ABD: Haşdi Şabi, ABD ordusu tarafından desteklemeyecek

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, Şii Haşdi Şabi grubunun Irak yönetiminin kontrolü ve komutası altında hareket etmesi halinde bile ABD tarafından desteklenmeyeceğini bildirdi.

ABD: Haşdi Şabi, ABD ordusu tarafından desteklemeyecek

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Davis, Pentagon’da düzenlediği bilgilendirme toplantısında Irak’taki DEAŞ karşıtı mücadelede son duruma ve Şii milislerin ABD nezdindeki pozisyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD yönetiminin Irak’taki Şii grupları desteklemek gibi bir planının bulunmadığını anlatan Yüzbaşı Davis, Haşdi Şabi grubunun Irak yönetiminin kontrolü altında hareket etmesi halinde bile ABD ordusu tarafından desteklenmeyeceğini vurguladı.

“Güvenlik kontrollerini geçebilenler desteğimizi alabilirler ancak bu grup hariç.” ifadelerini kullanan Davis, Bağdat yönetiminin Haşdi Şabi’ye olumlu bakıyor olması halinde bile kendilerinin bu gruba destek vermeyeceğini kaydetti.


Davis ayrıca, Şii milislerin Musul’un güneyinden kentin 63 kilometre batısındaki Telafer’e doğru harekete geçtikleri yönündeki haberleri doğrulayarak,”Şu aşamada Telafer’e varana kadar arada kayda değer bir mesafe bulunuyor.” dedi.

ABD’li yetkiliden açıklama: Türkiye ve Irak’ın çatışmasından korkuyoruz

Suriye ve Yemen’de öldürülen el Kaide liderleri

Yüzbaşı Davis ayrıca, geçen ay Yemen ve Suriye’de hedef alınan iki El Kaide liderinin öldüğünü doğruladı. Davis, 21 Ekim’de Yemen’in Ma’rib vilayetinde ABD’ye ait insansız hava araçlarının Yemen El Kaidesi liderlerinden Ebu Hadi el-Beyani’yi hedef aldığını ve bu saldırı sonucunda Beyani dışında 4 el Kaide üyesinin daha öldürüldüğünü belirtti.

Suriye’nin İdlib kentinde 17 Ekim’de ABD’nin insansız hava araçlarının düzenlediği bir diğer saldırıda da Haydar Karkan adlı üst düzey el Kaide liderinin öldürüldüğünü doğrulayan Davis, “Karkan’ın, Üsame bin Ladin de dahil üst düzey liderlerle ilişkisi vardı.” dedi.


Karkan’ın El Kaide’nin hiyerarşisinde çok yukarıda yer aldığını kaydeden Davis, bu kişinin, El Kaide’nin Suriye, Türkiye ve Avrupa’daki eylemlerinden sorumlu olduğunu belirtti.

Davis, Karkan’ın (eski Nusra Cephesi) Şam Fetih Cephesi ile bağlantılı olup olmadığını bilmediklerini, ancak onu hedef almalarının sebebinin bu yöndeki bir bağlantı olmadığını vurguladı.

Yüzbaşı Davis, Afganistan’ın Kunar bölgesinde Faruk el-Katani ve Bilalel Utabi adlı iki El Kaide liderine ABD savaş uçaklarının saldırı düzenlediğini ve saldırının sonuçlarını hala araştırdıklarını belirtti.

AA


ABD vatandaşlarına İstanbul’u tahliye emri verdi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.