Pandalar niye üreme konusunda isteksiz?

Pandalar dünyanın en sevimli hayvanları. Kocaman görünüşleri ve sempatik halleri ne yazık ki onları gittikçe azalmaktan alıkoymuyor. Pandalar niye üreme konusunda isteksiz?

pandalar-ciftlesme-konusunda-isteksiz

Pandalar üremek için gerekli eylemleri gerçekleştirmekte son derece isteksiz. Chengdu Research Base of Giant Panda Breedy dünyadaki panda nüfusunun alarm verici düzeyde düşük olduğunu belirtiyor.

New York Times’ın haberine göre, Çinli bilim insanları yıllardır pandalarda neden cinsel soğukluk görülüyor konusunda araştırmalar yapıyor. Çin dünyadaki tüm pandaların esas vatanı. Çin dışında doğmuş olan pandaların bile Çin tarafından başka hayvanat bahçelerine verilmiş panda anne-babadan doğma olduğu biliniyor. Başlıca sorunlar şunlar:


pandalarin-soyu-tukenmek-uzere

Dişi pandaların yılda bir kez üreme kabiliyetine sahip olduğu biliniyor. 24 ila 72 saat süren bir doğurganlık süreleri var. Erkek panda ya o süre içinde “davranacak” ya da tam bir yıl daha bekleyecek.

Ayrıca pandalar duygusal hayvanlar. Çiftleşmek için birbirlerinden gerçekten hoşlanmaları gerekiyor. Bir başka önemli sorun da, özgürlükten yoksun olduklarında erkeklerin ancak %5 kadarının çiftleşmeyi becerebilecek duruma gelebilmeleri. Uzmanlar, onları rahatlatmak için özgür ortam simülasyonları yaratıyorlar.


En ilginç engel de bilgisizlikleri. Çiftleşen pandaların eylemlerini diğer pandaların gözlerinden uzakta gerçekleştirdiklerinden genç pandalar bu işin nasıl yapılacağını bilmiyor. Bilgisizliklerini giderip cinselliklerini tahrik edebilmek için uzmanlar onlara “müstehcen panda görüntüleri” gösteriyor.

Hayvanlarda da obsesif kompulsif bozukluk olabilir mi?

Hayvan sevgisi depresyonu önlüyor!

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü: Hayvan sevgisi çocukları hayata hazırlıyor!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.