Son dakika: TBMM’ye bomba atıldı

Son dakika: TBMM’ye 4 kez bomba atıldı. Meclis çevresinde polis ve görevlilerin yaralandığı bildirildi.

Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları, darbe girişiminde bulunan askeri bir Sikorsky helikopteri düşürdü. Ankara Gölbaşı’nda Özel Harekat Merkezi’ndeki patlamalarda 17 polis şehit oldu. İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü’ne yürüyen vatandaşlara ateş açıldığı, yaralılar olduğu bilgisi var… Harbiye Ordu Evinden silah sesleri geliyor. Darbe girişiminde Albay Mehmet Oğuz Akkuş, Binbaşı Erkan Ağın, Yarbay Doğan Uysal gibi isimlerin de olduğu iddia edildi.

Darbe girişiminde son durum

MİT: Darbe girişimi püskürtüldü

Milli İstihbarat Teşkilatı Basın Müşaviri Nuh Yılmaz canlı yayında yaptığı açıklamada MİT’te her şeyin normale döndüğünü, darbe girişiminin püskürtüldüğünü söyledi. Yılmaz, birkaç helikopterin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girmeye çalışan 3’ü rütbeli 13 asker gözaltına alındı.

Darbe girişimine yönelik operasyon başlatıldı

Anadolu Ajansı, darbeyi planlayanın bir süre önce görevden alınan Genelkurmay Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse olduğunu iddia etti.


Askeri kaynaklara dayandırılan habere göre, İstanbul ve Ankara’daki askeri kalkışmanın görevden alınan Albay Köse başkanlığında planlandığı iddia edildi. Albay Mehmet Oğuz Akkuş, Binbaşı Erkan Ağın, Yarbay Doğan Uysal gibi isimlerin  girişimin içinde yer aldığı öne sürüldü.

Bu arada kalkışmayı gerçekleştiren askerlere yönelik operasyon başlatıldığı ve bir kısmının gözaltına alındığı bildirildi.

MİT’e saldırı

İstanbul ve Ankara’dan son dakika haberi… ‘Yurtta Sulh Konseyi’ adıyla darbe girişiminde bulunan askerlerle ilgili flaş gelişmeler yaşanıyor. Yenimahalle’deki MİT binasından silah sesleri geldiği öğrenildi. Ankara’da TRT binasına helikopterden 4 el ateş açıldı.


Ankara Gölbaşı’nda 17 polis şehit oldu

Ankara Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Merkezi’nde 2 patlama meydana geldi, 17 polisin şehit olduğu iddiası var. AA’nın geçtiği haberde “Ankara Emniyet Müdürlüğü, ikinci defa savaş uçağı ve helikopter tarafından saldırıya uğradı” denildi. İstanbul’dan da gece boyu silah sesleri geldi. AA’nın geçtiği haberde “Güvenilir kaynaklar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın askeri kalkışmada bulunan bir grup asker tarafından rehin alındığını bildirdi” denildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada halkı meydanlara çağırdı. Saat 01.30 sularında Ankara’da büyük bir patlamanın yaşandığı belirtildi.

1’inci Ordu Komutanı: Küçük bir grubu temsil ediyorlar

Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, İstanbul ve Ankara’daki kalkışmayla ilgili olarak, “Bu olaylar meydana geldiği andan itibaren Sayın Valimizle bir araya gelip İstanbul üzerine yoğunlaştık. Buradaki problemi çözmek için çalışıyoruz. Birinci Ordu Komutanlığı içinde küçük bir grubu temsil ediyorlar. Endişe edecek bir durum yok, bunlara katılmayan ve şu anda emir komuta zinciri içinde olan diğer birliklerle birlikte gerekli tedbirleri alıyoruz.” dedi.

TRT’de darbe bildirisi okundu


Cumhurbaşkanı Erdoğan halkı meydanlara çağırdı