Afriqiyah Havayolları’na ait Libya uçağı kaçırıldı

Afriqiyah Havayolları’na ait 118 kişilik Libya uçağı kaçırılarak Malta’ya indirildi. 2 saldırgan uçağı patlatmakla tehdit ediyor.

Afriqiyah Havayolları'na ait Libya uçağı kaçırıldı Afriqiyah Havayollarının Libya’da iç hat seferini gerçekleştiren ve 118 kişi taşıyan uçağı kaçırıldı. Kaçırılan uçak Malta Luqa Havaalanı’na iniş yaptı. İki saldırgan, uçağı havaya uçurmakla tehdit ediyor. Uçağın Sebha kentinden Trablus’a gittiği öğrenildi.

Afriqiyah Havayolları'na ait Libya uçağı kaçırıldı malta

Malta Başbakanı Joseph Muscat, Twitter’da kaçırılma durumu ile ilgili Libya’nın bilgilendirildiğini açıkladı. Muscat, güvenlik görevlileri ve ambulansların hazır beklediğini ekledi. Malta basınına göre saldırganlar Kaddefi yanlısı.


Afriqiyah Havayolları'na ait Libya uçağı kaçırıldı

DHA Muhabiri Tolga Özbek, kaçırılan uçakla ilgili şu bilgileri paylaştı: “2 kişi üzerlerinde bomba olduğunu söylüyor ve pilotlar uçağı Malta’ya indiriyor. Malta ilginç bir nokta.1985 yılındakaçırılan bir uçak da Malta’ya indirilmişti ve pazarlıklar 2 gün sürmüştü. Bu tip durumlarda uçak apronda hava trafiğini etkilemeyecek bir noktaya çekiliyor. Güvenlik güçleri korsanlarla pazarlığa oturuluyor. Uzun bir süreç bizi bekliyor olabilir.”

Uçak korsanları Kaddafi yanlısı

Malta basını korsanların Kaddafi yanlısı olduğunu iddia ediyor. Ancak henüz korsanların talepleri net olarak bilinmiyor. Emniyet yetkilileri, Malta’da havaalanında bekleyen uçağın etrafında güvenlik önlemleri almış durumda.

118 kişi rehin alındı


Reuters, uçağın etrafında özel tim askerlerinin olduğunu duyurdu. Şu ana kadar uçağa yönelik herhangi bir operasyon düzenlenmedi. Olayın ardından havaalanındaki tüm uçuşlar iptal edildi. Malta’ya inmesi planlanan bazı uçakların ise İtalya’nın Sicilya adasına yönlendirildiği açıklandı. Uçakta 82 erkek 28 kadın ve bir çocuk olmak üzere 111 yolcu ve 7 mürettebat bulunduğu açıklandı.

IŞİD’in 2 Türk askerini yaktığı iddia edilen video ile ilgili resmi açıklama yok


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.