Darbeyi MİT’e ihbar eden binbaşı TSK’dan ihraç edildi

Kara Havacılık Komutanlığı’nda pilot olarak görev yaptığı kaydedilen binbaşının Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildiği belirtiliyor. Binbaşının şu anda ismi gizli tutuluyor.

Darbeyi MİT'e ihbar eden binbaşı TSK'dan ihraç edildi

 

Binbaşı H.A. TSK’dan ihraç edildi

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’nin kaleme aldığı yazılara konu olan binbaşının güvenliği sağlanmış durumda. Ancak can güvenliği için ismi gizli tutuluyor. Binbaşının “güvenli yer”de koruma altında olduğu belirtiliyor.

15 Temmuz darbe girişimini ihbar eden binbaşı hakkında ilk açıklamayı Yıldırım yapmıştı.

Darbeyi MİT'e ihbar eden binbaşı TSK'dan ihraç edildi

Başbakan Binali Yıldırım, MİT’ten kendisine aktarılan bilgileri kamuoyu ile paylaşmış ve darbeyi MİT binasına gelen bir binbaşının ihbar ettiğini açıklamıştı. CNN Türk’ün sorularını yanıtlayan Başbakan Yıldırım MİT’in kendisine verdiği bilgiyi şöyle aktarmıştı:


“MİT’ten bana nakledilen bir binbaşı, bir önemli bilgi için MİT’e gelmek istiyor, geliyor. Daha erken saatlerde geliyor ve saat 3 gibi kabul ediliyor. Binbaşı, “İzinliydim, beni çağırdılar. 7’de burada hazır ol. Helikopterle MİT’i bombalayıp, Hakan Fidan’ı alıp geleceksin” demiş. Genelkurmay, sağa sola talimatlar gönderiyor. Sonrası malum.”

Selvi’: Binbaşının”Darbe girişiminin başarısızlığa uğramasında payı var”

Darbeyi MİT'e ihbar eden binbaşı TSK'dan ihraç edildi

Darbeyi ihbar eden binbaşının TSK’dan ihraç edildiğini yazan Hürriyet Gazatesi Yazarı Selvi, şöyle açıklıyor:

Kara Havacılık Komutanlığı’nda pilot olarak görev yapan binbaşıya dair “Darbe girişiminin başarısızlığa uğramasında payı var” açıklamalarında bulunurken şöyle devam ediyor: “15 Temmuz darbesi, MİT’e giderek bizzat ihbarda bulunan binbaşı sayesinde öğrenilmişti. İhbarı ciddiye alan MİT Müsteşarı Hakan Fidan önce saat 16.00’daGenelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı arayarak darbe ihbarı hakkında bilgilendirmişti. Fidan’ın Genelkurmay Karargahı’na giderek komutanlarla toplantı yapması üzerine darbeciler, gece saat 03.00’te başlatmayı planladıkları darbeyi 21.00’e çekmişlerdi.”

Selvi’ye göre: Görevi “Hakan Fidan’ı kaçırmak”

Darbeyi MİT'e ihbar eden binbaşı TSK'dan ihraç edildi

Binbaşı, 15 Temmuz cuma günü öğle saatlerinde görevi hakkında bilgilendirilmiş. Görevi ise Hakan Fidan’ı kaçırmak.


Pilot Binbaşının ihbarı

Kara Havacılık Komutanlığı’ndan, görevden geldim, gidip üstünü değiştireyim diyerek izin aldıktan sonra binbaşı 14:45’te MİT’in Yeni Mahalle’deki merkezine giderek şu ihbarda bulunuyor:

“Gece MİT basılacak. Bunun için 7 helikopter görevlendirildi. Bana MİT basıldıktan sonra Hakan Fidan’ı kaçırma görevi verildi’

Selvi’nin yazısında, Pilot Binbaşı MİT’e geldikten sonra bekletildiği yönündeki haberleri yalanlıyor ve aksine acil koduyla güvenlik soruşturması yapılırken MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı arayarak darbe ihbarını iletiyor. Darbeyi ihbar eden binbaşı o andan itibaren güveni yerde korumaya alınıyor.

Binbaşının TSK’dan ihraç edilmesinin gerekçesi ne?

Darbeyi MİT'e ihbar eden binbaşı TSK'dan ihraç edildi

Selvi, TSK’dan ihraç edilmesine ilişkin gerekçe içinse şunları yazdı:


“Pilot Binbaşı’nın darbe süreci hakkında önceden bilgisi olduğu, darbe planlarını yapan FETÖ’cülerin hazırladığı isim listesinde yer aldığı ortaya çıktı. Darbeyi haber veren binbaşı, Olağanüstü Hal Kararnamesi’nin verdiği yetkiye dayalı olarak TSK’dan ihraç edildi.”

Kapatılan üniversiteler: Öğrenciler yeniden tercih yapacak

Arınç ve 3 eski bakana ‘FETÖ yöneticiliği’ suç duyurusu

ABD – PKK – FETÖ ihanet zinciri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.