde Ramazan davulculuğu yapan Ali Ü., sahurda görevini tamamlayarak evine döndüğü sırada kadın giyimli olduğu iddia edilen bir kişi tarafından av tüfeğiyle vuruldu.

Tüfek sesini duyarak dışarı çıkan mahalle sakinleri Ali Ü.’yü yaralı halde buldu. Vatandaşların ihbarıyla 112 acil servis ve jandarma ekipleri kısa sürede olay yerine geldi. İlk müdahalesi olay yerinde yapılan Ali Ü., Acıpayam Devlet Hastanesine kaldırarak tedavi altına aldı.Olay yerinde inceleme yapan jandarma soruşturma başlattı.

Ramazan davulcusu nedir?

Ramazan davulcusu, müslümanların oruç tuttukları Ramazan ayında geceleri sahur vakti sokak aralarında gezerek insanları davul sesi ile uyandıran kişidir. Ramazanda gerçekleşen bu uygulama Türkiye’de Osmanlı döneminden bu yana devam eden bir gelenek halini almıştır. Davulcu neredeyse her zaman erkektir. Ayın sonuna doğru kapıları gezerek mahalle sakinlerinden para toplar. Günümüzde çalar saat olmayan evin kalmaması Ramazan davulcusunun gerekliliğini ortadan kaldırdıysa da, geleneklerine bağlı muhafazakar kesim bunu nostaljik bulmakta ve halen davulun sesini beklemektedir.