Meltem Şahin’in Negative Pleasure sergisi Mixer’de

Türkiye’yi uluslararası arenada temsil eden yeni nesil sanatçılardan biri olan Meltem Şahin’in kişisel sergisi ‘Negative Pleasure’ 1 Kasım – 26 Kasım tarihleri arasında Mixer’de sanat severlerlerle buluşuyor.

Meltem Şahin'in Negative Pleasure sergisi Mixer'de

Meltem Şahin’in ‘Negative Pleasure’ başlıklı kişisel sergisinde, algının etkisinde kalmış estetiğin ve ürpertici hazzın zaman ve uzamda yansımaları, animasyonlar ve optik oyuncaklar kullanarak aktarılıyor. Sanatçı, Arduino platformu, motorlar ve hareket sensörleri kullanarak, zoetrope ve hareketli kukla gibi animasyon türünün ilk örneği sayılabilecek oyuncakları günümüze uyarlıyor.

Pastel renklerle bezediği naif çizimleriyle Gilles Deleuze, Friedrich Nietzsche ve Maurice Merleau-Ponty gibi düşünürlerin işlediği konuları yorumlayan Şahin, bu fikirleri “duyusal öğrenme” yöntemiyle ele alıyor.


Meltem Şahin kimdir?

Meltem Şahin, Marmaris’li illüstratör ve animatördür. Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden fakülte birinciliğiyle mezun olduktan sonra, Fulbright bursuyla gittiği Maryland Institute College of Art (MICA)’ta Illüstrasyon üzerine master yapmıştır.

Meltem Şahin kimdir? negative pleasure mixer resim sergisi

Meltem Şahin Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nda

2013 yılında, eserleri dünyanın en büyük çocuk kitapları fuarları arasında olan Bologna Çocuk Kitapları Fuarı‘nın yıllığına seçilmiştir. 2015 yılında ise robotik ve Arduino ile ilgili olan araştırmalarından dolayı MICA‘nın master öğrencileri için verilen araştırma ve geliştirme bağışını almıştır.

Resimlediği kitabı, P is for Pussy, Huffington Post, Bitch Media, DesignTAXI ve BuzzFeed başta olmak üzere birçok uluslararası basında haber konusu olmuştur. Şahin’in “Flow” adlı animasyonu, MICA Animasyon Festival’inde 2D animasyonda birincilik ödülü almış ve çeşitli festivallerde gösterilmiştir.

Şahin’in ‘Negative Pleasure’ başlıklı kişisel sergisi 1 Kasım 2016 – 26 Kasım 2016 tarihleri arasında Mixer’de ziyaret edilebilir.


Kokteyl: 11 Kasım 2016 Cuma saat 18:30 | Facebook’ta katılım bildir

Mixer: Sıraselviler Caddesi Taksim Sitesi No:35, 2. Bodrum Kat, Beyoğlu, İstanbul

Salı – Cumartesi: 11.00 – 19.00

mixer çağdaş sanat galerisi istanbul taksim sıraselviler kroki

İtalya’da 3 bin kişi arasından seçildi

Çocuk edebiyatı ve yayıncılığı alanında en önemli küresel etkinliklerden biri olan İtalya’daki Bologna Çocuk Kitapları Fuarı, 3 bin başvuru arasından seçtiği tek Türk sanatçı olan Meltem Şahin’in Nasreddin Hoca illüstrasyonlarını 2013 yılında sergilemişti. Ayrıca Şahin’in geçtiğimiz yıl tüm illüstrasyonlarını resmettiği Elissa Blount Moorhead’in ‘P is for Pussy’ isimli eğitici kitabı Huffington Post’a konu olmuştu.


Meltem Şahin’in Nasreddin Hoca İllüstrasyonları İtalya’da Sergilendi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.