Haldun Taner’in Kadıköy’deki büstünü parçaladılar

Haldun Taner’in eşi Demet Taner, Haldun Taner’in İstanbul Kadıköy’deki büstünün parçalandığını duyurdu.

Haldun Taner'in Kadıköy'deki büstünü parçaladılar demet taner

İstanbul’un Kadıköy ilçesi Mühürdar mahallesinde bulunan Haldun Taner’in büstü parçalandı. Türk tiyatrosunun en önemli isimlerinden olan Taner’in büstünün kim tarafından parçalandığı tespit edilemedi.

“Yazıklar olsun”

Haldun Taner’in büstünün parçalandığını ise eşi Demet Taner Twitter’dan duyurdu. Demet Taner attığı tweetinde “Bu sabah öğrendim biraz önce, şaşkınım Mühürdar’daki Haldun Taner büstünü parçalamışlar. Yazıklar olsun” ifadelerini kullandı.


Haldun Taner'in Kadıköy'deki büstünü parçaladılar demet taner

Asırlık Bir Çınar: ‘Haldun Taner’

‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’, ‘Keşanlı Ali Destanı’ ve ‘Ayışığında Şamata’ gibi başyapıt eserlerin bulunduğu birçok tiyatro oyunu, öykü ve kitabın yazarlığını yapan, ölümünün üzerinden 29 yıl geçtikten sonra bile 100. doğum günü kutlanan, ölümsüz bir edebiyatçı, yazar, örnek, güzel bir insan.

Haldun Taner

Biyografi: Haldun Taner

16 Mart 1915 yılında İstanbul’da doğdu. Öykü, tiyatro ve kabare yazarı, öğretim üyesi ve gazeteci. Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri. Türkiye’de epik tiyatro türü ve kabare tiyatrosunun öncülüğünü yaptı.

Ailesinin kökenleri Gürcü asıllı Tavdgiridzelere dayanıyor. 1915 yılında babası Ahmet Selahaddin, Son Osmanlı Meclis-i Mebusanı üyesi ve İstanbul’un işgali sonrası mütareke yıllarında yazıları, dersleri ve nutuklarıyla ülkenin bağımsızlığını savunmuş bir aydın olan Haldun Taner, henüz beş yaşındayken babasını kaybetti. Annesiyle birlikte büyükbabasının konağında yaşadılar.

Vatana hizmeti geçenlerin ve şehit olanların çocuklarına tanınan haktan yararlanarak parasız yatılı olarak girdiği Galatasaray Sultanisi’ndeki orta öğrenimini 1935 yılında tamamladı. Mezuniyetinden sonra devlet tarafından Heidelberg Üniversitesi’nde öğrenim görmek üzere Almanya’ya gönderildi. Siyasal Bilgiler alanındaki öğrenimini geçirdiği ağır tüberküloz nedeniyle 1938’de yarıda bıraktı ve yurda döndü. 1938-1942 yılları arasında Erenköy Sanatoryumu’nda tedavi gördü.

haldun taner

Yüksek öğrenimini 1950’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Filolojisi Bölümü’nde tamamladı. 1950-54 yıllarında üniversitenin sanat tarihi kürsüsünde asistanlık yaptı.

Asistanlığı sırasında yazdığı Günün Adamı isimli oyunu, İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenmeden yasaklandı.


Yazarlığının yanı sıra İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünde ve Edebiyat Fakültesinde, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde edebiyat, sanat tarihi ve tiyatro dersleri veren Haldun Taner, Milliyet Gazetesi yazarlığı yaparken 7 Mayıs 1986’da İstanbul’da hayata veda etti.