IŞİD’in 2 Türk askerini yaktığı iddia edilen video ile ilgili resmi açıklama yok

IŞİD’in 2 Türk askerinin yakılma anlarına ait olduğunu öne sürdüğü video ve fotoğraflar konusunda hükumet veya TSK tarafından resmi açıklama yapılmadı. Söz konusu haber ana akım medyada iddia olarak bile yer almadı.

IŞİD'in 2 Türk askerini yaktığı iddia edilen video ile ilgili resmi açıklama yok genelkurmay video inceliyor

Video görüntülerinin gerçek olup olmadığı tespit edilecek

SICAK GELİŞME: Genelkurmay Başkanlığı, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün rehin aldığı iki askeri yakarak öldürmesine ait olduğu iddia edilen video görüntülerini inceliyor.

BBC Türkçe‘nin haberine göre Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, dün akşam sosyal medyada IŞİD tarafından paylaşılan video ve fotoğraf görüntülerinin gerçek olup olmadığına ilişkin bir tespit yapılmasının ardından bakanlıktan konuyla ilgili bir açıklama yapılacağını söyledi.


IŞİD’e ait olduğu söylenen sosyal medya hesaplarından dün akşam 19 dakikalık bir video yayımlandı. Videoda üniformalı iki kişinin yakılarak öldürüldüğü görülüyor. IŞİD, bu kişilerin Türk askeri olduğunu öne sürüyor. Ancak, videonun gerçekliği ve bu kişilerin kimliklerine ilişkin teyit edilmiş kesin bir bilgi bulunmuyor.

Yakılarak infaz edilen 2 kişi Türkçe konuşuyor

Video görüntüsünde asker kamuflajı içindeki bir kişi Türkçe konuşarak isminin Sefer Taş olduğunu söylüyor. Sefer Taş, 1 Eylül 2015’te Suriye sınırındaki Kilis sınır karakolunda DEAŞ ile çıkan çatışmada kaybolan ve örgütün kaçırdığı sanılan askerin ismiydi. Taş’ın ailesi, basına konuşarak, oğullarının kurtarılması için yardım istemişti.

Diğer asker kamuflajlı ve yine Türkçe konuşan kişiyse isminin Fethi Şahin olduğunu, jandarma istihbaratta görev yaptığını söylüyor. Ancak bu kişiyi örgütün kaçırdığına dair bir bilgi bulunmuyor. Facebook’ta Fethi Şahin isimli bir hesapta da, IŞİD yanlısı paylaşımlar görülüyor.


IŞİD propaganda görüntülerinde Türkiye’yi tehdit ediyor

IŞİD, videoda Türkiye’nin bölgeden çekilmemesi durumunda eylemlerine devam edeceği uyarısında da bulunuyor. Sosyal medyada dolaşıma sokulan başka bir videoda da IŞİD militanlarının TSK’ya ait bir tankı ve çok sayıda mühimmatı ele geçirdiği görülüyordu.

Sosyal medya engeli

Videonun kısa sürede gündeme oturmasının ardından öncelikle Twitter, Facebook, Youtube gibi sosyal medya sitelerine ‘kısıtlama’ getirildi.

Türk medyası haberi görmezden geldi

Türkiye’deki ana akım medya, haberi görmezden gelerek “iddia” olarak bile haber yayınlamadı. Ana akım haber kanalları, gazetelerin internet siteleri ya da ajanslar tek satır haber geçmedi. Bugünün gazetelerinde de vahşet videosuna dair hiçbir haber yer almadı.

Hükumetten açıklama yok

Video’ya ilişkin açıklama beklenen Türk Silahlı Kuvvetleri ve iktidar da sessizliğini koruyor. TSK, son açıklamasında ‘Fırat Kalkanı’ operasyonunda 24 DAEŞ’linin öldürüldüğünü duyurdu. Ancak iki Türk askerin yakılarak öldürüldüğü öne sürülen videonun doğru olup olmadığına dair ne yalanlama ne de doğrulama geldi. İktidar kanadından da şu zamana kadar bir açıklama yapılmış değil. Sessizliğin devam etmesi, iki askerin gerçekten de DEAŞ tarafından yakılarak katledildiği iddiasını güçlendiriyor.


Editör notu: IŞİD’in yayınladığı video görüntüleri terör örgütü propagandası olup, İndigo Dergisi’nin Yayın İlkeleri‘ne aykırı olduğu için hiçbir şekilde yayınlanmamış ve yayınlanmayacaktır.

DEAŞ’ın iki Türk askerini yakarak öldürdü iddiası


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.