Pandalar niye üreme konusunda isteksiz?

Pandalar dünyanın en sevimli hayvanları. Kocaman görünüşleri ve sempatik halleri ne yazık ki onları gittikçe azalmaktan alıkoymuyor. Pandalar niye üreme konusunda isteksiz?

pandalar-ciftlesme-konusunda-isteksiz

Pandalar üremek için gerekli eylemleri gerçekleştirmekte son derece isteksiz. Chengdu Research Base of Giant Panda Breedy dünyadaki panda nüfusunun alarm verici düzeyde düşük olduğunu belirtiyor.

New York Times’ın haberine göre, Çinli bilim insanları yıllardır pandalarda neden cinsel soğukluk görülüyor konusunda araştırmalar yapıyor. Çin dünyadaki tüm pandaların esas vatanı. Çin dışında doğmuş olan pandaların bile Çin tarafından başka hayvanat bahçelerine verilmiş panda anne-babadan doğma olduğu biliniyor. Başlıca sorunlar şunlar:

pandalarin-soyu-tukenmek-uzere

Dişi pandaların yılda bir kez üreme kabiliyetine sahip olduğu biliniyor. 24 ila 72 saat süren bir doğurganlık süreleri var. Erkek panda ya o süre içinde “davranacak” ya da tam bir yıl daha bekleyecek.

Ayrıca pandalar duygusal hayvanlar. Çiftleşmek için birbirlerinden gerçekten hoşlanmaları gerekiyor. Bir başka önemli sorun da, özgürlükten yoksun olduklarında erkeklerin ancak %5 kadarının çiftleşmeyi becerebilecek duruma gelebilmeleri. Uzmanlar, onları rahatlatmak için özgür ortam simülasyonları yaratıyorlar.

En ilginç engel de bilgisizlikleri. Çiftleşen pandaların eylemlerini diğer pandaların gözlerinden uzakta gerçekleştirdiklerinden genç pandalar bu işin nasıl yapılacağını bilmiyor. Bilgisizliklerini giderip cinselliklerini tahrik edebilmek için uzmanlar onlara “müstehcen panda görüntüleri” gösteriyor.

Hayvanlarda da obsesif kompulsif bozukluk olabilir mi?

Hayvan sevgisi depresyonu önlüyor!

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü: Hayvan sevgisi çocukları hayata hazırlıyor!