Türkiye: Yüz binlerce kişi sokakta!

Türkiye’nin birçok kentinde binlerce vatandaş, ellerinde Türk bayraklarıyla meydanlara indi, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimini protesto etti.

protesto

Silahlı kuvvetlerin içindeki bir grup asker tarafından gerçekleştirilmek istenen darbe girişimin protesto etmek isteyen halk, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere meydanlara akın etti. Yüz binlerce kişi meydanlarda demokrasi nöbetinde…

darbe-girisimi-protesto

Darbe girişiminin ardından halk meydanlara indi. İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde yüz binlerce kişi sokaklara çıktı.


darbe-girisimi-protesto-1

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere hükümet kanadından halka ‘meydanlara çıkın’ çağrısında bulunulmuştu. İstanbul’da Kısıklı’daki evinden seslenen Erdoğan, burada sokağa çıkın çağrısını yineledi.

darbe-girisimi-protesto-2

Askerin darbe girişimi üzerine sokaklara dökülen vatandaşlar Vatan Caddesi’ne akın etti. Darbenin önlenmesini kutlayarak tek yürek olan vatandaşlar havai fişek atarak halay çekti. İBB’den yapılan açıklamada, Pazartesi gününe kadar ulaşımın ücretsiz olacağı bilgisini verildi.

darbe-girisimi-protesto-5

İzmir’de ise yine benzer görüntüler vardı. Konak Meydanı Tarihi Saat Kulesi önünde yer alan İzmir Valiliği önünde toplanan İzmirliler, dün geceden bu yana demokrasi nöbetini sürdürdü.

darbe-girisimi-protesto-4


Ellerinde Türk bayrakları binlerce kişi, darbe girişimini protesto ederek, tekbirler getirdi. Meydana kurulan sinevizyondan son gelişmeleri an ve an takip eden vatandaşlar, hep bir ağızdan darbe karşıtı sloganlar attı. Ankara’dan da benzer görüntüler vardı. Kızılay Meydanı’nda toplanan kalabalık, askeri kalkışmayı protesto etti.

darbe-girisimi-protesto-3

Teslim olan erler konuştu!