Akdeniz’de kirlilik oranı arttı! 500 ton çöp çıkarıldı

Turizmin en önemli çekim merkezlerinden olan Akdeniz’de kirlilik oranı arttı ve kıyısı olan illerin sahil şeridini tehdit etmeye başladı.

Akdeniz'de kirlilik oranı arttı! 500 ton çöp çıkarıldı

Bu konuda bir çalışma başlatan Hatay Büyükşehir Belediyesi, 186 km’lik sahil şeridini temizlemek için harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi’ne ait biri 10 diğeri 15 metre uzunluğunda iki adet deniz temizleme teknesi Akdeniz sularında göreve başladı.

Kirlilik, Türkiye’de turizm açısından büyük değere sahip illeri tehdit ediyor

Güneşi, beyaz kumsalları, sualtı canlıları ve ılık suyu ile milyonlarca turist için bir çekim merkezi olan Akdeniz’de son yıllarda artan kirlilik, Türkiye’de turizm açısından büyük değere sahip illeri tehdit ediyor. Akdeniz’in uluslararası deniz taşımacılığının en önemli geçiş bölgelerinden biri olması ve kıyısı olan ülkelerdeki sanayi kuruluşlarının atıkları nedeniyle her yıl artan kirliliğin sahil şeridine ulaşması sonucu Hatay Büyükşehir Belediyesi, 2 adet deniz temizleme teknesi ile harekete geçti. Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş’ın talimatıyla Hatay kıyılarında göreve başlayan biri 10 diğer 15 metre uzunluğunda iki adet deniz temizleme teknesi, 186 km’lik sahil şeridini temizlemek için aralıksız çalışacak.


Ayda yaklaşık 100 ton çöp çıkarılıyor

Akdeniz’deki kirlilikten en çok etkilenen illerden birinin Hatay olduğunu dile getiren Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş, temizleme çalışmaları içinde bir ayda yaklaşık 100 ton çöpün çıkarıldığını ve şimdiye kadar yaklaşık 500 ton çöpün denizden arındırıldığını ifade etti. 85 personel ile deniz temizleme çalışmalarının devam ettiğini belirten Savaş, Hatay’ın turizm açısından marka değerine zarar verebilecek bu tür sorunlarla mücadelenin her zaman aksatılmadan süreceğini söyledi.


Başkan Savaş’tan uluslararası çevre örgütlerine çağrı

Başkan Lütfü Savaş, Akdeniz’in temizliği konusunda kıyısı bulunan ülkelerin ilgili makamlarına ve uluslararası çevre örgütlerine işbirliği çağrısında bulundu. “Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz” diyen Başkan Lütfü Savaş açıklamalarına şöyle devam etti: “Akdeniz, dünyanın en popüler turistik merkezlerinden biri. Deniz kirliliğini minimum seviyeye indirip bölgenin popüler özelliğini koruyabilmemiz gerekiyor. Çevre örgütlerinin de katkısı ile konuyu uluslararası alana taşımak istiyoruz. Çünkü kirlenme önlenmedikçe temizleme çalışmalarının yeterince fayda sağlaması çok zor. Bu nedenle temizlik çalışması kadar kirletmenin de önlenmesi için Akdeniz üzerinden geçen gemilerin havadan kontrol edilmesi konusunda devletlere büyük sorumluluk düştüğü kanaatindeyim.

Turizm kadar sualtı canlılarının da yaşam alanları korunmaya muhtaç

akdenizde temizlik çalismaları


Caretta Caretta ve Chelonia Mydas (yeşil deniz kaplumbağaları) gibi deniz kaplumbağaları nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Ekonomik menfaatler yüzünden biyolojik zenginlik hiçe sayılmamalıdır. Biz bu anlayışla kıyılarımızda masmavi bir Akdeniz için harekete geçtik. Hedefimiz Hatay’ın tüm sahil şeridini çöplerden arındırmak ve tertemiz bir hale getirmek.”

Beşikten Beşiğe: Çevre dostu tişörtler, havayı temizleyen halılar


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.