Hamilelikte ağrı normal midir? Sebepleri nelerdir?

Daha gebeliğin ilk haftasından itibaren başlayan ve doğuma kadar hiç bitmeyen ağrılar bazen göz ardı edilebilecek bazen ise mutlaka takip edilmesi şart olan bir durumdur. Peki gebelikte görülen hangi ağrılar tehlikeli hangileri tehlikesiz?

hamilelikte-agri-sebepleri

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, doktora gidip gitmeme konusunda tereddüt eden anne adayları için bir ağrı rehberi hazırladı.

Gebelikte keskin bir ağrı olması normal midir?

Gebelik boyunca vücudunuz pek çok değişim geçirerek içinde büyüyen yaşama adapte olmaya çalışır. Gebeliğin doğal bir sonucu olan kilo artışı bile bazı rahatsızlıklara sebep olur.


İlk gebeliklerde ağrıyı ayırt etmek zor

Özellikle ilk gebeliklerde normal bir ağrıyla, olası bir komplikasyondan kaynaklanan ağrının ayrımını yapmak hem çok güçtür hem de stres kaynağıdır.

Bıçak saplanmış gibi

Gebelik esnasında şikayetçi olunan ve keskin karakter taşıyan ağrılar en çok rahim etrafında, kasıklarda veya karında hissedilen ‘bıçak saplanmış gibi’ ağrılardır. Oldukça rahatsız edici olmakla beraber, gebelikte meydana gelen normal değişimlerle alakalıdırlar.

Bazı yaygın sebepler

Kramp: Rahmin genişlemesine bağlı olarak meydana gelen kramplar keskin bir ağrı şeklinde hissedilir.

Yuvarlak bağ ağrısı: Bu ağrı gebeliğin ikinci üç ayında hissedilir ve karnın tek veya her iki yanında keskin bir ağrıyla ortaya çıkar. Ağrı, rahmi yerinde tutan bu bağın gerilmesine bağlıdır.

Gaz ve şişkinlik,

Kabızlık.

Düşük ve dış gebelik habercisi

Bu ağrılar normal gebeliğin seyrinde görülse de, medikal tedavi gerektirebilecek acil durumları da akıldan çıkarmamak gerekir. Erken gebelik döneminde görülen kasığa lokalize ağrı ‘dış gebelik’ habercisi olabilir. Gerçekleşmekte olan bir düşük olayında da kramplar nedeniyle şiddetli ağrı olabilir.

Tehlikeli ağrılar

Peki normal bir gebeliğe de eşlik edebilen bu ağrılar hangi belirtilerle birlikte olursa bir tehlike habercisidir?


Ağrı, bulantı, kusma, bol kanama, ateş ve titremeyle beraberse,

Ağrı, istirahate rağmen kesilmiyor ve devam ediyorsa,

Ağrı, yürümeyi, konuşmayı ya da soluk almayı güçleştiriyorsa tehlikelidir.

Normal ağrıyı gidermek için bunları yapın

hamilelikte-yapilan-egzersizler

Peki komplike olmayan, normal gebeliğin parçası olabilecek bir ağrıyla karşılaştığınızda, ağrıyı gidermek için ne yapalım?

Gebeliğe uygun germe egzersizleri,

Nefes alma ve nefes kontrol etme egzersizleri,

Uyku ve oturma pozisyonu değişiklikleri,

Hareket.

Ancak bu önlemlere rağmen ağrı gitgide yoğunlaşıyorsa ve günlük aktivitenizi engelliyorsa mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerek.


Hamilelikte kalsiyum alımı için öneriler