Diş protezi bakımı nasıl yapılmalı?

Diş protezi, ağızda çeşitli sebeplerle kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan bu şekilde kişilerin estetik ve fonksiyon ihtiyaçlarını gideren tüm yapay restorasyonlardır.

Diş protezi bakımı nasıl yapılmalı?

Kendi ağız ve diş bakımımıza ne kadar dikkat ediyorsak protez dişlerimizin bakımı için de aynı özen ve dikkati göstermemiz gerektiğinin altını çizen Çamlıca Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Tarcan Topçuoğlu, ” İster sabit ister haraketli proteze sahip olalım, temizliği ve bakımı ihmal edildiğinde protez aralarında biriken bakteriler üreyerek çürüklere, diş eti problemlerine ve ağız kokusuna neden olabilirler. Sabit veya hareketli protez kullanan bireylerin şikayetleri olmasa dahi 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmelerinde fayda var” diye konuştu.

İşte o tavsiyeler

dis protezi

  1. Sabit protez kullanan bireylerin diş protezi bakımlarını uygularken, günde 2 kez fırçalamaları ve diş ipi kullanmaları dışında, özellikle boş dişlerin yerine gelen gövde bölümlerinin temizlenmesi amaçlı özel diş ipleri ve arayüz fırçaları kullanmaları gerekmektedir. Sabit protezlerin bakımı düzgün şekilde yapılmazsa diş eti problemleri ağız kokusu gibi sıkıntılar kaçınılmaz olacaktır.
  2. Hareketli protezler ise yemeklerden sonra çıkartılıp bol su ile temizlenmesi gerekmektedir.
  3. Ağız dokusunun sağlığı için her akşam yatmadan önce protezin çıkarılması gerekmektedir.
  4. Her gün protezler fırçalanarak üzerindeki besin artıkları ve plağın temizlenmesi gerekmektedir.
  5. Fırçalama işleminde protezler için üretilmiş özel fırçalar veya yumuşak kıllı diş fırçaları kullanılabilir.
  6. Aşındırıcı özelliği olan ve aynı zamanda protez cilasını bozacak maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Sabunlu su veya özel üretilmiş ürünler tercih edilmelidir.Protezi temizlerken deterjan, çamaşır suyu gibi kimyasallar kesinlikle kullanılmamalıdır.
  7. Piyasada mevcut olan protez temizleme tabletlerinde protezlerin haftada 2 kez sabaha kadar bekletilmesi gerekmektedir. Bu sayede fırçalama ile yapılan mekanik temizliğin yanında kimyasal olarak da temizlik sağlanacaktır.
  8. Protez ağızda olmadığı zamanlarda mutlaka su içinde bırakılmalıdır.
  9. Fırçalama işleminde düşüp kırılmayı önlemek için, yumuşak bir havlunun ya da su dolu bir kabın üzerinde yapılmalıdır.
  10. Protez kullanan kişilerin şikayetleri olmasa bile 6 ayda bir diş hekimine gidip kontrol olmaları, sonradan oluşacak problemlerin önüne geçmek açısından iyi olacaktır.

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Ağız ve diş sağlığında en çok dikkat edilmesi gerekenler