Resim sergisi: Arif Turan – Sır (22 Eylül – 11 Ekim)

Arif Turan’ın “Sır” adlı resim sergisi 22 Eylül -11 Ekim tarihleri arasında Galeri Selvin’de sanat severleri bekliyor..Resim sergisi: Arif Turan - Sır (22 Eylül - 11 Ekim)

Arılar bir yaşam kaynağı ve doğanın hayatın devamlılığını sağlayan yegane canlı. Mitolojilerden sanatın değişik dallarına, mimarlığa kadar etkili olmasıyla önemini göstermiş bir varlık. Einstein “arılar yok olunca hayat biter” deyişi onlar doğadaki tüm çiçekli bitkilerin çoğalmasını ve hayatın devamını sağlayan “aşk elçileri” olduğunun kanıtı.

Resim sergisi: Arif Turan - Sır (22 Eylül - 11 Ekim)

Bunu yapıp oluştururken olup biten her şey bir büyük “Sır”. Kovandaki üretim yaşam ve yaşam ölüm döngüsü, süreklilik başdöndürücü, büyüleyici ve düşündürücü.


Resim sergisi: Arif Turan - Sır (22 Eylül - 11 Ekim)

Çevre sorunları, ilaçlamalar yüzünden yaralanan bozulan doğa ve petekler, tükenmekte olan arıların yaşamı, mücadeleleri ve sağaltma/şifa arayışları da bir umut.

Resim sergisi: Arif Turan - Sır (22 Eylül - 11 Ekim)

Balı yapan fakat izah edemeyen (edilemeyen) “arı” benim için büyük bir mecaz. Sezgilerim aracılığı ile yolculuklar yapabileceğim; resimsel olanakları, varoluş, yaratıcılık, poetika ve dünya görüşüm açısından bir hazine gibi. Bu yolculukta resim serüvenime yeni kapılar açarken bugünün küresel gdo lu üretim ve zihniyeti, algı yönetimiyle tüketim toplumuna da bir tavır ve cevap olarak görüyorum. Bu nedenlerle konularımı seçerken her zaman insan, canlı doğa ilişkisini, yaşam kaynaklarını temel alıyorum.

Resim sergisi: Arif Turan - Sır (22 Eylül - 11 Ekim)


Optik illüzyon: Resimde aynı anda kaç nokta görebiliyorsunuz?