Alzheimer hastalığından korunmak için beslenmeli önerileri

Alzheimer beyin hücrelerinin ölümüne yol açıp beyine ciddi bir şekilde zarar veren, hafıza, düşünme ve davranışlarda bozukluklara yol açan, sinsi şekilde ilerleyen bir hastalık. Peki bu hastalıktan korunmak için nasıl beslenmek gerekiyor?

Alzheimer hastalığından korunmak için beslenmeli önerileri

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, beslenmenizde yapacağınız sağlıklı değişimlerin beynin yaşlanma sürecinde daha güçlü kalmasına yardımcı olacağını vurgulayarak, alzheimerdan korunmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktaları açıkladı. 

Alzheimer yaş aldıkça görülme riski artan bir hastalıktır. Ancak yaşlılığın doğal bir süreci değildir. Alzheimerın nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik, yaşam tarzı ve çevresel faktörlerin etkisi yapılan çalışmalarda gözlenmiştir.


Yaş ilerledikçe alzheimer riski artıyor! 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, “Yaş ilerledikçe alzheimer hastası olma riski artar. Özellikle 65 yaş sonrası risk daha yüksek boyutlardadır. 2007 yılında yapılan bir araştırmada; Dünya genelinde 65 yaş üzeri her 8 insandan birinde Alzheimer olduğu görülmüştür. 85 yaş üzerinde de ise her 2 kişiden birinin Alzheimer olduğu görülmüştür. ” açıklamasını yaptı.


Gürhan,  alzheimer riskini arttıran nedenler arasında genetik yatkınlık, beslenme yetersizlikleri, B12 vitamini eksikliği, obezite, kanda kötü kolesterol ve yağ değerlerinin yüksek olması, alüminyum, demir, bakır, kurşun gibi sinir sitemine toksin etkisi yapan metallere uzun süre maruz kalmak ve tedavi edilmeyen diabet olduğunu söyledi. 

Sağlıklı beslenmeyle beyniniz yaşlanma sürecinde daha güçlü kalacak! 


alzheimerda beslenmeNil Şahin Gürhan, alzheimerdan korunmak için dikkat etmemiz gereken önemli noktaları açıkladı;

  • Aşırı doymuş yağ tüketimi Alzheimerın ilerlemesini tetikler. Bu nedenle doymuş yağ tüketimini azaltın. ( Yağlı etler, tavuğun derisi, margarin, süt ve yoğurdun kaymağı doymuş yağ içeren yiyeceklerdir)
  • Trans yağ içeren gıdalardan olabildiğince uzak durun. ( Hazır, kek, kurabiye, cips ve kızarmış yiyecekler trans yağ içerir)
  • Özellikle kalp ve beyin sağlığı için oldukça önemli olan omega-3 yağlarını beslenmenizden eksik etmeyin. (haftada 2 gün balık yiyin, her gün küçük bir avuç; fındık, fıstık, badem, ceviz gibi yağlı kuruyemişlerden birini tüketin.)
  • Antioksidan seviyelerinizi yükseltin. Antioksidan seviyelerinizi yükseltmek için de, E vitamininden zengin badem, ay çekirdeği, zeytinyağı ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri her gün beslenmenize ekleyin. ( Öğlen veya akşam yemeğinin birinde zeytinyağı ilaveli bol yeşil salata olsun )
  • B12 vitamin seviyelerinizi kontrol ettirin.
  • Alüminyum vücudumuza ve beynimize toksin etki yapar. Bu nedenle alüminyum birikimine dikkat edin. (Fırında pişirirken Alüminyum folyo kullanmayın)
  • İyi kolesterol HDL’yi yükseltip, kötü kolesterol LDL’yi düşürmeye özen gösterin. ( Her gün 30 dakika açık havada yürüyüş yapmak HDL iyi kolesterolünüzü yükseltir)

Alzheimer hastalarında oluşan kişilik değişiklikleri

Demans ve Alzheimer’dan korunmanın 6 yolu!

Alzheimer hastası yakını olanlar için 10 öneri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.