Grip aşısı yaptırmak gripten koruyor mu?

Çocukların okul, yetişkinlerin ise iş ve sosyal hayatlarını olumsuz yönde etkileyen gripten korunmak için grip aşısı yaptırmak ve çeşitli önlemler almak büyük önem taşıyor.

Grip aşısı yaptırmak gripten koruyor mu?

Memorial Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Ozan Gökdoğan, grip aşısı hakkında bilgi vererek gripten korunma önerilerinde bulundu.

Ne kadar çok kişi aşı olursa koruyuculuk o kadar artıyor

Gripten korumanın ilk ve en önemli yolu grip aşısı olmaktır. Grip aşısı; grip hastalığı için kullanılan tedavileri, doktora başvurma sıklığını ve işgücü kaybını önlemektedir. Ne kadar çok kişi aşılanırsa koruyuculuk o kadar fazla olmaktadır. Ortalama 40 kişinin aşı olması 1 kişinin grip olmasını önlemektedir. Özellikle yaşlı insanların, çok küçük çocukların, hamilelerin ve kronik hastalığı olan kişilerin gribe bağlı oluşabilecek komplikasyonları daha fazla olduğu için grip aşısı yaptırmaları önerilmektedir.


grip-asisi-gripten-koruyor

Üç içerikli aşılar influenza A H1N1, H3N2 ve influenza B Victoria tipi virüslere karşı koruyucudur. Dört içerikli aşılar ise ek olarak influenza B Yamagata tipi virüse karşı koruyuculuk sağlamaktadır.


6 ay ila 8 yaş arasındaki çocuklara iki doz aşı yapılması gerekebilir

6 ay ve üzeri yaşta olan her kişinin mümkünse Ekim ayı sonuna kadar aşı yaptırması önerilmektedir. Bununla birlikte Ocak ayının sonuna kadar aşı yapılabilmektedir. Grip hastalığı genellikle Ekim-Kasım aylarında görülmeye başlar ama salgınlar sıklıkla Aralık-Mart döneminde gözlenir. 6 ay ile 8 yaş arasındaki bazı çocuklarda koruyuculuk için 2 doz grip aşısı gerekebilmektedir. Bu yaş grubunda ilk kez aşı yapılacak çocuklarda 28 gün ara ile 2 doz aşı yapılması önerilmektedir. 6 aydan küçük çocuklarda olası komplikasyonlarından dolayı aşı yapılması önerilmemektedir. Bu durumda çocuğu korumak için birlikte yaşadığı aile üyelerine aşı yapılması önerilmektedir.

Bulaştırıcılık belirtiler başlamadan 1 gün önce başlıyor

Grip virüsü; öksürme, aksırık veya konuşma sırasında havaya karışan damlacıklar yoluyla yayılmaktadır. Ayrıca ortak kullanılan eşyaların teması sonucunda virüs bulaşmış ellerin göz, ağız ve buruna götürülmesi sonucunda da bulaşabilmektedir. Bulaştırıcılık hastada belirtiler başlamadan 1 gün önce başlar ve hasta olduktan sonra 5-7 gün devam eder. Bu süreçte bulaştırıcılık açısından dikkatli olunmalıdır. Günlük düzenli olarak en az 100 mg C vitamini almak ve bol su tüketmek bağışıklık sistemini kısmen desteklemektedir. Aynı zamanda bazı bitkisel ilaçlar da virüslere karşı vücut direncini arttırmak açısından faydalı olabilmektedir.

Tüm önlemlere rağmen grip olduysanız…


Nezle ile gribin iki ayrı virüs tarafından oluşan iki farklı hastalık olduğu unutulmamalıdır. Nezle hafif şikayetlerle ortaya çıkıp çabuk geçerken, grip biraz daha ağır seyredip ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Alınan tüm önlemlere rağmen grip tanısı konulan kişilerin en az 5-7 gün süreyle istirahat etmeleri gerekmektedir. İstirahat hem hastanın daha çabuk iyileşmesinde hem de bulaştırıcılık riskinin azalmasında fayda sağlar. Hastalığın en yaygın belirtileri olan; ateş, kas-eklem ağrıları ve halsizlik sorunlarını azaltmak için doktor kontrolünde ilaç başlanmalıdır. Gribin akciğer tutulumuna ve zatürreye neden olmaması için doktora başvurmakta geç kalınmamalıdır.

Soğuk algınlığı ve gripte yapılması gereken 10 öneri


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.