Darbeyi MİT’e ihbar eden binbaşı TSK’dan ihraç edildi

Kara Havacılık Komutanlığı’nda pilot olarak görev yaptığı kaydedilen binbaşının Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildiği belirtiliyor. Binbaşının şu anda ismi gizli tutuluyor.

Darbeyi MİT'e ihbar eden binbaşı TSK'dan ihraç edildi

 

Binbaşı H.A. TSK’dan ihraç edildi

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’nin kaleme aldığı yazılara konu olan binbaşının güvenliği sağlanmış durumda. Ancak can güvenliği için ismi gizli tutuluyor. Binbaşının “güvenli yer”de koruma altında olduğu belirtiliyor.

15 Temmuz darbe girişimini ihbar eden binbaşı hakkında ilk açıklamayı Yıldırım yapmıştı.

Darbeyi MİT'e ihbar eden binbaşı TSK'dan ihraç edildi

Başbakan Binali Yıldırım, MİT’ten kendisine aktarılan bilgileri kamuoyu ile paylaşmış ve darbeyi MİT binasına gelen bir binbaşının ihbar ettiğini açıklamıştı. CNN Türk’ün sorularını yanıtlayan Başbakan Yıldırım MİT’in kendisine verdiği bilgiyi şöyle aktarmıştı:


“MİT’ten bana nakledilen bir binbaşı, bir önemli bilgi için MİT’e gelmek istiyor, geliyor. Daha erken saatlerde geliyor ve saat 3 gibi kabul ediliyor. Binbaşı, “İzinliydim, beni çağırdılar. 7’de burada hazır ol. Helikopterle MİT’i bombalayıp, Hakan Fidan’ı alıp geleceksin” demiş. Genelkurmay, sağa sola talimatlar gönderiyor. Sonrası malum.”

Selvi’: Binbaşının”Darbe girişiminin başarısızlığa uğramasında payı var”

Darbeyi MİT'e ihbar eden binbaşı TSK'dan ihraç edildi

Darbeyi ihbar eden binbaşının TSK’dan ihraç edildiğini yazan Hürriyet Gazatesi Yazarı Selvi, şöyle açıklıyor:

Kara Havacılık Komutanlığı’nda pilot olarak görev yapan binbaşıya dair “Darbe girişiminin başarısızlığa uğramasında payı var” açıklamalarında bulunurken şöyle devam ediyor: “15 Temmuz darbesi, MİT’e giderek bizzat ihbarda bulunan binbaşı sayesinde öğrenilmişti. İhbarı ciddiye alan MİT Müsteşarı Hakan Fidan önce saat 16.00’daGenelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı arayarak darbe ihbarı hakkında bilgilendirmişti. Fidan’ın Genelkurmay Karargahı’na giderek komutanlarla toplantı yapması üzerine darbeciler, gece saat 03.00’te başlatmayı planladıkları darbeyi 21.00’e çekmişlerdi.”

Selvi’ye göre: Görevi “Hakan Fidan’ı kaçırmak”

Darbeyi MİT'e ihbar eden binbaşı TSK'dan ihraç edildi

Binbaşı, 15 Temmuz cuma günü öğle saatlerinde görevi hakkında bilgilendirilmiş. Görevi ise Hakan Fidan’ı kaçırmak.


Pilot Binbaşının ihbarı

Kara Havacılık Komutanlığı’ndan, görevden geldim, gidip üstünü değiştireyim diyerek izin aldıktan sonra binbaşı 14:45’te MİT’in Yeni Mahalle’deki merkezine giderek şu ihbarda bulunuyor:

“Gece MİT basılacak. Bunun için 7 helikopter görevlendirildi. Bana MİT basıldıktan sonra Hakan Fidan’ı kaçırma görevi verildi’

Selvi’nin yazısında, Pilot Binbaşı MİT’e geldikten sonra bekletildiği yönündeki haberleri yalanlıyor ve aksine acil koduyla güvenlik soruşturması yapılırken MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı arayarak darbe ihbarını iletiyor. Darbeyi ihbar eden binbaşı o andan itibaren güveni yerde korumaya alınıyor.

Binbaşının TSK’dan ihraç edilmesinin gerekçesi ne?

Darbeyi MİT'e ihbar eden binbaşı TSK'dan ihraç edildi

Selvi, TSK’dan ihraç edilmesine ilişkin gerekçe içinse şunları yazdı:


“Pilot Binbaşı’nın darbe süreci hakkında önceden bilgisi olduğu, darbe planlarını yapan FETÖ’cülerin hazırladığı isim listesinde yer aldığı ortaya çıktı. Darbeyi haber veren binbaşı, Olağanüstü Hal Kararnamesi’nin verdiği yetkiye dayalı olarak TSK’dan ihraç edildi.”

Kapatılan üniversiteler: Öğrenciler yeniden tercih yapacak

Arınç ve 3 eski bakana ‘FETÖ yöneticiliği’ suç duyurusu

ABD – PKK – FETÖ ihanet zinciri