Tiroid nodülü nedir? Nodül kanserin habercisi mi?

Tiroid bezinde saptanan nodüller, hastaları tiroid kanseri endişesine sürüklüyor. Oysa uzmanlar bu nodüllerin yüzde 95’inin iyi huylu kitleler olduğunu belirtiyor.

Tiroid nodülü nedir? Her nodül kanserin habercisi midir?

Tiroid nodülü nedir? Nodüller kanserin habercisi mi?

Medical Park Gebze Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Çimen, “Nodülü olan hastalar hemen endişeye kapılmamalı ama mutlaka muayene olarak gerekli tetkikleri yaptırmalı” diyor.

Tiroid hastalarında tiroid bezinde “nodül” olarak adlandırılan, çoğu zaman iyi huylu olan kitleler görülür. Boyunda gırtlağın altında dışardan fark edilecek kadar büyümeyle dikkat çeken nodüller; ses kısıklığı, yutkunmada zorluk, nefes darlığı, boyun bölgesinde ani başlayan ve hızlı büyüyen şişlikler gibi şikayetler de yapabilir.


Tiroid nodülü doktor tarafından yapılan muayene ya da boyun bölgesine uygulanan görüntüleme tetkikleriyle tespit edilmektedir. Nodüllerin yaklaşık % 5’i tiroid kanseridir yani % 95’i iyi huylu kitlelerdir. Tiroid nodülü, yaşlılarda, iyot eksikliği olan bölgelerde ve radyasyona maruz kalan kişilerde daha fazla görülmektedir. Ultrasonografi yapılma sıklığının artmasıyla, erişkinlerde tespit edilme oranı her 100 kişiden 60-70 kişiye ulaşmıştır. Nodül tespit edildiğinde aşırı hormon üretimi yapıp yapmadığı da mutlaka araştırılmalıdır.

Ailede tiroid kanseri varsa dikkat

Nodülü olan hastaların ailesinde tiroid kanseri öyküsü de sorgulanmalıdır. Ses kısıklığı, yutkunmada zorluk, nefes darlığı, boyun bölgesine radyasyon uygulanması, ailede 20 yaş altı ve 70 yaş üstü tiroid kanser öyküsü, erkek cinsiyet, tiroid bölgesinde ani başlayan ve hızlı büyüyen şişlikler, nodülün çevre dokulara yapışık olması veya boyunda kötü görünümlü lenfadenopati saptanması tiroid kanseri ihtimalini artırır.


Mutlaka takibe alınmalı

Genel olarak boyutu 1 santimetrenin üzerinde olan nodüllerin kanserli olup olmadığı ameliyat olmadan, kolay uygulanan biyopsi yöntemiyle anlaşılabilir. Ancak biyopsi sonrasında belirli aralıklarla nodüllerin büyüyüp büyümediği ultrasonla takibe alınmalıdır. Boyutu 3 santimetrenin üzerindeki nodüllerde kanser ihtimalinin artması, zaman geçtikçe büyüme gerçekleşmesi ve bası bulgularının ortaya çıkması, hormon üretme olasılığı olması nedeniyle çoğu zaman cerrahiye başvurulmaktadır. Biyopsi, uygun hastaların tiroid cerrahisi olması kararına yön verir. Tüm hedef, doğru zamanda doğru cerrahi tedaviyi uygulamak olmalıdır.

Türkiye’de yüksek oranda iyot eksikliği görülüyor

Tiroid hastalığı ile ilgili doğru bilinen 11 yanlış


Tiroid Hastalığı Nasıl Kilo Yapıyor?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.