Türkye’nin Maldivleri Salda Gölü’ne ne yapıyorlar?

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü çevresinde DSİ tarafından ekosistemi bozacak iki tarım sulama göleti ve taş maden ocağı inşa ediliyor.

Türkye'nin Maldivleri Salda Gölü'ne ne yapıyorlar?

Mars’a benzeyen jeolojik yapısıyla dünyadaki iki noktadan biri olan Salda Gölünü besleyen Düden Deresi’nde, geçtiğimiz ay inşasına başlanan Salda Göleti’ne yönelik tepkiler sürüyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) bu kez de gölün kıyısındaki Kayadibi köyünde yeni bir gölet daha yapma kararı aldı.

Böylece bembeyaz kumsalları ve turkuvaz renkli suyuyla Türkiye’nin en önemli doğal miraslarından biri olan Salda Gölünün etrafı yapay göletlerle çevrilecek. Salda Gölü’ne yalnızca 2 km mesafede inşa edilecek olan göletin malzeme ocaklarından birinin ise 1. Derece Doğal SİT Alanı içerisinde kaldığı kaydedildi.


Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü çevresinde DSİ tarafından ekosistemi bozacak iki tarım sulama göleti ve taş maden ocağı inşa ediliyor.

İkinci göletin temeli de atıldı

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, benzersiz kumulları ve nazar boncuğunu andıran rengiyle son yıllarda doğa tutkunlarının gözdelerinden biri. Bu özelliklerini korumak için doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Salda Gölü ve çevresi, aynı zamanda Tabiat Parkı ilan edilerek günübirlik kullanım alanı olarak hizmet vermeye başladı. Ancak Göller Bölgesinin gözde doğa alanlarından biri haline gelen Salda Gölü, önce geçtiğimiz ay inşasına başlanan gölet projesiyle gündeme geldi, daha bu girişime yönelik tepkiler sürerken bu kez de DSİ’nin ikinci bir gölet projesinin temeli atıldı.

salda gölü ÇED sürecinden 6 gün sonra Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından temeli atıldı

ÇED sürecinden 6 gün sonra Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından temeli atıldı

Salda Gölü’nü besleyen Düden Deresi’nin üzerinde inşasına başlanan Salda Göleti’nin tarımsal sulamaya hizmet vereceği belirtiliyor. Ancak uzmanlara göre bu gölet projesi Salda Gölünün ekosistemini bozarak gölün giderek kurumasına yol açacak. Bilim insanlarının tepkisini çeken girişimle ilgili tartışmalar henüz sürerken DSİ 18. Bölge Müdürlüğü Salda Gölü kıyısında, Ardıçlıoluk Deresi üzerinde ikinci bir göletin daha temelini attı. 26 Ekim’de Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katılımıyla Burdur’da düzenlenen törende temeli atılan Kayadibi Göleti için ÇED süreci de başlatıldı.


salda gölü Bakan, "Benim bir imzamla iş bitiyor" demişti gölet

Bakan, “Benim bir imzamla iş bitiyor” demişti

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 20 Ekim’de projeyle ilgili ÇED sürecinin başladığını duyurmasının ardından sadece 6 gün geçmesine rağmen gölet ve paralelindeki taş ocağının temelinin atılması DSİ projelerinin nasıl bir siyasi malzeme haline dönüştürüldüğünü de gözler önüne seriyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gölet projeleri için söylediği “Benim bir imzamla iş bitiyor” sözleriyle Türkiye’nin yaşamsal önemde olan suyun yönetimi konusunda nasıl bir politika izlediğini her fırsatta ortaya koyuyor.

salda gölü 1'inci derece SİT alanı olmasına rağmen taş ocağı yapılıyor

1’inci derece SİT alanı olmasına rağmen taş ocağı yapılıyor

Taş ocağı açılacak olan araziler, Çevre Düzeni Planında orman alanı, çayır, mera, tarım arazisi ve fundalık alan olarak ayrılmış arazilerden oluşuyor. DSİ’nin ÇED başvurusu üzerine Kayadibi köyünde projelendirilen gölet ve malzeme ocakları için ilgili kurumlardan görüş talep eden Burdur Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verilen yanıtlarda, malzeme ocaklarının Yarışlı ve Salda göllerinin tampon bölgesinde kaldığı tespit edildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün verdiği görüşte ise gölet projesinin ünitelerinden biri olan malzeme ocağının, ‘Salda Gölü 1. Derece Doğal SİT Alanı’ içerisinde kaldığına dikkat çekilerek, konuyla ilgili talebin Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından değerlendirileceği kaydedildi.

salda gölü konaklama otel turizm nerede kalınır

“Turistlerin görmeyeceği şekilde yapılsın”

Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görüşünde ise söz konusu faaliyetin turizm merkezi olan bölgede yapılacağı belirtilerek, “Söz konusu faaliyetlerin yoldan görülmeyecek, karayolunun ve turizm unsurlarının olumsuz etkilenmeyecek mesafeler içinde yer alması ve maden ruhsatı taleplerinin bu kapsamda değerlendirilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir” ifadelerine yer verildi. (Haber: Yusuf Yavuz – Odatv.com)

salda gölü uzay fotoğrafı burdur yeşilova

Salda Gölü gerçekten Türkiye’nin bir harikası


Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 184 metreyle Türkiye’nin en derin gölü unvanına sahip. Aynı zamanda dünyanın en berrak suları arasında gösteriliyor. Denizden 1193 metre yükseklikte olan gölün çevresindeki dağda kayak pisti var. Toros Dağları’nın arasında krater özelliği taşıyan Salda Gölü suyunun sodalı, magnezyum yönünden zengin ve killi bir yapısı var. Birinci derecede sit alanı ve turizm merkezi statüsü olan gölün kumsalı, sudaki magnezyum nedeniyle beyaz renkte görünüyor.

Filyos Çayı’na yapılan liman projesi doğal yaşamı tehdit ediyor!

TEMA’dan acil erozyonla mücadele çağrısı