Ekonomi: Moody’s’den Türkiye’nin kredi notu değerlendirmesi

Moody’s’den merakla beklenen açıklama geldi. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notu ve görünümünü güncellemedi.

Ekonomi: Moody's'den Türkiye'nin kredi notu değerlendirmesi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından Türkiye’nin “Baa3” ile “yatırım yapılabilir” seviyedeki kredi notunu negatif izlemeye alan uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notu ve görünümünü güncellemediğini duyurdu.

Moody’s’in resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Türkiye’nin kredi notu ve görünümünde herhangi bir güncelleme yapılmadığı bildirildi.


Kredi notu uzmanların beklentisi doğrultusunda

Ekonomistler de Moody’s’in Türkiye değerlendirmesinde kredi notu ve görünümü değiştirmeyeceğini tahmin ediyordu.

Moody’s’in Londra’daki genel merkezinden İletişim Stratejisti Abi Jones bugün yaptığı açıklamada Türkiye’nin değerlendirme takvimine ilişkin olarak bir kez daha takvimin  ‘gösterge niteliğinde’ olduğunu vurgulamıştı.

Jones, “Moody’s herhangi bir derecelendirme işlemini  düzenleyici sorumluluklara uygun olarak duyurur. Moody’s ülke kredi  derecelendirme takviminde yalnızca potansiyel işlemlerin tarihlerinin  belirtildiğini lütfen göz önünde bulundurun” demişti.

Gözler 19 Ağustos’ta FITCH’e çevrildi

Bundan sonraki kritik viraj ise 19 Ağustos’ta. O tarihte Fitch, Türkiye’nin notuna ilişkin değerlendirmesini açıklanacak.

Türkiye için önemli olan tarihler:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının açıkladığı takvime göre; 19 Ağustos’taki açıklamanın ardından 4 Kasım’da S&P ve 2 Aralık’ta gözler bir kez daha Moody’s’de olacak.

2013’te kredi notunda değişikliğe gitmişti


Moody’s 16 Mayıs 2013’te Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmıştı.

Ekonomi: BİST’te işlem gören şirket hisseleri son durum

Olağanüstü hal durumu ekonomiyi nasıl etkiler?