Marmaris’te firari askerlerle ilgili operasyonlar devam ediyor

15 Temmuz’da gerçekleştirmek istenen darbe girişimi sırasında, Marmaris’te 2 polisi şehit eden darbeci askerler, firar etmişti. Askerlerin yakalanması için başlatılan operasyonların 10’uncu gününde, Firari askerlerin, Rodos ve 7 mil uzaklıktaki Yunan adası Simi’ye gitmek istedikleri yönünde ihbarlar olunca kıyı bölgesi denizden ve karadan adeta kuşatıldı.

Marmaris'te firari askerlerle ilgili operasyonlar devam ediyor

Marmaris’te operasyonlar: 3 firari asker yakalandı

15 Temmuz’da gerçekleştirmek istenen darbe girişimi sırasında, özel eğitimli SAT ve MAK timleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde kaldığı otele saldırmıştı.

Marmaris’te 2 polisi şehit eden darbeci askerler, firar etmişti. Askerlerin yakalanması için başlatılan operasyonlarda 10’uncu güne girildi.

İzmir’den gelen Jandarma komando taburunun, darbeci askerlerin mühimmatının ve telefonlarının bulunduğu dağlık bölgedeki arama tarama faaliyetlerinin devam ettiği açıklandı.

Marmaris’te firari darbeci askerlerden 3’ü daha yakalandı

Marmaris’te firari darbeci askerlerden 3’ü yol kontrolü sırasında Çetibeli mevkiinde yakalandı. Aramalar devam ederken Çetibeli mevkiinde otostop çekerken üzerlerinde askeri kamuflaj bulunan SAT komandolarından 3’ü farkedildi. Ve yapılan aramalarda ele geçirildi. Darbeci firari askerlerin Muğla’ya götürülecekleri bildirildi.

Yakalanan askerlerin Binbaşı Taner Berber, Astusay İlyas Yaşar ve Astsubay Gökhan Güçlü olduğu belirtildi.

Marmaris'te firari askerlerle ilgili operasyonlar devam ediyor

Bu arada ilçe merkezine yakın dağlık bölgelerde ise polis özel harekat timleri operasyonlarını sürdürdü. Muğla valiliği, denetimlere katılan asker ve polislere, firari askerlerin görünümlerini değiştirmiş olabileceği yönünde dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Marmaris’te firari askerlerin 2 motosikletliyi durdurmak istediği ihbarı ile alarma geçildi

Marmaris'te firari askerlerle ilgili operasyonlar devam ediyor

Darbe girişiminde, Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın kaldığı otele saldıran özel timin firari üyelerinin yakalanması için Marmaris’teki operasyonlar ve aramalar devam ediyor.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklama yaptığı otele baskın düzenlenen ve daha sonra ormanlık alana kaçan darbeci askerlere ait silah ve mühimmat ele geçirilmişti.

Marmaris'te firari askerlerle ilgili operasyonlar devam ediyor

Bayır bölgesinde iki motosikletinin firari askerlerce durdurulmaya çalışıldığı ihbarı jandarmayı alarma geçirdi, ancak bölgede araştırmalardan sonra ihbarın asılsız olduğu tespit edildi.

İfade ve istihbarat bilgilerinde firari askerlerin Yunan adası Simi’ye gitmek istedikleri belirlenince, kıyı bölgesi denizden ve karadan adeta kuşatıldı.

Asılsız motosiklet ihbarı üzerine

Marmaris'te firari askerlerle ilgili operasyonlar devam ediyor

Dün gece yarısı yola inen birkaç kişinin iki motosikletliyi durdurmak istediği yönünde jandarmaya ihbarda bulunuldu. Bu kişilerin firari askerler olabileceği ihtimali üzerine Marmaris İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri alarma geçti, bölgede aramalara başladı. Ancak yapılan araştırmalar sonrasında ihbarın asılsız olduğu saptandı.

Bunun yanı sıra elde edilen ifade ve istihbarat bilgileri firari askerlerin, Rodos ve 7 mil uzaklıktaki Yunan adası Simi’ye gitmek istedikleri yönünde olunca kıyı bölgesi denizden ve karadan adeta kuşatıldı.

Jandarma komando birliklerinin yanı sıra Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı bot ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı helikopter ile savaş gemisinin de denizdeki denetimlerinin sürdüğü açıklandı.

Emekli Sat Komutanı Namık Ekin

Marmaris'te firari askerlerle ilgili operasyonlar devam ediyor

Emekli Sat Komutanı Namık Ekin CNN Türk’e verdiği mini röportajda; “SAT komandolarını yetiştirmek milyonlarca dolar maliyettedir, savaş makinesidir her biri ve dünyanın en iyisidir, yakalanamazlar, yakalanamayabilirler” açıklamasını yaptı. “Ben ve benim gibi yüzlerce komando arkadaşlarımız var, yine görev verilse seve seve görev yaparız” dedi.

“Gece saat uyur, 23 saat gezebilirler, 1 hafta en kötü şartlarda hiç çıkmadan saklanabilirler. Geceleri bir yerden bir yere intikal edebilir, gündüzleri de saklanabilirler, eğer aranan tim SAT ise yakalanmaları zor” ifadesinde de bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişiminde bulunan yüzbaşı yakalandı

Marmaris'te firari askerlerle ilgili operasyonlar devam ediyor

Marmaris’te otele düzenlenen saldırıda helikopterde bulunan ve yaralanan Deniz Kurmay Yüzbaşı Haldun Gülmez, Muğla’da tutuklandı

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki tedavisi tamamlanan Gülmez, polis ekiplerinin nezaretinde Muğla’ya getirildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarılan Gülmez, savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Hakim karşısına çıkarılan Gülmez, tutuklanarak İzmir’deki cezaevine götürüldü.

 

Marmaris baskınının tanıkları darbe girişimi gecesini anlattı