Tiroid hastalığı ile ilgili doğru bilinen 11 yanlış

Gelişen teknolojik gelişmeler, tiroid testlerinin ve görüntüleme yöntemlerinin sık kullanılması hasta ve hasta yakınlarında bilgi karmaşasına sebep olmaktadır. Medicana International İstanbul Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Fevzi Balkan, tiroid hastalığı ile ilgili tüm bilinmeyenleri ve doğru bilinen yanlışları anlattı…

tiroid-hastaliginda-dogru-bilinen-yanlislar

Hipotiroidi İçin Kullanılan İlaçlar Geçici Kullanılır

Hipotiroidi tedavisindeki ilaçlar genelde ömür boyu kullanılmalıdır, bazı geçici hipotiroidilerde kısa süreli ilaç tedavisi verilebilir.

Hipertiroidi İlaçları Ömür Boyu Kullanılır

Zehirli guatr durumunda ilaçlar genelde belli süreler kullanılır, eğer hastalık tekrarlar ise diğer tedavi seçenekleri devreye girer.


Atom Tedavisi Zararlıdır

Atom tedavisi düşük dozlarda verildiğinde genelde yan etkisi az, hasta açısından konforlu bir tedavi şeklidir.

Tiroid Nodulu Mutlaka Ameliyat Gerektirir

Tiroid nodullerinin sadece %10 kadarı ameliyat gerektirir.

Tiroid kanseri ileri yaşlarda görülür.

Tiroid kanseri 20′ li yaşlarda bile görülebilmektedir.

Her Tiroid Nodulüne Sintigrafi Çekilmelidir

tiroid-hastaligi-tedavisi

Sadece fazla çalışan nodullere ve tiroid bezinin fazla çalıştığı durumlarda sintigrafi istenmelidir.

Tiroid Biyopsisi Çok Ağrılıdır.

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi ultrasonografi eşliğinde ince iğnelerle yapılan çok ağrılı olmayan bir işlemdir.

Tiroid İlaçları Kemik Erimesi Yapar

Tiroid ilacı uzun süre yüksek dozda kullanıldığında kemik erimesi yapabilir, fizyolojik dozlarda böyle bir yan etkisi yoktur.

Tiroid Ultrasonografisinde Nodulün Kanserli Olduğu Anlaşılır

Tiroid ultrasonografisinde şüpheli bulgular nodulün iyi olmadığını düşündürebilir ama kanser tanısı biyopsi sonucu ile konulur.

Soğuk Tiroid Nodulleri Mutlaka Kötüdür Ameliyat Olmak Gerekir

Her soğuk nodul kötü olmayabilir.Tiroid ince iğneaspirasyon biyopsisi ile ameliyat kararı verilmelidir.

Tiroid hastalığı Mutlaka Kilo Yapar

Bazı tiroid hastalıkları(hipertiroidi) gibi kilo kaybına da sebep olabilir. Bazı hastalarda kilo alımı, bazılarında ise kiloda değişiklik olmayabilir.


Tiroid nasıl kilo yapıyor?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.