Amerika’yı vuran Matthew kasırgası kurukafa şeklinde görüntülendi

Haiti’de en az 339 kişinin ölümüne neden olan Matthew kasırgasının uydu görüntüsü tüyler ürpertti. Kasırga ABD’nin Florida kıyılarını etkisi altına almaya başladı. ABD’nin güneydoğu kıyılarında yaşayan 3 milyon kişi tahliye ediliyor.

Bu sabah ABD kıyılarına ulaşan ölümcül Matthew kasırgasının Salı günü Haiti üzerindeyken çekilen uydu görüntüsünün, kuru kafa şeklinde olduğu görüldü.

Birçok uluslararası yayın organında manşetlere taşınan bu korkunç görüntü, sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı. Kızılötesi kamera lensi kullanılarak oluşturulan görüntü, kasırga Haiti üzerinden geçerken çekildi. NASA’nın atmosfer bilimcisi Paul Meyer, uydu görüntüsündeki “dişlerin” soğuk konvektif bulutlar olduğunu söyledi.


Amerika'yı vuran Matthew kasırgası kurukafa şeklinde görüntülendi

ABD’nin Florida eyaletinde 3 milyon kişi tahliye ediliyor

Karayip Denizi boyunca ilerlerken saatte 230 kilometreye çıkan hızla vurduğu Haiti’de en az 339 kişinin ölümüne yol açan Matthew kasırgası, bugün ulaştığı ABD kıyılarından Florida’yı şiddetli yağmur ve fırtınayla etkisi altına aldı.

Reuters’ın haberine göre, kasırga, saatte 100 kilometre hızla esen rüzgarlarla bu sabahın erken saatlerinden itibaren Florida eyaletinin doğu kıyılarını vurmaya başladı.

matthew kasırgası ABD'nin Florida eyaletinde 3 milyon kişi tahliye ediliyor

Kasırga ABD’nin Florida kıyılarına yaklaşırken, şiddeti 4’üncü kategoriden 3’üncü kategoriye indirilmişti.

AFP ajansı, ABD’nin güneydoğu kıyılarında yaşayan 3 milyon kişinin tahliyesinin sürdüğünü bildirdi.

Florida'da 140 binden fazla ev elektriksiz kaldı matthew kasırgası

Florida’da 140 binden fazla ev elektriksiz kaldı

Florida Valisi Rick Scott, 140 binden fazla eve elektrik verilemediği söyledi. Matthew kasırgasının ABD’de en büyük hasarı nerede vereceği henüz kestirilemedi. Ancak Ulusal Kasırga Merkezi etkisinin, Florida’nın Atlantik kıyısı boyunca kuzeydeki Georgia ve Güney Carolina eyaletlerine kadar uzanabileceğini bildirdi.


ABD’de dün Florida, Georgia, Güney Carolina ve Kuzey Carolina eyaletlerinde olağanüstü hâl ilan edilmişti. Kasırga uzmanı Jeff Masters, eğer kasırga Florida kıyısında yatışmazsa, Florida’dan Atlantik Okyanusu’na uzanan Cape Caneveral’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nin ve yakınındaki üslerin risk altında olduğunu duyurdu.

Açıklanamayan Doğa Olayları