İstanbul Maker Faire: Tüketimden üretime geçen bir neslin festivali

Tüketim çağında üretimi desteklemek, yaygınlaştırmak ve bunu kutlamak için ‘maker’lar bu panayırda buluşuyor.

İstanbul Maker Faire: Tüketimden üretime geçen bir neslin festivali

Amerika’dan başlayarak dünyaya yayılan maker hareketi, bugün dünyanın bir çok ülkesinde düzenlenen panayırlarla yaygınlaşıyor. MakerFaire şimdiye kadar, NewYork, Paris, Roma gibi birçok şehirde, okullarda ve hatta Barack Obama’nın makerhareketi desteğiyle Beyaz Saray’da bile düzenlendi. Bu panayırda Kendin Yap (Do It Yourself) yaklaşımıyla, sanat, zanaat ve teknolojiyi kullanarak üreten birçok kişi buluşuyor. 7 – 9 Ekim tarihleri arasında İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde düzenlenecek İstanbul MakerFaire’de sanat, mekatronik, elektronik promaker ve outdoor alanlarında ilginç robotlar, drone’lar, 3B yazıcı teknolojileri, elektronik icatlar sergilenecek, seminerler ve atölyeler düzenlenecek.

maker2-festival

Evde oyuncakların içini açıp onlardan başka icatlar çıkarmaya çalışanlar, gördükleri teknoloji karşısında ‘bunu ben de yaparım’ diyenler, atık kutulardan saksılar yapan ve boyayanlar, sanat ve teknolojiyi, yani üretme kabiliyetini asla bırakmayanlar; kısacası başımıza icat çıkaranlara ‘maker’ deniyor. Özellikle son dönem teknolojinin de erişilebilir olmasıyla, bu icatları yapmak gittikçe kolaylaştı. Böylece herkes kendi evinde üretim için gerekli yöntemleri birbiriyle paylaşmaya başladı. 2006 yılından beri bu hareketi destekleyen Make dergisinin öncülüğünde MakerFaire düzenleniyor. Dünyanın birçok ülkesinde, hatta Barack Obama’nın Maker Hareketi’ne verdiği yoğun destekle Beyaz Saray’da bile düzenlendi. Özellikle eğitim alanında çocukların ilgisini çekmeyi başaran robotlar, drone’lar, ışıklı oyuncaklar ve elektronik kitleriyle bugün MakerFaire tüm üretenleri bir araya getiren global bir harekete dönüştü.


maker3-festival

İstanbul MakerFaire bu sene üçüncü kez 7 – 9 Ekim tarihleri arasında İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde düzenleniyor. Okullar, kurumlar ve bizzat maker’lar tarafından desteklenerek gönüllü olarak büyüyor ve lidersiz bir halk hareketi olarak gelişiyor. Özellikle tüketim çağında, üretimi destekleyen bir neslin kendi icatlarını, oyuncaklarını ve bilgilerini paylaştığı bir sergileme alanına dönüşüyor. İstanbul MakerFaire bu sene de, sanal gerçeklik deneyimleri, 3B yazıcılar, elektronik ve robotik kitleri, eğitim alanları, drone yarışları, robot kodlama atölyeleri, seminerler gibi bir çok alanda dolu dolu bir panayır! Sizin de kendi icatlarınız varsa ve bu panayırsa diğer maker’larla paylaşmak isterseniz çok gecikmeden makerfaireistanbul.com/basvur adresinden ücretsiz başvurabilirsiniz.


maker4-festival

Çocuklu aileler için adeta bir yaratıcılık parkuru!

Kinetik kumlar, robotlar ve yaratıcılığı tetikleyen türlü icatlarla İstanbul MakerFaire özellikle çocuklar için unutulmaz bir deneyim alanı. İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde düzenlenen panayır, çocuklar için eğlence, aileleri içinse üretim araçlarını tanımaya yönelik bir keşif alanı. Tüm üreten maker’lar bir araya gelip kendi icatlarını sergilerken, bir yandan da bu araçları nasıl kullandıklarını paylaşacaklar. Maker Eğitim Hareketi ise, erken yaşta çocukları üretime teşvik eden oyunları, icatları, kitleri ve bunlarla üretilmiş okul projelerini anlatacak. Aynı zamanda bir çok maker projesinin olduğu Türkiye’nin ilk Make dergisi ücretsiz dağıtılacak. Böylece panayır sonrası siz de evde kendi üretiminizi yaparak içinizdeki ‘maker’ı keşfedebilirsiniz.


Sürdürülebilir Genç Liderlik: Sürdürülebilir Tüketim Ve Üretim Modelleri